head

Očista s kurkumou.

Očista s kurkumou.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Hľuzu kurkumy je možné použiť počas detoxikačných kúr: napomáha tráveniu, zvyšuje počet enzýmov v pankrease znižujúc dyspeptické príznaky; v prvom rade nutkanie na zvracanie a nadúvanie, časté používanie kurkumy zabráni vzniku zápalu žalúdka. Jej detoxikačné účinky sa neprejavujú len v žalúdku a v črevách, ale taktiež stimuluje produkciu žlče, enzýmov, a stimuluje žlčník, ktorý účinkom tohto dostáva sekréty vo väčšom množstve do dvanástnika. Kurkuma chráni pečeň od toxických látok, ktoré sa dostali do tela potravinami, urýchľuje vylučovanie toxínov.

Svoje účinky nestráca ani varením.

Nereaguje na teplotu, t.j. že kvalita jej účinných látok ostáva po varení-pečení nezmenená. Nezabudnime však, že kurkuma konzumovaná samostatne neobsahuje veľké množstvo výživných látok. K tomu, aby sa rozvinul jej detoxikačný, dezinfekčný či práve silne antioxidačný účinok ju treba spojiť s inými potravinami; k tomu postačí štipka zázvoru (ďumbier), alebo niekoľko kvapiek olivového oleja. Kurkuma je v kyslom prostredí žltkastá, v zásaditom prostredí mení farbu na červenú.

Vedeli ste o tom?

Jej antioxidačné vlastnosti zabraňujú vzniku škodlivých beta-amyloidných povlakov (usadenín), čím kurkuma pomáha predchádzať Alzheimerovej chorobe.  

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu