head

Parazity: viete akí „zločinci“ žijú vo vašom tele?

parazity
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Parazity a červy

Veľká časť parazitov je voľným okom neviditeľná, preto si mnohí myslia, že v ich organizme také určite neexistujú. V skutočnosti sú však títo nechcení podnájomníci v črevnom systéme  niektorí  sotva pármilimetroví, resp. majú iba mikroskopické rozmery, preto máme podozrenie, že ich máme, až keď spôsobujú ťažkosti.

Dokonale skrytí

Parazity nás napadnu nepozorovane, dostanú sa do nášho organizmu prostredníctvom nedostatočne pozorne ošetrenými potravinami. Aj po vynikajúcej hostine sa nimi môžeme nakaziť, veď sa šíra aj údeným mäsom, klobásou, jedlami zo surového mäsa, ako aj neumytou zeleninou a ovocím. Druhý zdroj nebezpečenstva sú naši domáci miláčikovia, ktorí sú nositeľmi parazitov, ich hladkaním sa prostredníctvom špinavých rúk dostanú za pár okamihov do organizmu, napr. hlísty, pásomnice, mrle, leptospiry, a začnú sa rozmnožovať.

Neusadzujú sa iba v čreve

Keď sa parazity usadia v hrubom čreve, čiastočne odsajú od nás hodnotné živiny, ako aj zabraňujú ich vstrebávaniu, ale prispievajú aj k premnoženiu sa škodlivých baktérií, ktoré vedú k narušeniu črevnej flóry. Pásomnice, dosahujúce rozmery až niekoľko metrov, sú vyslovene nebezpečné, veď krvným obehom sa dostávajú aj do mozgu, do pľúc, kde sa zapuzdria. Na prítomnosť parazitov upozorňuje neustále riedka stolica, prípadne chronická zápcha, chudnutie, zažívacie ťažkosti, nadúvanie, toxíny v stolici, ktoré pôsobia negatívne na pôsobenie nervovej sústavy, a kvôli tomu neustále napätá nervová situácia, výbuchy zlosti, dekoncentrácia a poruchy pozornosti, ďalej migréna.

Nešetrné liečivé rastliny

Parazitov by sa každý rád zbavil, nato existuje dnes už nespočetné množstvo orálne užívateľné protiparazitné produkty, v miernejších prípadoch sa však oplatí obrátiť aj na liečivé rastliny. Dezinfekčné účinky horca žltého môžeme využiť vnútorne, keďže disponuje výnimočnými protiparazitnými a antihelmintickými vlastnosťami. V prípade parazitov nielen anýz, ktorý odstraňuje aj škodlivé nánosy v črevách, ale aj čerstvý cesnak, ktorý stimuluje prirodzené detoxikačné procesy organizmu, a tým účinne pomáha aj zbaviť sa parazitov žijúcich v čreve. Proti parazitom možno použiť aj chren, jadierka grapefruitu, Pau d’arco, vlastne papayu, oman pravý, kurkuma, ako aj krušina jelšová a orechový list.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu