head

Citrónová kúra: Aké má pozitíva a negatíva?

V prípade desať-dňovej kúry môžeme zhodiť až 6 - 9 kilogramov
V prípade desať-dňovej kúry môžeme zhodiť až 6 - 9 kilogramov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Limonáda sladená  javorovým sirupom a pobláznená kajenským korením: v podstate je citrónová kúra, ktorá má stále viac a viac fanúšikov, presne o tomto. Za svoju neoblomnú popularitu vďačí svojej účinnosti, avšak mali by sme poznať aj negatívne stránky citrónovej kúry.

Čo je citrónová kúra?

Americký prírodný liečiteľ Stanley Burroughs vyslal na svoju cestu za dobitím sveta Master Cleanse detoxikačný program na chudnutie v polovici sedemdesiatych rokov, ktorý mnohí poznajú ako citrónová kúra, alebo javorová alebo limonádová diéta. Je jednoduchá, a predsa účinná a mnohostranná, pretože súčasne zbaví nadbytočných kilogramov, aj usadených toxických látok. Prispieva k upraveniu zdravej látkovej výmeny, vďaka čomu môže byť liekom aj na niektoré tráviace ťažkosti.

Stanley Burroughs v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia aplikoval ním vyvinutý tekutinový pôst na liečbu žalúdočných vredov, a iba vo svojej knihe The Master Cleanser, ktorá vyšla v roku 1976, písal o jej detoxikačnom účinku, účinku na chudnutie, schopnosti „všetko vyliečiť“. Na základe tohto vydal v roku 2004 zjednodušenú, desať dňovú verziu Master Cleanse s receptmi Peter Glickman, ktorý v podstate obnovil aplikáciu dobre známej citrónovej kúry.

Čo k nej potrebujeme?

Základ je ukrytý v detailoch, pretože môžeme konzumovať výlučne limonádu so striktne daným zložením, ku ktorej budeme potrebovať nasledovné ingrediencie (jedna porcia):

300 ml čistej vody,
2 polievkové lyžice čerstvo lisovanej citrónovej šťavy,
2 polievkové lyžice tmavého javorového sirupu,
1/10 polievkovej lyžice kajenského korenia.


 

 

Pre dosiahnutie lepšieho účinku by mala byť voda filtrovaná, citrón, javorový sirup a kajenské korenie zasa bio kvality. Pre koho je kajenské korenie príliš štipľavé, v prvých dňoch môže použiť aj menšie množstvo, ako je predpísané. Z citróna môžeme primiešať do nápoja, ktorý by sme mali podľa pôvodného receptu piť vlažný, aj jeho dužinu plnú vlákniny a jeho kôru. Toto posledné pravidlo si však môžeme odpustiť, a hlavne v lete pokojne používajme studenú vodu.  

Pri nákupe citrónov si vždy prečítajme etiketu, pretože na nej by mali byť zo zákona uvedené použité chemikálie. Nakoľko sú tieto rozpustné vo vode, môžeme väčšinu z nich z kôry citróna odstrániť dôkladným umytím, drhnutím kefkou. Cieľom čistenia je však skôr to, aby sa pri krájaní citróna nedostali prípadné chemikálie na dosku, odkiaľ je ich už podstatne ťažšie odstrániť. Najjednoduchšie sa ochránime tak, pokiaľ budeme nakupovať už vyššie spomenuté bio citróny.

Aplikovanie citrónovej kúry

Nižšia hmotnosť, viac energie, väčšie šťastie, a to všetko iba za desať dní - to je heslo klasickej citrónovej diéty, ktoré naozaj nie je iba sľubom. Z limonády je potrebné denne vypiť minimálne 1.8 litra, čo znamená, že musíme vypiť šesť porcií. Večer čaj s laxatívnym účinkom, kým ráno figuruje v recepte slaná voda. K nej potrebujeme na jeden liter vody 2 čajové lyžičky morskej soli bez jódu. Toto množstvo už naštartuje stratu hmotnosti. Dvojnásobok sa odporúča v tom prípade, keby sme chceli zároveň aj detoxikovať. Keď diétu ukončíme, ku konzumácii tuhej stravy sa vracajme postupne, najlepšie je, pokiaľ začneme surovou zeleninou a ovocím.

Môže spôsobiť vážnu záťaž pre organizmus

V prípade najčastejšie aplikovanej, desať-dňovej kúry, môžeme schudnúť približne 6-9 kilogramov, čo samozrejme závisí aj od počiatočnej hmotnosti a od miery obezity. Zistilo sa, že čím je hmotnosť vyššia, tým je citrónová kúra na chudnutie účinnejšia. Síce je podľa mnohých príliš zaťažujúca, nie je to celkom pravda: aplikovaním verzie s dvanástimi dávkami organizmu dodáme približne 1300 kalórií, čo v porovnaní s bežne odporúčanými 1600-2400 kalóriami nie je hladovaním. Z tohto hľadiska nie je Master Cleanse ničím iným, ako stravovaním s nedostatkom živín. Ťažkosti môže spôsobiť najmä monotónnosť, ktorá sprevádza tekutinový pôst, a tiež to, že počas citrónovej kúry nemôžeme konzumovať tuhú stravu. Kto na to nie je psychicky pripravený, radšej nech na kúru ani nemyslí, pretože polovičná, alebo nedokončená citrónová kúra nemá žiadny efekt. Obzvlášť je potrebné sa zamyslieť nad dlhodobejším programom, ktorý môže byť pre organizmus obrovskou záťažou, hlavne pre pečeň a obličky. Navyše sa kvôli nedostatku živín môžu dostať do čoraz horšieho stavu aj srdce a svaly.

Zjednodušená verzia citrónovej kúry

S nižším účinkom, avšak s menším odriekaním je možné aplikovať zjednodušenú verziu citrónovej diéty, ktorá povoľuje konzumáciu polievok, surovej zeleniny, ovocia a pomarančovej šťavy.

Raňajky: čerstvo pripravený nápoj z Master Cleanse limonády, ovocný šalát z červeného ovocia, jablka a hrušky, ozdobený mandľami a  citrónovou šťavou

Desiata: Master Cleanse limonáda, banán, hrsť tekvicových jadierok

Obed: varená fazuľa, šošovicový šalát s pridaním lyžice extra panenského olivového oleja a čerstvej citrónovej šťavy

Olovrant: Master Cleanse limonáda, surová zelenina

Večera: grilovaná ryba, dusená zmes zeleniny (bez kukurice a zeleného hrášku)

Pred spánkom: vlažná Master Cleanse limonáda

Účinky citrónovej kúry

Počas citrónovej kúry strávime veľa času na toalete

Pripravme sa na to, že počas citrónovej kúry strávime veľa času na toalete. Nakoľko na raňajky vypijeme liter slanej vody, a to dokonca nalačno, spôsobí to mimoriadne silné pohyby čriev. Preto je lepšie ostať v blízkosti toalety. Okrem slabosti sú časté aj závrate, migrénou, bolesťami hlavy, vracaním a bolesťami kĺbov, zároveň sa však vylúčením toxínov objaví aj zvláštny pocit šťastia. Toto má za následok skutočnosť, že nás prejde chuť na alkohol, sladkosti a fajčenie.

Názory a využitie sú rozdielne

Skôr, než sa pustíme do citrónovej kúry, oplatí sa prečítať si skúsenosti druhých. Nájdu sa takí, ktorí na kúru prisahajú, avšak nie každému vyhovuje.

V dnešnej dobe je to pochopiteľné, veď virálny svet je priam zaplavený rôznymi radami, diétami. Citrónová kúra je skutočne obľúbená v kruhu zástancov diét, avšak cesnakovo citrónová kúra na cholesterol má tiež svojich fanúšikov. A pretože citrón je ovocie, ktoré má dnes už široké využitie, čo sa týka zdravia aj kuchyne, ten, kto si to s citrónovou kúrou predsa len rozmyslí, ešte nemusí na toto mnohostranné ovocie zanevrieť. Existuje mnoho receptov na jeho využitie, taká citrónová omáčka na kura je priam lahôdkou napríklad.

Zdroje:
http://calorielab.com/news/2008/07/17/master-cleanse-in-detail/
http://www.webmd.com/diet/a-z/lemonade-master-cleanse-diet
https://www.wikidoc.org/index.php/Stanley_Burroughs
https://forum.zdravie.sk/2078599/citronova-dieta

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu