head

Účinky fenikla | Na aké problémy ho môžeme použiť?

Účinky fenikla | Nielen proti tráviacim poruchám
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Ak máte radi zeleninu a túžite po niečom výnimočnom, vyskúšajte fenikel! Táto ľahko dostupná, a predsa menej známa zelenina, má mnoho zdraviu prospešných vlastností. Kvôli svojej chuti, ktorá pripomína aníz, je možné konzumovať ju osamote, alebo ho použiť na dochutenie jedál.

Rovnako ako o všetkých skutočne účinných liečivých rastlinách, aj o fenikle, ktorý pochádza z oblastí Stredozemného mora, ale už je známy po celom svete, je možné povedať, že už aj v staroveku poznali jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Gréci ho používali proti tráviacim poruchám a proti črevným kŕčom, nazývali ho „marathon“, lebo v okolí Marathonu sa ho rodilo veľmi veľa. Rimania pred veľkým hodovaním s obľubou konzumovali feniklové semienka, lebo vedeli, že tým sa vyhnú neskorším tráviacim ťažkostiam  a bolestiam. Neskôr, v stredoveku, ho využívali aj ako afrodiziakum.

Jesť sa dá skoro celá rastlina

Príchuťou pripomína aníz, má sladkastú, a predsa štipľavú chuť. Fenikel je mimoriadne dobre zužitkovateľná rastlina: v závislosti od odrody pokojne môžeme zjesť jeho kvety, hľuzu, stonku, listy a aj semienka, môžeme ním koreniť, alebo urobiť čaj, či likér.

Proti zlému tráveniu

Najdôležitejšou vlastnosťou fenikla je, že jeho konzumáciou môžeme predísť vzniku tráviacich porúch a prispieť k ich liečbe. V prvom rade jeho hľuza (plod) napravuje látkovú výmenu, ale je riešením aj na mnoho iných, so zlým trávením súvisiacich príznakov. Je mimoriadne účinný proti nadúvaniu – aj na prevenciu –, zmierňuje bolesť brucha, podporuje tvorbu plynov, preto pomáha odstrániť nadúvanie, u novorodencov je jedným z najlepších riešení na odstránenie črevných kŕčov. Ak budeme fenikel konzumovať pravidelne, môžeme sa tým zbaviť aj nepríjemných, mučivých príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Na chudnutie a detoxikáciu

Ak nie sme spokojní so svojou postavou a začneme držať nejakú diétu, nezabudnime pri nej ani na fenikel. Je takmer úplne bez kalórií, veď 100 g obsahuje sotva 30 kalórií, neobsahuje cukor, cholesterol a samozrejme sa nemusíme obávať ani tukov. Nakoľko je vynikajúcim zdrojom vlákniny, prispieva k účinnosti diéty: vláknina vyčistí z hrubého čreva toxíny a nahromadené usadeniny, pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry, čím zlepšuje trávenie, zmierňuje zápchu a môže podporiť aj odbúravanie tukov. Preto môže fenikel pomôcť aj dosiahnuť ploché brucho. Nakoľko fenikel nečistí iba hrubé črevo, ale aj pečeň, obličky a krv, prispieva aj k prirodzenej detoxikácii organizmu.

Výborne posilňuje imunitný systém

Má antibakteriálne, fungicídne  a silné antioxidačné účinky, vďaka čomu je fenikel výborným posilňovačom imunity . Je vhodný na liečbu ochorení dýchacích ciest, obzvlášť kašľa a bolesti hrdla. To posledné je vďaka jeho protizápalovým účinkom, ktoré môžeme využiť aj na zmiernenie príznakov astmy, zápalov kĺbov a zápalu hrubého čreva. Jeho antioxidačné flavonoidy, a tiež vitamín C, zohrávajú dôležitú úlohu pri ničení nádorových buniek. Okrem toho je konzumáciou fenikla možné regulovať vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Vďaka tomuto všetkému, a navyše aj vysokému obsahu draslíka, je fenikel skutočne účinný pri ochrane zdravia srdca.

Pre ženy obzvlášť odporúčaný

Okrem účinku proti kŕčom má fenikel aj mierne účinky proti bolesti, vďaka čomu je jeho pomocou možné uľahčiť aj obdobie menštruácie. Na toto našli dôkazy výskumníci Babol University of Medical Sciences and Health Services, ktorí zistili, že táto rastlina s príjemnou chuťou je účinná aj proti tým najsilnejším menštruačným kŕčom (dysmenorrhea).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23559811

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu