head

Črevné parazity - čo treba o nich vedieť?

Črevné parazity, ako to už z ich názvu vyplýva, sa rozmnožujú v črevnom trakte hosťujúceho organizmu
Črevné parazity, ako to už z ich názvu vyplýva, sa rozmnožujú v črevnom trakte hosťujúceho organizmu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Parazity a červy

Ste unavený, podráždený, máte tráviace problémy, často vás bolí hlava a máte zlý krvný obraz? Je možné, že ste infikovaný črevnými parazitmi. Aby sme mohli prítomnosť parazitov s istotou vylúčiť, pozbierali sme pre vás najčastejšie sa vyskytujúce črevné parazity a príznaky, ktoré spôsobujú.

Keď  sa bavíme o parazitoch, ktoré sa dostanú do organizmu, väčšinu ľudí ani len nenapadne, že by mohli črevné parazity žiť aj v ľudskom tele. Máme na mysli skôr domáce zvieratá, pričom pravda je taká, že títo škodcovia sa môžu usadiť v ktoromkoľvek tele, navyše prítomnosť črevných parazitov je infekčná.

Črevné parazity, ako to už z ich názvu vyplýva, sa rozmnožujú v črevnom trakte hosťujúceho organizmu, v závislosti od druhu obľubujú rôzne časti tela. Väčšinou spôsobujú príznaky, ktoré je možné pomýliť si s mnohými inými, tráviacimi problémami. Podozrenie na ich prítomnosť vzniká vtedy, keď tieto poruchy pretrvávajú, stanú sa chronickými a inak sa nedajú vysvetliť.

Druhy parazitov

Môžeme ich rozdeliť na tri veľké skupiny, sú to ploskavce, motolice a pásomnice. Ako u väčšiny príživníkov, ich cieľom nie je likvidácia hostiteľského tela, veď sa živia do organizmu prijatou potravou. Napriek tomu môžu spôsobovať vážne príznaky. Najvážnejším z príznakov je vznik rôznych ochorení, následkom stavu nedostatku a tento stav, hlavne pokiaľ pretrváva dlhšiu dobu, môže viesť k ďalším komplikáciám. Nie je zanedbateľné ani to, že črevné parazity môžu v človeku zapríčiniť aj vznik infekcií, alebo – nakoľko výrazne oslabia imunitný systém a narušia rovnováhu črevnej flóry – môžu prispieť k ich vzniku, preto je potrebné v každom prípade konať proti črevným parazitom.

Ktoré sú najčastejšie?

Mrľa ľudská (Enterobius vermicularis), ktorú často spomínajú aj ako „mrľa detská”. Dôvodom je, že sú to najčastejšie vyskytujúce sa črevné parazity u detí. Samozrejme, nakazia sa ňou aj ostatní, ktorí žijú v ich okoli: podľa prieskumu Center of Disease Control je 11,4% populácie infikovaná mrľou ľudskou. Vyspelé jedince tohto črevného parazita sú viditeľné aj voľným okom. Keď si pozrieme stolicu, môžeme v nej pozorovať biele parazity podobné kúskom nite. Rovnako ako všetky ostatné črevné parazity, ani mrľa ľudská nie je prieberčivá, jej vajíčka sa dostanú do organizmu cez ústa, kde sa, hlavne na začiatku infekcie, rozmnožujú bez príznakov. Deti sú infekcii vystavené o niečo viac, nakoľko často – v škôlke, škole – nedodržujú hygienické návyky považované za povinné, čiže si neumývajú ruky dosť dôkladne, denne viackrát a častejšie si dávajú ruky do úst ako dospelí. Vajíčka sú na pokožke životaschopné iba pár hodín, avšak keď sa dostanú na predmety vo vlhkých miestach (plachta, uterák), môžu zostať nažive až tri týždne.

Príznaky infekcie mrľou ľudskou:
- takmer neustále svrbenie konečníka, alebo jeho okolia,
- vážne poruchy spánku,
- bolesť brucha,
- nevoľnosť,
- únava spôsobená nespavosťou, podráždenosť, poruchy koncentrácie.

Medzi príznaky prítomnosti črevných parazitov patrí častá únava

Tenkohlavec ľudský (Trichuris trichiura), ktorý má po vyvinutí veľkosť 3-5 cm. Infekcia prebieha tiež cez ústa, ktorú môže spôsobiť nielen infikované jedlo, alebo nápoj, ale aj zrnká zeminy s obsahom vyliahnutých lariev. „Špecialitou“ tohto črevného parazita je, že samičkami nakladené vajíčka sa vyliahnu v tenkom čreve, potom sa z organizmu hostiteľa dostanú preč stolicou.

Príznaky infekcie tenkohlavcom ľudským:
- bolesť brucha,
- bolesť hlavy,
- krvavá hnačka,
- nutkanie na vracanie,
- zvracanie,
- rýchle chudnutie.

Z dlhodobého hľadiska sa môže vyvinúť aj chudokrvnosť, nakoľko parazit má drobnú „ústnu korunku“ podobnú pazúrikom, ktorými dokáže urobiť na stene hrubého čreva dieru a živiť sa priamo krvou. U malých detí tenkohlavec spomaľuje normálny vývin. Za jeho prítomnosť je tiež možné viniť nedostatočnú hygienu, najčastejšie sa vyskytuje v rozvojových krajinách.

Hlísta detská (Ascaris lumbricoides) je taký parazit, ktorým sa môžu nakaziť nielen ľudia. Často ním trpia aj rôzne domáce a hospodárske zvieratá. Šíri sa najmä konzumáciou nedostatočne očisteného ovocia a zeleniny, alebo kontaktom s infikovanou pôdou, vo vyvinutom štádiu môžu dosiahnuť aj dĺžku 25 cm. Vajíčka, ktoré sa dostanú do organizmu, sa vyliahnu v tenkom čreve, odkiaľ sa larvy, po prevŕtaní steny čreva, dostanú priamo do krvného obehu hostiteľa. Keď sa dostanú do pravej srdcovej komory, jej pulzovanie ich vytlačí rovno do pľúc.

Príznaky infekcie hlístou detskou:
- silný kašeľ,
- časté kýchanie,
- nutkanie na vracanie,
- horúčka.

Zriedkavo, ale parazity sa môžu dostať aj do žlčovodu, keď bránia správnemu toku žlče, čím narušia aj činnosť pečene. Aj prítomnosť tohto parazita je typický pre tropické krajiny, pri vhodných podmienkach – vlhká, vzdušná pôda, absencia priameho slnečného žiarenia – dokáže ostať veľmi dlho infekčným. Je veľmi citlivá na teplotu, preto sa odporúča zeleninu, ovocie dôkladne prevariť - prepiecť, pitnú vodu zase prevariť.

Pásomnice (Taenia saginata, Taenia solium), ktorých hlavným charakteristickým znakom sú štyri drobné prísavky v oblasti hlavy (Taenia solium má aj ďalšie malé háčiky). Nazývajú ich aj samotárskymi červami, majú jedinečný spôsob rozmnožovania, nakoľko je červ obojpohlavný, v jednom hostiteľskom organizme prežíva spravidla iba jedna pásomnica. Ich ďalšou zvláštnosťou je, že nemajú vlastný tráviaci orgán, preto sa živia časťou už organizmom strávenej potravy.

Príznaky infekcie pásomnicou:
- náhla strata hmotnosti,
- rôzne nedostatkové stavy,
- silné kŕče v podbrušku,
- tráviace poruchy,
- obštrukcia čriev,
- bolesť hlavy.

Pokiaľ infekciu neliečime včas, larvy pásomnice môžu napadnúť mozog. Parazity v mozgu môžu byť sprevádzané poruchami reči, problémami so zrakom, vo vážnejších prípadoch aj epileptickými záchvatmi. Odstránenie parazitov je teda v každom prípade dôležité, a veľmi účinné a spoľahlivé sú v takýchto prípadoch antiparazitárne prípravky - kapsule, vlastne lieky na parazity bez predpisu..

Príznaky prítomnosti črevných parazitov | Aké ťažkosti spôsobujú parazity?

Na prítomnosť črevných parazitov  môže upozorniť mnoho príznakov, napriek tomu nás ako prvé nenapadnú práve parazity. Je to preto, lebo klasická liečba je neúčinná, pričom by mohlo naše problémy vyriešiť jednoduché „odčervenie“.
Pri pomyslení na črevné parazity príde väčšine z nás nevoľno. Strašné je už aj pomyslenie, že sa do nášho organizmu nasťahovali neznáme, a priznajme si, odporné bytosti. Pritom sú črevné parazity omnoho bežnejším javom, ako by sme si to mohli myslieť, veď parazity môžu napadnúť kohokoľvek.

Nehanbime sa

Pokiaľ sa vynorí podozrenie na črevné parazity, najdôležitejšie je, aby sme sa nehanbili, lebo prítomnosť parazitov nie je dôsledkom nedostatočnej osobnej hygieny. Čo najskôr vykonajme potrebné kroky, lebo črevné parazity sa samé určite neodstránia z nášho organizmu.

Existuje niekoľko druhov

Črevné parazity môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín, na jednobunkové a viacbunkové. Jednobunkové majú mikroskopickú veľkosť, kým viacbunkové môžu mať rôzne veľkosti, od niekoľkých milimetrov, až po niekoľko metrov.
Ich najčastejšími predstaviteľmi sú škrkavky a ploskavce. Medzi druhou skupinou nájdeme červy, ktorými sú ploskule a pásomnice (cestoda), a tiež parazity patriace do skupiny trematodes, ktorých povrch je hladký, rovnomerný.

Črevné parazity sú spôsobené hlavne prítomnosťou Giardia lamblia, Dientamoeba fragilis, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium sp.,  Isospora bell a Balantidium coli. Spomedzi jednobunkových musíme spomenúť druhy Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Trichuris trichiura, Ancylostoma duodenaliste,  Necator americanust a Strongyloides stercoralis.

Ako sa parazity dostanú do nášho organizmu?

Parazity sa najčastejšie dostanú do nášho organizmu cez ústa potravou, alebo infikovanou tekutinou. Vajíčka, alebo larvy parazitov sa ľahko „ukryjú” v rôznych druhoch mäsa – hlavne v hovädzom a bravčovom mäse, preto je dôležité, aby sme ich umyli, potom ich konzumovali až po dôkladnej tepelnej úprave. Zdroj nebezpečenstva predstavuje aj neumytá, surová zelenina, alebo ovocie, alebo pokiaľ ich čistenie prebehne infikovanou vodou.

Prítomnosť črevných parazitov je nákazlivá. Nosičmi parazitov môžu byť aj rôzne domáce zvieratá, hlavne tie psy a mačky, ktoré sa zdržiavajú aj mimo bytu.

 

Svoje zvieratá majme pod stálou kontrolou, po ich kŕmení, hladkaní, alebo hraní sa s nimi, si vždy dôkladne umyme ruky. Pred umytím si rúk sa nedotýkajme úst a tiež nedovoľme, aby nás naši domáci miláčikovia oblizovali.

Príznaky prítomnosti črevných parazitov

Mnohí nemajú jasno v tom, aké sú príznaky prítomnosti črevných parazitov u ľudí. Parazity, ktoré sa ukryli v organizme, väčšinou neprodukujú také príznaky, ktoré by konkrétne naznačovali ich prítomnosť, práve preto myslíme na črevné parazity až ako na poslednú možnosť. Preto pokiaľ vás trápia nasledovné ťažkosti, je možné, že príčinou je parazitárna infekcia.
Chronická
hnačka. Spôsobujú ju najmä väčšie druhy parazitov, hlavne pokiaľ sa v organizme premnožia. Niektoré ich druhy sú viditeľné aj voľným okom, napríklad hlísty, ktoré sú viditeľné na povrchu stolice po vyprázdnení sa.
Medzi príznaky prítomnosti črevných parazitov patria aj bolesť v podbrušku, alebo kŕče. Tieto môžu byť spôsobené aj nevhodnou stravou, alebo ochoreniami tráviaceho traktu spôsobenými nevhodnou stravou, avšak aj mnoho parazitov spôsobuje nadmernú tvorbu plynov a plynatosti podobné príznaky. Stáva sa, že sa objavujú iba občas, ženy to pripisujú menštruácii, alebo predmenštruačnému obdobiu, preto ich ani len nenapadne, že na príčine môžu byť aj črevné parazity. Kŕče spôsobujú najmä dlhšie parazity (napríklad pásomnice), ktoré sa živia priamo zo stien čriev. Toto dráždi sliznicu, čo môže spôsobiť silné bolesti.
Pomalý vývoj. Tento príznak sa najcharakteristickejšie prejavuje najmä u malých detí a mladých ľudí. Deti infikované parazitmi sú zväčša nižšie a chudšie ako ich rovesníci. Príčinou je skutočnosť, že črevné parazity skonzumujú veľkú časť minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre normálnemu vývoj.
Únava, ospalosť. Kvôli črevným parazitom sa náš organizmus nedostane k dostatočnému množstvu energie, preto pociťujeme únavu. Pokiaľ tieto príznaky pretrvávajú dlhšiu dobu, v každom prípade vyhľadajme lekára, pretože tento stav vedie k rôznym stavom nedostatku, následným ochoreniam a tiež vážne oslabuje odolnosť nášho imunitného systému, poškodzuje črevnú flóru.
Suchý kašeľ. Existuje niekoľko druhov takých črevných parazitov, ktoré trávia väčšinu svojho životného cyklu v črevách, napriek tomu sa predovšetkým ako larvy môžu dostať aj do pľúc pažeráku. Spôsobujú tak podráždenie, alebo zápal, ktoré sú sprevádzané najmä suchým, dráždivým kašľom, ktorý je často sprevádzaný silnou bolesťou.
Nechutenstvo. Môže to byť rozporuplné, veď parazity sa dostanú k potrave vďaka nášmu organizmu, napriek tomu je ich prítomnosť sprevádzaná nechutenstvom. Nakoľko sústavne stimulujú steny čriev, generuje to smerom k mozgu pocit sýtosti.
Medzi ďalšie podozrivé príznaky patria nutkanie na vracanie, nevoľnosť, časté zvracanie, polámané vlasy a nechty, pokožka so sklonom k olupovaniu, stenčeniu, alebo začervenaniu. Aj za tieto príznaky sú často zodpovedné črevné parazity, pretože tie môžu spôsobiť silný nedostatok vitamínov. Vo vážnejších prípadoch môžu črevné parazity spôsobiť aj triašku, horúčku a dehydratáciu.

Ako konať proti parazitom?

Liečba prítomnosti črevných parazitov môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Dnes už existuje veľa účinných antiparazitárnych doplnkov stravy. Spomedzi nich si však vyberme iba tie, ktoré obsahujú výlučne prírodné zložky. Nech sa však rozhodneme pre ktorékoľvek riešenie, najprv si nechajme dať vyšetriť stolicu, z ktorej sa dá jednoznačne prítomnosť parazitov preukázať.

Liečivými rastlinami proti parazitom

Črevných parazitov by sa chcel samozrejme každý zbaviť čo najskôr, pre tento účel už existuje mnoho antiparazitárnych prípravkov, ktoré postačí užiť ústne. V miernejších prípadoch sa oplatí siahnuť po liečivých rastlinách. Ukážeme vám, ako sa zbaviť črevných parazitov podomácky.

Cesnakom proti parazitom

Cesnak - táto obľúbená korenina ľudového liečiteľstva pomôcť zabrániť vzniku parazitárnej infekcie, preto sa doporučuje denne skonzumovať 2-4 gramy čerstvého, surového cesnaku. Proti črevným parazitom sa doporučuje rovnako aj klinček, dezinfekčné účinky horeca lekárskeho zasa môžeme využiť na vnútornú aplikáciu, pretože disponuje jedinečnými antiparazitárnymi vlastnosťami.
Rovnako aj
aníz je možné aplikovať proti parazitom žijúcim v črevách, a pri odstránení škodlivých usadenín.
Proti parazitom môžeme použiť aj chren, jadierka grapefruitu, Pau d’arco, resp.
papayu, oman pravý, kurkumu, krušina a listy orechovníka. V mnohých čajoch proti parazitom tieto prísady nájdeme.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/symptoms-causes/syc-20376382
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11386693
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/ascaris-lumbricoides
https://www.healthline.com/health/taeniasis#symptoms
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu