head

Tráviace ťažkosti: jedzte jablko a zabudnite na ne!

jablko
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Trpíte zažívacími ťažkosťami? Hľadáte jednoduché riešenia? Zvoľte si jablko, pektín v ňom možno použiť nielen ako zahusťovadlo do lekvárov a želatínových prípravkov, ale upravuje aj metabolizmus.
Tráviace ťažkosti sú sprevádzané nepríjemnými príznakmi, ale nie každý preukazuje aj symptómy, a to z dobrého dôvodu. Najčastejšie sa tráviace ťažkosti prejavujú pocitom plnosti, prílišnou tvorbou kyseliny, nadúvaním, nutkaním na vracanie, alebo zvracaním, nechutenstvom, pritom aj dýchavičnosťou, a nepravidelným tlkotom srdca. V mnohých prípadoch spôsobujú zažívacie ťažkosti toxíny a balastné látky, nachádzajúce sa v  hrubom čreve, tieto nánosy totiž zabraňujú vstrebávaniu živín, a rozmnožovaniu sa probiotických baktérií, čo spôsobuje zápchu a ustavičné nadúvanie.

„Jedno jablko denne na lekára zabudneme“

V jablku sa nachádza pektín, ktorý patrí do skupiny nestráviteľných sacharidov, vďaka jemu zmäkčujúcemu účinku je veľmi účinný proti tráviacim ťažkostiam a reguluje aj činnosť čriev. V prípade hnačky pomáha pri tvorbe hustejšej stolice.  Pri zápche, pri prijatí adekvátneho množstva tekutín, urýchľuje metabolizmus, a  tak potrava prechádza cez črevo rýchlejšie. Pektín slúži ako potrava pre dobročinné baktérie, nachádzajúce sa v čreve, je schopný účinne čistiť črevá, tým podporujúc zachovanie rovnováhy črevnej flóry. Vytvára tenkú vrstvu na povrchu žalúdka a sliznice, ktorá chráni pred dráždivými účinkami kyselinotvorných jedál a nápojov, preto ho možno okrem tráviacich ťažkostí použiť aj v prípade refluxu a žalúdočného vredu.

Priaznivé vedľajšie účinky

Pektín v jablku slúži nielen proti tráviacim ťažkostiam, môže pomôcť aj v boji s cukrovkou, keďže je schopný viazať molekuly cukru, spomaľovať jeho vstrebávanie a stabilizovať hladinu cukru v krvi. Používajú ho aj na reguláciu krvného tlaku, vďaka svojim antibakteriálnym účinkom poskytuje dobré služby aj v antibakteriálnych krémoch. Za pektín v jablku sa poďakuje aj pokožka, natretý vytvára veľmi jemnú ochrannú vrstvu, ktorá chráni pred mikroorganizmami, ale je vhodný aj na liečbu ekzému. V kozmetike určenej pre suchú a starnúcu pokožku je používaný tiež, dokonca sa nájde aj v prípravkoch na ošetrenie vlasov. Užívanie pektínu - jablka sa odporúča aj pri problémoch s kĺbami, pri zápale močového mechúra a pri problémoch s obličkami. Vynikajúco znižuje cholesterol, je dobre používateľný aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach, a pri predchádzaní rakoviny hrubého čreva. Je užitočný aj pre tých, ktorí držia diétu a chcú schudnúť, veď nestráviteľný sacharid má nulovú nutričnú hodnotu, predsa zasýti.

Zdroj:
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-500-pectin.aspx?activeingredientid=500&activeingredientname=pectin
http://www.omorovicza.com/hu/our-best-apple-pectin-skin-care/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu