head

Prebytok žalúdočnej kyseliny: pomôcť môže zmena stravy

Prebytok žalúdočnej kyseliny: pomôcť môže zmena stravy
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Tráviace ťažkosti

Prebytok žalúdočnej kyseliny spôsobuje trápenie mnohým ľuďom, je spôsobený predovšetkým nevhodným stravovaním. Práve preto v jeho zamedzení zohráva hlavnú úlohu zmena stravy, pričom je potrebné dodržať zopár jednoduchých pravidiel.

Prebytok žalúdočnej kyseliny sa dáva do súvisu so zápalom žalúdka, žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi – podozrenie na dvanástnikový vred je vtedy, ak sa prebytok kyseliny prejavuje najmä v noci –, väčšinou je však dôsledkom nesprávneho stravovania. Obzvlášť nebezpečná je konzumácia mastných, ťažkých a príliš korenistých jedál, tiež zvýšená konzumácia alkoholu a kofeínu. Okrem toho prebytok žalúdočnej kyseliny spôsobujú aj niektoré lieky, napríklad časté užívanie aspirínu, ale aj obyčajné prejedanie sa.

Varovné príznaky

Dôsledkami prebytku žalúdočnej kyseliny sú pálenie záhy, bolesti brucha , zimnica, zvýšená plynatosť  keď sa z dôvodu refluxu dostane kyselina do pažeráka, okrem žravej bolesti pacientov často trápi aj napínanie na vracanie. Neustávajúce ťažkosti ovplyvňujú aj náladu, prebytok žalúdočnej kyseliny je sprevádzaný zlou náladou a únavou.

Pomôcť môže zdravá strava

Jedzte denne viackrát, ale menšie porcie, nechajte si dostatok času na jedenie: ak jete rýchlo, potravu dostatočne neprežujete, môžete si byť istí, že sa Vám zvýši tvorba žalúdočných kyslín. Uprednostnite sucháre, pekárenské výrobky z celozrnného obilia, ryžu, varené vajcia, ovocie, dusenú zeleninu, nízkotučné mlieko, nekvasené mliečne výrobky, ryby a grilované biele mäso. Obzvlášť dobré je Aloe vera, čerstvá citrónová šťava, ženšen, rasca, púpava, z tých posledných si môžete uvariť aj čaj.

Čo v žiadnom prípade nejesť

Môžete obísť, alebo zmierniť prebytok žalúdočnej kyseliny tým, že vylúčite zo stravy mastné jedlá, prehnané korenenie, ťažké omáčky, a znížite konzumáciu strukovín a sladkostí – vrátane čokolády.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu