head

Papája: liečivá rastlina zlepšujúca trávenie

Papája je mnohostranná liečivá rastlina
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace enzýmy

Pravdou je, že papáju neevidujú v prvom rade ako liečivú rastlinu, ale tým ešte ostáva toto exotické ovocie jedným z najprirodzenejších liečív na rôzne zažívacie problémy. Či je už reč o nadúvaní alebo zápche, papája môže byť vynikajúcou voľbou namiesto piluliek.
Nie každý to vie, ale v pozadí rôznych tráviacich ťažkostí stojí nedostatok tráviacich enzýmov. Medzi nepríjemné príznaky zažívacích ťažkostí patria nadúvanie, pocit plnosti, bolesti brucha, pomalé trávenie a zápcha. Väčšina ľudí vtedy namiesto toho, aby sa pokúsili o prirodzenú liečbu, siaha po  liekoch. Papája môže pomôcť takmer pri každých ťažkostiach tohoto druhu.

V čom spočíva tajomstvo papáje?

Papája disponuje výdatným množstvom rastlinných vláknin, ktoré zlepšujú trávenie, napráva správnu peristaltiku čriev a navyše očistí črevný systém od škodlivých nánosov, čím podporuje detoxikáciu organizmu.  Tajomstvo papáje spočíva v enzýme papaíne, ktorý obsahuje, ktorý zlepšuje trávenie, najmä rozklad bielkovín, keď pôsobí podobne ako žalúdočné šťavy. Papaín nedráždi, dokonca skôr upokojuje sliznicu žalúdka, preto je vhodný aj na liečbu žalúdočného vredu či pokazeného žalúdka, celiakii a lieči aj chronickú hnačku. Okrem toho čistí steny čreva, znižuje procesy hnilobného rozkladu nestrávených bielkovín, čím pôsobí proti nadúvaniu.

Nielen pri tráviacich ťažkostiach

 Papaya nepomáha iba pri poruchách trávenia, ale je aj prvotriedny antioxidant a posilňovač imunity, je bohatý na flavonoidy a vďaka svojím vitamínom a minerálom vynikajúco dopĺňa energiu, za niekoľko okamihov sa vďaka nej vytráca pocit únavy. Papaín, nachádzajúci sa v papáji, prispieva aj k zmierňovaniu zápalov, alergie, astmy, zápalu kĺbov a aj k tíšeniu  bolesti pri fyzických poraneniach alebo popáleninách. V neposlednom rade antioxidanty papáje chránia zdravie srdca a posilňujú ochranný charakter HDL (čiže dobrého) cholesterolu.

Skrášľuje pokožku

Verili by ste, že papája disponuje aj účinkami skrášľujúcimi pokožku? Smelo ju použime ako pleťovú masku. Skvelo vyčistí upchaté póry, vďaka obsahu kyselín odlepí odumreté tkanivové bunky, zmatňuje rušivé pehy, starecké a pigmentové škvrny, hydratuje, pôsobí proti vráskam, a napína pokožku, a keďže pôsobí protizápalovo, je vhodný aj proti vyrážkam.

Zdroj:

http://www.innvista.com/health/foods/fruits/papayas.htm

https://www.dermatocare.com/blog/7-benefits-of-papaya-for-skin--know-from-dermatologist

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu