head

Vláknina na očistu čriev proti tráviacim poruchám | V čom ešte pomáha vláknina?

Vláknina na očistu čriev prispieva k upraveniu správneho fungovania čriev
Vláknina na očistu čriev prispieva k upraveniu správneho fungovania čriev
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca

Google+
Téma: Očista čriev

V poslednej dobe sa čoraz častejšie spomína dôležitosť zdravého črevného traktu pre celkovú pohodu a pri predchádzaní rôznych ochorení. K tomu, aby to tak naozaj bolo, je nevyhnutná konzumácia vlákniny na očistu čriev. V článku sme zhrnuli, kedy a ako pomáha vláknina.

Zlé trávenie, nedostatkové stavy, slabý imunitný systém, problémy s pokožkou: toto všetko môže mať na svedomí nesprávna činnosť čriev. Dobrou správou je, že toto tak vôbec nemusí byť. Pokiaľ nepríjemné príznaky nevyvoláva nejaká orgánová zmena, môžeme im predísť udržiavaním črevnej sústavy, alebo ich úplne odstrániť. V tomto nám môže pomôcť vláknina na očistu čriev, a výživové doplnky na detoxikáciu a očistu čriev, ktoré ju obsahujú. Tieto prispievajú k upraveniu správneho fungovania čriev. Nie je však jedno, aký produkt si vyberieme, nakoľko účinnú očistu čriev môžeme očakávať len od tých produktov, ktoré sú najvyššej kvality a obsahujú prírodné zložky.  

Komu a koľko?

Sme vo výhode, pokiaľ je potreba vyjadriť sa ku konzumácii vlákniny v ideálnom množstve, nakoľko na rozdiel od ostatných potravín, vieme ponúknuť konkrétne čísla. Podľa odporúčania Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb Spojených štátov (The Department of Health and Human Services) totiž, by mali ženy konzumovať denne minimálne 28 gramov vlákniny, kým u mužov je to denne minimálne 35 gramov. Smutné je, že celkový denný priemer konzumácie je značne nižší. Ba čo viac, pokiaľ sa zameriame na mladšiu generáciu, výsledky sú ešte horšie, za čo sa treba poďakovať v prvom rade jedlám rýchleho občerstvenia.

Prečo je vláknina vlastne tak dôležitá?

Vonkoncom nie je prehnané tvrdenie, že bez vlákniny na očistu čreva nie je náš organizmus schopný optimálne fungovať, a je len otázkou času, kedy sa začnú prejavovať zdravotné ťažkosti a následne rôzne ochorenia. Avšak skôr, než sa pustíme do vymenovania najdôležitejších vlastností vlákniny, je potrebná ešte jedna dôležitá doplňujúca informácia: poznáme totiž dva druhy potravinovej vlákniny, a to vo vode rozpustnú a nerozpustnú. Správanie a účinok týchto vláknin na naše zdravie je z viacerých hľadísk odlišné.

Vláknina rozpustná vo vode: sem sa zaraďuje napríklad inulín, pektín a beta glukán, ktoré viažu na seba vlhkosť v črevách, následkom čoho vytvárajú gélovitú látku. Spomaľujú trávenie, čím sa zlepšuje metabolizmus a vstrebávanie živín. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu, regulujú zvyšovanie hladiny krvného cukru po jedle, chránia sliznicu čriev, a úpravou metabolizmu tukov a uhľohydrátov prispievajú aj k redukcii nadváhy. Slúžia ako výživa pre probiotické baktérie, čím podporujú rovnováhu črevnej flóry a tým aj fungovanie imunitného systému. Úspešne ich možno aplikovať v prípade hnačky.

Vláknina nerozpustná vo vode ( celulóza, lignín, hemicelulóza): zvyšuje objem stolice, zároveň urýchľuje jej vylúčenie. Znižuje riziko kario-vaskulárnych ochorení a cukrovky - diabetes, chráni zdravie hrubého čreva. Nakoľko vyvoláva pocit sýtosti, pomáha pri dosiahnutí ideálnej hmotnosti, a dobre poslúži aj pri odstránení chronickej zápchy.

Detoxikácia a očista čriev

Vláknina je najlepším prírodným detoxikantom a čističom čriev. Viaže a odstraňuje toxíny, a v podstate doslova zoškriabe z črevných stien nahromadené odpadové látky. Tento účinok znásobuje aj to, že urýchľuje prirodzený pohyb čriev - peristaltiku.

Konzumujeme málo vlákniny

Samozrejme, ideálne by bolo, keby každý konzumoval dostatočné množstvo jedál a tekutín s obsahom vlákniny, avšak tak to nie je. V jedálničku mnohých z nás je totiž veľmi nízky pomer ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín, a rovnako v malom množstve konzumujeme aj liečivé huby (napr. shitake), psyllium ( skorocel) a chia semienka. bohaté na vlákninu.

Čo je riešením?

Na prvom mieste, samozrejme, je potrebné spomenúť zmenu jedálnička, to znamená zvýšiť príjem vlákniny na očistu čriev. Okrem už spomenutých chia semienok, psyllia a huby shitake sa doporučuje konzumovať denne aj cibuľu, zemiaky, citrusové plody, raž, jablká, banán, jahody, kapustu, čakanku, rajčiny.

Pokiaľ však očakávame okamžitý výsledok, nakoľko sa už objavili prvé ťažkosti, alebo si chceme byť istí, že organizmu dodáme správne množstvo vláknin, zvoľme si niektorý z výživových doplnkov s vysokým obsahom vlákniny. Tieto môžeme použiť aj v rámci kúry na očistu čriev, či všeobecnej očisty čriev.

Dohliadnime na to, aby sme kupovali kvalitné a overené produkty obsahujúce výlučne prírodné látky. Informácie ohľadom týchto produktov sa dozvieme najjednoduchšou cestou na tých fórach, kde užívatelia zverejňujú svoje skúsenosti a referencie.

 

Zdroj:
http://www.drnatura.com/cleanse/fiber-cleanser/

https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu