head

Šupka zo semien skorocelu: vláknina, ktorá do seba vstrebáva toxické látky

Šupka zo semien skorocelu je výborný detoxikant
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Detoxikácia

Vymenovať by sme mohli nespočetné množstvo prírodných detoxikantov, ale máloktoré sú tak účinné ako šupka zo semien skorocelu. Vďaka výdatnému obsahu vlákniny čistí tráviaci trakt ako kefa a zároveň do seba vstrebáva toxické látky.
Šupku zo semien skorocelu (Plantago ovata)  ľudstvo neobjavilo teraz, jej priaznivé účinky spozorovalo ľudstvo už pred viacerými tisícimi rokmi. V tom čase ju aplikovali najmä v prípade žalúdočných ťažkostí, pri zápche, hnačke, ďalej na zmiernenie zápalov a na ich liečbu. Keďže ide o mierne preháňadlo, teší sa úspechu pri čistení čreva, ale aj na zmiernenie nepríjemných príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Nestráviteľná, predsa užitočná

Šupka zo semien skorocelu je preto tak účinný detoxikant a čistič čriev, keďže jej, pre organizmus nestráviteľná rastlinná, vláknina vplyvom tekutín niekoľkonásobne zväčší svoj objem. Keď táto vláknina prechádza tráviacim traktom, odnáša so sebou aj škodlivé odpadové látky usadené v hrubom čreve, tým však zoznam priaznivých vlastností šupky zo semien skorocelu ešte nekončí. Pritom ako čistí črevá, viaže na seba toxické látky, zodpovedné v mnohých prípadoch za to, že sa človek zle cíti, za únavu, bolesti hlavy, poruchy spánku, mdlý vzhľad pleti, alebo bolesti kĺbov. Šupka zo semien skorocelu navyše zaslizuje črevá, čím napomáha vyprázdneniu stolice, a chráni pred hemoroidmi (zlatou žilou). Keďže stimuluje látkovú výmenu, napomáha chudnutiu a s jej pomocou sa môžeme zbaviť aj brušného tuku.

Predchádza chorobám

Keďže šupka zo semien skorocelu vyčistí tráviaci trakt od toxínov, pomáha predchádzať chorobám, ktoré súvisia s vytvorením toxických zhlukov a usadenín. Vďaka tejto vlastnosti nás zbaví aj porúch vstrebávania a vyprázdňovania,  a nimi súvisiacami stavmi nedostatku, resp. zápalov tráviaceho traktu, prípadne aj nádorových ochorení súvisiacich s poruchami vyprázdňovania. Šupka zo skorocelu spolu s očistou čreva zohráva aj úlohu aj pri náprave rovnováhy črevnej flóry, čím výrazne podporuje fungovanie imunitného systému. Ako je to možné? Keďže 70 % imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu.

Vláknina zo šupky semien skorocelu jedinečne znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu, čím zohráva úlohu aj v prevencii vzniku cukrovky 2. typu, prevencii srdcovo-cievnych ochorení, znižuje krvný tlak a prispieva k chudnutiu.

Ako užívať túto vlákninu?

Myslime na to, že pri užívaní šupky zo semien skorocelu musíme piť dostatočné množstvo tekutín, podľa možnosti vodu, keď tak neurobíme, môžeme trpieť zápchou, alebo nadúvaním! Je dôležité, aby sme ju užili 2-3 hodiny po užití našich liekov, pretože inak môže obmedzovať vstrebávanie ich účinných látok.  Z podobných príčiny ju neužívajme bezprostredne po jedle.  Šupka zo semien skorocelu podporuje črevnú flóru, počas výdatnej  očiste čriev môže znížiť počet probiotických baktérií, preto zároveň s ňou užívajme aj prebiotiká

Zdroj: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7018336

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20616745

https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601104.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18222665

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu