head

Probiotiká: ochrancovia zdravia

probiotiká
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Probiotiká sú také potraviny, alebo doplnky stravy, ktoré obsahujú probiotické baktérie. Tieto dobročinné organizmy sú najdôležitejšími zložkami črevnej flóry, ktorá chráni zdravie. Toto je príčinou toho, že konzumáciou probiotík, môžete pre prevenciu proti vzniku rôznych chorôb a správne fungovanie organizmu urobiť veľmi veľa.


Poruchy trávenia, zápcha, nadúvanie, bolesti brucha, slabý imunitný systém, pravidelne sa objavujúce infekčné choroby, ťažkosti vyžadujúce antibiotickú liečbu: toto všetko môže byť spôsobené narušením črevnej flóry, čo môžete príjmom probiotík s obsahom probiotických baktérií ľahko vyliečiť.

Probiotiká: ktoré si vybrať?

Keď si budete vyberať probiotiká, najlepšie urobíte, ak pred tým jednoduchým testom zistíte zloženie svojej črevnej flóry. Z tohto zistíte, ktoré baktérie Vám chýbajú a budete si môcť vybrať vhodné probiotiká. Nič sa nedeje, ak na toto nemáte možnosť, v tomto prípade doprajte svojmu organizmu najčastejšie druhy probiotických kmeňov. Preto konzumujte také potraviny, napríklad mliečne výrobky, hlúboviny, ktoré obsahujú laktobacily a bifidové baktérie. Rátajte však s tým, že tieto probiotiká často spôsobujú nadúvanie, hnačku a iné tráviace poruchy. Práve preto je lepšie kúpiť si kvalitné doplnky stravy, čo sú také probiotiká, ktorými môžete zabezpečiť prísun probiotických baktérií vo vhodnom pomere a množstve. Ich ďalšou výhodou je, že najčastejšie bohato obsahujú aj také prebiotiká, ktoré sú nevyhnuté pre rozmnožovanie dobrých mikroorganizmov.

Probiotiká počas antibiotickej liečby

Nevýhodou antibiotík je to, že okrem škodlivých vírusov a baktérií zničia aj dobré bakteriálne kmene, čo vedie k ďalšiemu poškodeniu črevnej flóry. Aby ste sa tomuto vyhli, pri užívaní antibiotík nezabudnite ani na užívanie probiotík. Najlepšie je, ak sa probiotiká dostanú do organizmu tesne po užití antibiotík, ale najneskôr do dvoch hodín po nich.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu