head

Liečivé účinky anízu | V čom nám môže pomôcť?

Aníz je korenina na ochranu zdravia | Na aké problémy ho môžeme použiť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Ak sa spomenie slovo aníz, väčšinou nás napadne sladká, medová, korenistá vôňa zákuskov, a tiež cukríky proti bolesti v hrdle a pelendrekov. Ale aníz popri svojich kulinárskych hodnotách disponuje aj rovnako dôležitými liečivými účinkami.

Vedome ho používali starovekí Egypťania, Gréci aj Rimania, preto môžeme s čistým svedomím vyhlásiť, že aníz - Pimpinella anisum- je naša najstaršia pestovaná korenina. Silný odvar odporúčalo ľudové liečiteľstvo na zmiernenie kašľa, v Egypte ho používali ako korenie, aj ako základ parfumov. Rimania podávali sladkosti alebo nápoje zdobené anízovými semiačkami, aby nimi po jedle týmto spôsobom podporili trávenie.

Chemické účinné látky anízu

Mnohí si myslia, že liečivá sila anízu sa skrýva v jeho semiačkach, v skutočnosti sú zeleno – žlté plody, ktoré sú považované za semiačka, drobnými plodmi rastliny. Čím sú zrelšie, tým sú tmavšie, svoje blahodarné účinky nestrácajú ani po vysušení. Aníz, ktorý sa používa na liečebné účely, pozostáva z 9,5 percent vody, 17,7 percent bielkovín, 14,6 percent rastlinnej vlákniny, 15,9 percent rastlinných tukov, okrem toho vo väčšej miere obsahuje aj uhľohydráty. Medzi jeho minerálnymi látkami zohráva dôležitú úlohu vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, horčík, selén, mangán, meď a zinok.

Aj obsah vitamínov anízu je značný: je bohatý na vitamín A, B1, B2, B3, B5 a B6, vitamín C a kyselinu listovú. Za svoje antioxidačné účinky  vďačí predovšetkým svojim flavonoidom.

Blahodarné účinky anízu

  • Proti bolesti hlavy: upokojuje a tlmí bolesť, výborne zmierňuje bolesť hlavy spôsobenú únavou a stresom.
  • Kašeľ: odvar z anízu vynikajúco riedi hlieny a podporuje vykašliavanie, je ideálny na liečbu chronickej alebo akútnej bronchitídy. Silný čaj uvarený z anízu môže dobre poslúžiť aj v prípade astmy.
  • Trávenie: jeho účinné látky uvoľňujú svalstvo stien čriev, čím podporujú trávenie a správne vyprázdňovanie. Má mierne laxatívne účinky, tiež znižuje tvorbu plynov, a s tým súvisiace nadúvanie.
  • Nervozita, napätie: esenciálne oleje anízu majú omamné účinky, zmierňujú príznaky epilepsie, spomaľujú dýchanie a znižujú krvný tlak.
  • Infekcie: jeho výťažok výborne dezinfikuje menšie poranenia, odreniny, urýchľuje dobu liečby rán.
  • Odčervenie: silne dezinfikuje, pri vnútornom použití účinne ničí črevné parazity, jeho použitie sa odporúča aj deťom.
  • Nadúvanie: konzumácia anízu spomaľuje proces kvasenia prijatej potravy, čím môže zabrániť nadmernej tvorbe plynov v črevách, škŕkaniu v bruchu, bolesti brucha  a kŕčov v podbrušku.

Nápoje z anízu

Aníz obsahuje mnoho špeciálnych likérov a alkoholických nápojov. Spomedzi nich je najznámejší grécky národný nápoj ouzo, a tiež francúzsky absint.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu