head

Hroznové jadierka: na čo všetko sú dobré?

Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa z nich pripravuje prášok.
Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa z nich pripravuje prášok.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Radi si pochutnáme na šťavnatých hroznových bobuľkách, rovnako máme radi víno z nich vyrobené, avšak sme si vôbec vedomí, koľko hodnotných zložiek obsahujú hroznové jadierka a prečo sa oplatí konzumovať ich každý deň? Na to, ako podporujú hroznové jadierka zdravie, upozornil už v 30. rokoch minulého storočia aj Dr. Albert Szentgyörgyi, avšak všeobecne obľúbenými sa stali oveľa neskôr, a následne boli právom zaradené medzi superpotraviny.

Je chybou sa domnievať, že bobuľky hrozna sú oveľa hodnotnejšie, ako jadierka. Hroznové jadierka sú totiž koncentrovanou bombou živín. Preto sa tieto nevyhadzujú, ale je možné pripraviť olej, extrakt z hroznových jadierok, prášok a múka z hroznových jadierok. Všetky tieto produkty zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia. Hroznové jadierka obsahujú antioxidanty, ďalej draslík, vápnik, horčík, ale nájdeme v nich aj niektoré stopové prvky, ako napr. molybdén, mangán, železo a meď.

Infekcie a rakovina

Hroznové jadierka disponujú významným obsahom vitamínu E, okrem toho obsahujú vitamíny C a B, beta-karotén, resveratrol, ďalej pofyfenoly, resp. oligomerické proantokyanidíny (OPC). Všetky zložky sú silnými antioxidantmi. Vďaka týmto zložkám môžu hroznové jadierka znižovať riziko vzniku jednotlivých druhov rakoviny, chránia pred infekciami a zápalmi. Resveratrol zohráva úlohu pri predchádzaní rakoviny hrubého čreva, rakoviny pľúc, zabraňuje rastu melanómov, ako aj spomaľuje starnutie. Mechanizmus pôsobenia resveratrolu sa zakladá na tom, že potláča príjem glukózy v rakovinových bunkách, takže tieto “hladujú”, a to spôsobuje ich odumieranie. Užívaním resveratrolu možno predísť poruchám pamäte, súvisiacej s vekom, ale možno ňou znížiť aj riziko Alzheimerovej choroby.  

Kôrnatenie ciev a ochorenia srdca

Hroznové jadierka obsahujú flavonoidy s antioxidačnými účinkami, ktoré posilňujú imunitný systém, ochraňujú srdce a cievny systém, zabraňujú oxidácii mastných kyselín a znižujú cholesterol, čím predchádzajú kôrnateniu ciev. Okrem toho flavonoidy môžu znižovať zápaly, poskytovať ochranu pred virusovými a bakteriálnymi infekciami a majú aj antialergénny účinok. Ich konzumácia podporuje obnovu buniek a prečisťuje krv od nahromadených toxických látok. Účinok prášku z hroznový jadierok na ochranu srdca ešte znásobuje, že jeho zložky redukujú vysoký systolický a diastolický krvný tlak a hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

Cukrovka a obezita

V hroznových jadierkach sa v pozoruhodnej miere vyskytujú zlúčeniny oligomerických proantokyanidínových bioflavonoidov, ktoré sú jedným z najsilnejších antioxidantov (silnejšie ako vitamín C). Táto zlúčenina je schopná bojovať proti voľným radikálom a bunkám spôsobujúcim nádorové bujnenie, pomáha rýchlo a úplne spracovať potravou prijaté tuky, preto sa oplatí ju zahrnúť do jedálnička počas diéty. Vzhľadom na to, že hroznové jadierka podporujú štiepenie glukózy, pomáhajú predchádzať cukrovke 2. typu.  

Ochorenia kože

Olej z hroznových jadierok obsahuje kyselinu linolovú, ktorá môže pomáhať pri odstraňovaní podráždenia kože vplyvom ekzému, rôznych zápalov kože a alergických reakcií, zmierňuje svrbenie a má antimykotické účinky. Vyživuje a hydratuje, napína pokožku a zbavuje vrások. Olej získaný z hroznových jadierok môžeme natierať aj na pečeňové škvrny, obsahuje totiž kyselinu vínnu, jablčnú a glykolovú, ktoré majú zosvetľujúci účinok na pleť.

Jadierka alebo prášok?  

Pokiaľ hroznové jadierka prehltneme celé, alebo ich rozžujeme, nedokážu svoje účinky naplno rozvinúť, preto sa z nich pripravuje prášok. Prášok je distribuovaný vo forme samotného prášku, alebo kapsule, ktorá ho obsahuje. Z fyziologického hľadiska obsahuje najviac účinných zložiek modré hrozno, ako Pinot Norir a Cabernet Sauvignon.

Rada na záver!

Kúru s hroznovými jadierkami zaraďme do jedálnička výlučne vtedy, pokiaľ netrpíme poruchou zrážanlivosti krvi. Hroznové jadierka totiž obsahujú látky zabraňujúce zrážaniu krvi.

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24221993
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu