head

Krušina jelšová - patrónka črevného systému

Krušina jelšová - patrónka črevného systému
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Program na čistenie čriev

Krušinu jelšovú (Frangula alnus) poznali už aj Gréci, a často ju zvali na pomoc pri rôznych tráviacich problémoch. Túto liečivú rastlinu, obľubujúcu brehy riek a močiare, by mal doceniť aj dnešný človek. Krušina môže totiž nahradiť preháňadlá a je účinná aj proti parazitom.

Naši predkovia ju mali radi.

Krušina jelšová - inýmy názvami rešetliak, korošina, lejša, svíba - je jedná z tých neopodstatnene zabudnutých liečivých rastlín, ktoré patrili po stáročia medzi najúčinnejšie lieky ľudového liečiteľstva. Vo fytoterapii sa využíva kôra hrubších konárov, základný materiál sa zbiera medzi májom a júnom. Dôležité je kôru usušiť, pretože užívanie čerstvej kôry spôsobuje nutkanie na zvracanie a podráždenie žalúdka.

Podporuje črevný systém

  • Krušina jelšová má preháňavé a detoxikačné vlastnosti.
  • Možno ju dobre využiť v prípadoch zlatej žily alebo pri poraneniach konečníka.
  • Zloženie kôry krušiny zabraňuje vstrebávaniu vody a soli a prispieva k tomu, aby sa stolica rýchlejšie vylučovala, a jej konzistencia bola redšia, preto je krušina účinná aj ako čistič čreva.
  • Odstraňuje parazity, žijúce v čreve, ktoré nás oberajú o hodnotné živiny, a zabraňujú ich vstrebávaniu. Navyše parazity napomáhajú aj k premnoženiu škodlivých baktérií, ktoré potom spôsobujú narušenie rovnováhy črevnej flóry.
  • Zloženie krušiny stupňuje fungovanie svalstva hrubého čreva, čím napomáha správnemu pohybu čriev, peristaltike a tvorbe sliznice čreva.
  • Niektoré štúdie predpokladajú, že obsah antrakínu v krušine môže byť účinný aj proti rakovine prostaty.

Použitie:

  • 1 čajovú lyžicu sušenej kôry z krušiny zalejeme 2 decilitrami vriacej vody a o 10-15 minút precedíme.
  • Môžeme pripravovať aj so studenou vodou: v tomto prípade treba 10-12 hodín sušenú kôru namáčať. 
  • Keďže krušina pôsobí zhruba o 12 hodín po požití, odporúča sa ju užiť večer pred spaním.

Je potrebné vedieť!

Antraglykozidy nachádzajúce sa v krušine sa vyplavujú z organizmu najviac močom, preto sa môže stať, že moč sa môže zdať krvavým, keďže ho zafarbí farbivo obsiahnuté v kôri. Užívanie krušiny ako kúry sa nijak neodporúča, dlhšie ako 1-2 týždne ju neužívajme! Jej užívanie sa neodporúča počas tehotenstva, dojčenia, v prípadoch žalúdočného vredu a zápalov tráviacej sústavy.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24649485

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26399165

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20655445

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu