head

Poruchy trávenia: pomôže papaya!

papaya na trávenie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace enzýmy

Poruchy trávenia sa každého nepríjemne dotknú, či už ide o nadúvanie alebo o zápchu. Každý by sa rád zbavil nepríjemných symptómov zažívacích ťažkostí. Papaya môže byť výborná a chutná náhrada lieku.

„Nadúvam sa, bolí ma brucho...“

Poruchy trávenia sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, a týkajú sa stále viac ľudí. Na vine sú najčastejšie nesprávna výživa, a zlé zvyklosti pri jedení, občas aj stres, ale často stojí v pozadí nedostatok tráviacich enzýmov.  Medzi nepríjemné príznaky zažívacích ťažkostí patria nadúvanie, pocit plnosti, bolesti brucha, pomalé trávenie a zápcha. Pri trvalých poruchách trávenia sa nedostatočne vstrebávajú živiny, nasledujú stavy ich nedostatku, čo potom vedie k ďalším chorobám. Napoly strávená potrava stagnujúca v črevách spôsobuje nahromadenie sa toxínov a balastných látok, naruší sa rovnováha črevnej flóry, čo má potom negatívny dopad aj na imunitu.

Oranžový pomocník

V Európe sa stáva papaya stále obľúbenejšou, ale zaujímavá nie je iba kvôli úlohe, ktorú zohráva v gastronómii, ale účinne pomáha aj pri poruchách trávenia. Toto ovocie, ktoré je evidované aj ako liečivá rastlina, je bohatá na rastlinnú vlákninu, ktorá priaznivo ovplyvňuje trávenie. Jedením tohoto ovocia podporujeme pohyby a peristaltiku čriev, čím sa organizmus zbavuje škodlivých nánosov v črevách a tým stimuluje proces detoxikácie organizmu. Vláknina z papayi zohráva významnú úlohu aj pri prevencii rakoviny hrubého čreva, kým jej lykopény sú nápomocné najmä pri predchádzaní rakovine prostaty. V papayi sa nachádza enzým papain. Tento enzým zlepšuje trávenie, najmä bielkovín, funguje totiž podobne ako žalúdočné šťavy. Po výdatnejšom obede alebo večeri sa podieľa na tom, aby sme sa rýchlo rozlúčili s nepríjemnými zažívacími ťažkosťami, ako pocit plnosti alebo nadúvanie. A to ešte nie je všetko!

Naplní nás energiou

Papaya nepomáha iba pri poruchách trávenia, ale je aj prvotriedny antioxidant a posilňovač imunity, vďaka jeho vitamínom a minerálom vynikajúco dopĺňa energiu, za niekoľko okamihov sa vďaka nej vytráca pocit únavy. Papaín, nachádzajúci sa v papái, prispieva aj k zmierňovaniu zápalov, alergie, astmy, zápalu kĺbov a aj k zmierneniu bolesti pri fyzických poraneniach, popáleninách.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu