head

Tráviace ťažkosti: môže vám pomôcť oman pravý

tráviace ťažkosti
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Tráviace ťažkosti sú sprevádzané najčastejšie pocitom plnosti, nadúvaním, zápchou alebo hnačkou. Črevné kŕče, nutkanie na vracanie a zvracanie patria tiež medzi najčastejšie symptómy tráviacich ťažkostí, existuje však liečivá rastlina, ktorá môže znamenať riešenie na všetky tieto ťažkosti.

Počuli ste už o omane pravom?

Oman pravý (Inula helenium), úspešne používaný proti tráviacim ťažkostiam, má pôvodný domov V Európe i v Ázii, a najčastejšie používanou časťou rastliny je podzemná časť koreňa. Jeho najdôležitejšou zložkou je vláknina inulín, ktorá je pre organizmus nestráviteľná, ale slúži ako potrava pre dobročinné baktérie žijúce v črevnom systéme. Vďaka tomu pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry, ktorá bezprostredne ovplvyvňuje imunitu, podporuje vstrebávanie vápnika, horčíka a železa, zbavuje zápchy, a okrem toho chráni hrubé črevo pred rakovinovými zmenami.

Postaví sa proti tráviacim ťažkostiam

Proti nadúvaniu, ktoré je sprievodným znakom tráviacich ťažkostí, ako aj proti črevným kŕčom pôsobí obsah trpkej látky obsiahnutej v koreni omana, ktorá zlepšuje trávenie a stimuluje funkcie pečene a žlčníka. Koreň omana je vynikajúci detoxikant, čistí pečeň a črevný systém, s jeho pomocou možno ľahko odstrániť tráviace ťažkosti sprevádzajúcu hnačku, nutkanie na vracanie a zvracanie. Jeho obsah pektínu zabezpečí pravidelné a dôkladné vyprázdnenie, a podporuje prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Chráni tráviacu sústavu, pôsobí antiparazitárne, zmierňuje  nepríjemné problémy súvisiace s akýmkoľvek podráždením čreva, ako je napríklad pálenie záhy alebo meteorizmus.

Takto z neho pripravíme čaj:

2 lyžice koreňa omana pravého vložíme do nekovovej nádoby, obaríme 3 litrom vody a necháme 15 minút postáť.  Keď bude odvar izbovej teploty, precedíme ho. Pijeme vlažné, alebo studené. Čaj z omanu málokomu chutí samostatne, preto je dobré zlepšiť chuť medom, prípadne citrónom. Vynikajúco ho možno aplikovať proti stresu, nervozite a nespavosti, v prípade nespavosti vypijeme pred spánkom šálku teplého čaju. Čaj z rastliny zmierňuje zápaly tráviacej sústavy, keď ho pijeme pred jedlom, chránime tým sliznicu čreva. Pitie čaju sa neodporúča v čase gravidity a dojčenia, ako ani v prípade srdcových ochorení, a jeho prehnané užívanie môže spôsobiť miernu otravu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu