head

Škodlivé prostriedky na pokožku – nie je jedno, čo používame!

Škodlivé prostriedky na pokožku – nie je jedno, čo používame!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Na internete, v novinách, v televíznych či rozhlasových programoch je vychytenou témou starostlivosť o pokožku. Na každý deň sa ujde aspoň jeden tajný recept, zvláštna kúra, alebo praktika, ktorá pripisuje niektorej z často konzumovaných potravín pokožku ošetrujúce účinky. Pritom vôbec nie je isté, že pri použití zvonka budú pre našu pokožku skutočne prospešné.

Páliaci jablčný ocot

Jablčný ocot je oddávna používaný na ochutenie rozličných jedál, najmä šalátov. V dnešnej dobe je stále populárnejší aj v pleťových maskách. Hoci má neodškriepiteľné čistiace a dezinfekčné účinky – preto ho odporúčajú na zapálenú, vyrážkovú pokožku, tradičný 20 % jablčný ocot môže pleť veľmi ľahko popáliť. Navyše naruší zdravú hodnotu pH pokožky, čo sa dlhodobo môže stať zdrojom vážnych problémov.

Citrónová šťava dráždi

Mnoho kozmetických produktov obsahuje vitamín C, ktorý ako silný antioxidant  zamedzuje vzniku zápalov, spomaľuje starnutie pokožky, naviaže voľné radikály spájané so vznikom rakoviny. Keďže v citrónovej šťave je vitamínu C nadostač, mnohí ho odporúčajú na ošetrovanie pokožky, v prvom rade na vyhladenie vrások a vyblednutie škvŕn na pokožke. Neberú však do úvahy silu kyslej reakcie citróna, ktorá pokožku poškodí, zmení jej hodnotu pH a môže vyvolať podráždenie. Ešte niečo: neriedená citrónová šťava oslabuje prirodzenú schopnosť pokožky filtrovať  UV žiarenie a tým ju robí bezbrannejšou voči škodlivým slnečným lúčom.

Soľ a cukor s mierou

S úspechom môžeme na peeling, na odstránenie odumretých buniek pokožky použiť soľ, kávu a cukor, avšak nikdy nie na citlivých miestach: ich drsné zrnká môžu ľahko poraniť, podráždiť tenké vrstvy pokožky, medzi nimi tvár či ohyby. Hoci môžu spôsobiť len takmer neviditeľné drobné poranenia, bohato stačia na to, aby  sa cez ne dostali baktérie a huby do vnútorných vrstiev pokožky alebo dokonca do krvného obehu!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu