head

Vitamín D a ploché brucho | Pomoc pri chudnutí

 vitamín D
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Vitamín D disponuje mnohými blahodarnými účinkami: zohráva dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia kostí, podporuje mozgovú činnosť, chráni pred vznikom niektorých nádorových ochorení. To však vie len málo ľudí, že vitamín D môže pomôcť aj pri chudnutí.

Vitamín D sa rozpúšťa v tukoch, vplyvom slnečných lúčov sa vytvára v pokožke, ale je možné prijímať ho aj niektorými potravinami, alebo doplnkami stravy. Jeho najznámejšia vlastnosť je, že podporuje zdravý vývoj a rast kostí, vrátane zubov. Ak nemáte dostatočné množstvo vitamínu D v organizme, ľahšie sa môže vyvinúť osteoporóza a rôzne problémy s kĺbmi. Nedostatok vitamínu D sa okrem toho môže dávať do súvisu aj cukrovkou, depresiou, chorobami srdca a oslabením imunitného systému. Tým posledným sa vysvetľuje, že udržiavanie potrebnej hladiny vitamínu D, ktorý posilňuje imunitný systém , znižuje riziko vzniku rakoviny.

Pomáha pri chudnutí

Výskumy dokázali, že nedostatok vitamínu D vedie k zvyšovaniu hmotnosti a k ukladaniu tuku v oblasti brucha. Príčinou je to, že vitamín D zohráva dôležitú úlohu pri odbúravaní tukov a ich uskladňovaní. Ak ako doplnok diéty zvýšite príjem vitamínu D, úbytok hmotnosti bude väčší a dostanete sa bližšie k vytúženému plochému bruchu. K dosiahnutiu ešte lepšieho účinku diéty, počas nej zvýšte aj príjem  vápnika a beta - karoténu, napríklad konzumáciou červeného a pomarančového ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

Opaľujte sa s mierou

Doplnenie vitamínu D môžete najjednoduchšie vyriešiť opaľovaním sa. Je ale potrebné vedieť, že prípravky na opaľovanie sa zabraňujú tvorbe vitamínu D. Ak teda chcete doplniť svoje zásoby vitamínu D, opaľujte sa najviac 15 minúť v skorých hodinách doobeda alebo neskoro poobede, a na slnko si ľahnite bez použitia opaľovacích olejov. Hladinu vitamínu D si môžete doplniť aj konzumáciou morských rýb, mlieka, vajec, pečene a hovädzieho mäsa.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu