head

Liečivé účinky cesnaku: prečo by sme mali konzumovať cesnak pravidelne?

Cesnak, kráľ prírodných liekov
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Cesnak je najobľúbenejšou zeleninou ľudového liečiteľstva. Je účinný proti tráviacim poruchám a zápalom, výborne detoxikuje, pomáha odstrániť parazity, môže byť použitý pri rôznych infekciách a na posilnenie imunitného systému. Konzumujme ho pravidelne, pretože cesnak je skutočným zázračným všeliekom!

Už v staroveku bol cesnak uctievaný ako liečivá rastlina, v Egypte sa používal na podporu fyzickej zdatnosti, Gréci ho používali na zvýšenie výkonnosti, v Číne a v Indii ho konzumovali preto, aby sa zbavili tráviacich porúch. Už dávno sú známe jeho antiparazitárne účinky, v Európe sa používal predovšetkým na dezinfekciu, tiež v prípade infekcií, zápalov a zápchy.

Viaže voľné radikály

Cesnak výborne posilňuje imunitný systém  a je vynikajúcim antioxidantom , preto je možné pomocou neho predchádzať a liečiť infekcie, zhubné nádory (predovšetkým rakovinu hrubého čreva , rakovinu pľúc, rakovinu prostaty, pankreasu a žalúdka), tiež infekčné ochorenia (vírusové, kvasinkové, bakteriálne), medzi nimi prechladnutie a chrípku. Čistí obličky a krv, podporuje účinnosť prirodzených detoxikačných procesov organizmu. Nakoľko cesnak neutralizuje voľné radikály, môže tým zabrániť predčasnému starnutiu pokožky a vzniku srdcovo–cievnych ochorení. Jeho schopnosť chrániť srdce je ešte posilnená tým, že riedi krv, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím pomáha predchádzať zúženiu ciev, a tiež vysokému krvnému tlaku.

Cesnak proti bolesti hlavy a stresu

Keď sme nervózni, alebo nás bolí hlava, na naše starosti môže byť liekom jeden strúčik cesnaku. Pretože podporuje krvný obeh, je možné ho úspešne aplikovať v prípade demencie v starobe. Jeho konzumácia je pre diabetikov jednoznačne odporúčaná, pretože upravuje hladinu cukru v krvi a normalizuje citlivosť na inzulín. Dezinfekčné a antimikrobiálne účinky cesnaku môžeme využiť aj pri liečbe herpesu a ekzému.  

Ako funguje?

Cesnak vďačí svojim blahodarným účinkom predovšetkým alicínu, ktorý mu zároveň dodáva aj jeho chuť. Zaujímavé je, že výsledok reakcie enzýmov alicínu, aliínu a alinázy nastane vtedy, keď cesnak krájame, strúhame, alebo iným spôsobom fyzicky upravujeme. Treba si však dať pozor na to, že alináza sa vplyvom tepla zničí, preto sa množstvo alicínu v cesnaku pri varení a pečení značne zníži.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu