head

Citrónová kôra: môžeme ju konzumovať s pokojným srdcom?

citrónová kôra
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Citrónovú kôru bez rozmýšľania nastrúhame do našich pokrmov a zákuskov, napriek tomu, že ovocie, prichádzajúce zo zahraničia je ošetrované protihubovými a protibakteriálnymi prípravkami.  Tieto prípravky disponujú  na základe pokusov so zvieratmi zistenými, zdraviu škodlivými vlastnosťami.

Prečo sa to tají?

Pri ošetrovaní citrónovej kôry sa používajú chemikálie, ktoré udržujú ovocie čerstvé. Ich dlhodobé pôsobenie na ľudský organizmus však nebol dostatočne preskúmané, ale vykonalo sa viacero pokusov ohľadne toho na zajacoch a potkanoch.  Výsledky týchto pokusov sú mimoriadne alarmujúce, veď na zabezpečenie trvanlivosti používaný Imazalil a Tiabendazol sú výrazne toxické. Imazalil pôsobí proti cholinesteráze (cholinesteráza je sekrečný enzým produkovaný pečeňovými bunkami). Tiabendazol môže spôsobovať nevoľnosť, hnačku a zvracanie. Pri pokusných zvieratách zistili, že poškodzuje ich endokrinologickú sústavu, pečeň, ale najhoršie, že pôsobí silno karcinogénne - rakovinotvorne.

Thiabendazol spôsobuje závraty, nutkanie na vracanie, zvracanie, hnačku,  malátnosť, horúčku, začervenanie, tras, vyrážky na koži a miestne edémy, popritom aj bolesti hlavy, hučanie v ušiach, tŕpnutie, nízky krvný tlak a poškodenie pečene.  Keďže pokusy na zvieratách sa nepovažujú za rovnoprávne s výskumami u ľudí, kým sa jednoznačne nedokáže, že tieto chemikálie spôsobujú vážne zdravotné ujmy, budú sa naďalej používať.

Opatrnosť je prvoradá

Najlepšie by sme sa vtedy vedeli ochrániť pred nebezpečím z chemicky ošetrenej citrónovej kôry, keby sme používali citrónovú kôru bez ošetrenia, bio citróny, ale to si nie každý môže dovoliť.  Keďže každá z horeuvedených chemikálií je rozpustná vo vode, ovocie musíme dôkladne umyť, prípadne vydrhnúť kefou na nechty, a tak zbavíme veľkej časti chemikálie.  Citrónovú kôru po umytí spotrebujme, a očistenie nech slúži tomu cieľu, aby sa po nakrájaní ovocia nedostala chemikália z noža na dosku na krájanie, čo by sa už ťažšie odstraňovalo.  Ak kupujeme citróny, zakaždým si pozrime etikety, musí byť na nej povinne uvedené, akou chemikáliou sú ošetrené, a v lepšom prípade aj to, že užívanie takejto citrónovej kôry je pre človeka nevhodné.

Zdroj:

http://www.pesticideinfo.org/Detail_Poisoning.jsp?Rec_Id=PC33040#Symptoms

http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC34581#Toxicity

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu