head

Huby – Zázrak prírody

Huby – Zázrak prírody
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Existuje veľa druhov húb, z ktorých je jedlých asi sto druhov, čo (priznajme si) znamená celkom široký výber: človek musí byť veľmi šikovný, aby dokázal vyskúšať čo najviac z nich!

Poznáme rôzne druhy, rôznej farby, tvaru, vône a chuti. Aj napriek tomu, že sa jedná o zdravú potravu, treba si na ne dávať pozor: sú ľudia, ktorí si myslia, že každá huba je svojim spôsobom jedovatá, kým iní sú ich veľkými „fanúšikmi“.  Toto nie je náhodou, pretože jedlé huby v sebe ukrývajú aj mnoho pokladov! Majú vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov, obsahujú beta karotén, kyselinu listovú, minerálne soli, bioaktívne vlákniny, ktoré prispievajú k optimálnym funkciám nášho organizmu.

 

Posilňujú imunitný systém

Najčastejšie konzumované huby znásobujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Toto dosahujú takým spôsobom, že udržujú v organizme vysoký počet imunitných buniek a protilátok bojujúcich voči baktériám. Niektoré druhy húb preto v porovnaní s klasickými antibiotikami vyvíjajú svoje antibiotické účinky tak, že nepoškodzujú črevnú flóru. Na posilnenie imunitného systému je vhodná zimná hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) a kombucha, medzi huby zamerané na ničenie vírusov a nádorov patrí najznámejšia huba shii-take a huba Ganoderma (iným menom leskokôrka obyčajná) – táto sa môže konzumovať aj v podobe čaju!

 

Namiesto mäsa konzumujte hríby

Vo vegetariánskej kuchyni sa s obľubou používajú huby vďaka ich vysokému obsahu bielkovín namiesto mäsa. Častá konzumácia húb sa odporúča predovšetkým starším ľuďom a tým, ktorí trpia nedostatkom selénu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu