head

Tekutinový pôst na jar: pripomína veľké upratovanie

Tekutinový pôst nie je o hladovaní
Tekutinový pôst nie je o hladovaní
MUDr. Csaba Podlupszki MUDr. Csaba Podlupszki
gastroenterológ
Téma: Tráviace ťažkosti

Existujú také obdobia v živote, kedy je bez ohľadu na zdravotný stav, tekutinový pôst vyslovene odporúčaný. Pre odstránenie toxických a odpadových látok z organizmu, ktoré sa nahromadili v priebehu zimných mesiacov, je príchodom jari prijímať niekoľko dní iba tekutiny.

Nemajme strach z jarného tekutinového pôstu, pretože na rozdiel od mýtov môžeme prijímať nielen vodu a liečivé čaje, ale aj zeleninové a ovocné šťavy, bohaté na vlákniny, ktorými je možné si doplniť zásoby vitamínov, takže svoje celo môžeme celý čas vyživovať. Samozrejme, tekutinový pôst si vyžaduje istú sebadisciplínu, ale naše úsilie stojí za to.

 

 

Ako zistíme, že nadišiel čas tekutinového pôstu?

Toxické látky, nahromadené v našom organizme počas zimného obdobia negatívne ovplyvňujú aj činnosť  imunitného systému, pretože nesprávnym spôsobom vplývajú na imunobunky, nachádzajúce sa v hrubom čreve. Nemožno zabúdať ani na to, že kvôli nesprávne fungujúcemu hrubému črevu, ktorý je preplnený toxickými látkami, sa môže narušiť ja rovnováha črevnej flóry, čo má za následok zhoršenie procesu trávenia a celkové oslabenie imunitného systému. Dôležité minerálne látky, vitamíny a stopové prvky sa totiž takto nedokážu správne vstrebať, čo má za následok vznik nedostatkových stavov.
Vykonanie tekutinového pôstu je vhodné aj v prípade diéty, chudnutia, ale môže byť užitočné aj pri depresiách a poruchách koncentrácie. Tekutinový pôst sa odporúča v každom prípade vtedy, keď navonok bez žiadneho viditeľného dôvodu sme často chorí, na jazyku sa objaví hustý biely povlak, pociťujeme rôzne zápalové príznaky, zhorší sa stav pleti, prípadne sme postihnutí infekciou Candida, alebo trpíme zápchou, či hnačkou.

Ako začať tekutinový pôst?

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že v záujme našich cieľov nemožno podvádzať, robiť nejaké ústupky, pretože tým riskujeme úspešnosť tekutinového pôstu. Nepreháňajme a nepokúšajme sa o taký pôst, kedy budeme prijímať iba výlučne vodu. Tekutinový pôst bez patričného odhodlania nepôjde, preto, keď sme sa raz rozhodli, nech nás neznechutí, pokiaľ by sme na tretí deň mali pocit, že sme uviazli na mŕtvom bode, pretože sa cezeň rýchlo dostaneme.
Pozrime sa teda na konkrétne čísla! Tekutinový pôst v domácich podmienkach má trvať maximálne 5-7 dní, dlhšia kúra sa odporúča iba pod lekárskym dozorom.  

Základným pravidlom je prijímať výlučne tekutiny, čo znamená 3-4 litre lisovanej, resp. minerálnou vodou riedenej zeleninovej, alebo ovocnej šťavy. Vyslovene vhodná je šťava zo superpotraviny, pšeničnej trávy, mrkvová šťava, cviklová šťava, resp. kapustná, ďalej miešané šťavy: mrkva s pomarančom, cvikla s jablkom, alebo višňou, zelerová šťava s jablkom a citrónom. Okrem toho vyskúšajme aj liečivé čaje, obzvlášť také, ktoré disponujú detoxikačným účinkom, ako napríklad ibiš lekársky, krušina jelšová a lopúch. Inulín, vláknina, nachádzajúca sa v koreňoch lopúcha, podporuje trávenie, urýchľuje prechod potravy cez črevnú sústavu,  čím sa zabraňuje nadúvaniu a zápche. V prípade silných bolestí hlavy a závratoch si dajme za malú lyžičku medu a pomaly cmúľajme.

Tekutinový pôst môže doplniť naše zásoby vitamínov

Aké výsledky možno očakávať?

Pokiaľ sme boli dosť vytrvalí, pomocou tekutinového pôstu môžeme dosiahnuť obnovu fyzickú aj psychickú, navyše má aj preventívne účinky pri predchádzaní ochoreniam. Zlepší sa celkový pocit, budeme sa cítiť čertsvejší, plní životnej sily, energie, zmiernia sa poruchy spánku, zlepší sa pamäť, pominú vyrážky, zápaly kože, pokožka bude vitálnejšia, posilnia sa nechty a vlasy. Vylúčením odpadových látok navyše stratíme aj niečo z nadbytočných kilogramov, budeme mať plochšie brucho, a v neposlednom rade sa znovu zmestíme do predošlého oblečenia.

Ako ukončiť tekutinový pôst?

Od šiesteho dňa môžeme jesť už aj ovocie v tuhom stave, jogurty, nízkotučné syry a mliečne výrobky, potom nasleduje zelenina. Ôsmy deň môžeme bez obmedzení prijímať zdravé jedlá, ale vyhýbajme sa vopred baleným jedlám, polotovarom, plným prídavných látok.

Môže tekutinový pôst vykonať ktokoľvek?

Odpoveď je jednoznačné nie! Gravidné ženy, dojčiace matky, deti, ľudia trpiaci žalúdočnými a nádorovými ochoreniami, rovnako ani diabetici, nemôžu vykonávať tekutinový pôst, ani tí, ktorí sa práve zotavujú po nejakej chorobe, ale neodporúča sa ani v období rekonvalescenie po operačnom zákroku.

Zdroj:
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog/psenicna-trava-detoxikacna-zivinova-bomba

https://www.supergreens.sk/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/inulin

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu