head

Detoxikácia s jogou – Obnova tela aj duše

Detoxikácia: ako pri nej pomáha joga?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Keď príde reč na detoxikáciu , mnohí si spomenú na pôst tekutinami, konzumáciu jedál s čistiacim účinkom, prípadne na doplnky výživy a pitie bylinkových čajov. Existujú však také cviky, alebo pohyby, ktoré pôsobia nielen na svaly, ale aj na vnútorné orgány a našu činnosť ovplyvňujú aj na duchovnej úrovni.

 

Pravdepodobne o tom už počulo menej ľudí, že joga, presnejšie detox joga, môže podporiť detoxikáciu , pritom najjednoduchším a najúčinnejším spôsob stimulácie obehu - cirkulácie je pohyb. Toxické látky sa môžu nahromadiť nielen na našich vnútorných orgánoch, psychické napätie sa môže uskladniť aj v našich svaloch a v hĺbke duše, kvôli ktorým sa budeme cítiť stiesnene a napäto. Joga je vhodná aj na riešenie týchto problémov.

 

Ako funguje?

Joga sa zakladá na prúdení energií, čiže jej cieľom je napravenie rovnováhy prúdenia energie v tele a odblokovanie blokov. K tomu používa veľmi presne definované telesné pohyby, držanie rúk, ktorými je možné po vydržaní stanoveného času odblokovať bloky, alebo dosiahnuť prúdenie energie do zvolenej časti tela/orgánu. Cvičenie jogy preukázateľne pomáha pri odstraňovaní nahromadených toxických látok, vrátane očisty pečene a čistenia obličiek, napraví hormonálnu činnosť, ale podporuje aj chudnutie. Avšak neposkytuje podporu iba pri detoxikácii, ale vďaka cvikom na brucho pomáha aj pri tráviacich poruchách, pri nadúvaní a zápche , a keď ju cvičíme vo vyhriatej miestnosti s vysokou vlhkosťou, toxické látky sa vylúčia aj pri potení. Rôzne cviky odblokujú svalové kŕče, zmierňujú bolesť hlavy , bolesť chrbta, a tiež bolesti ramien. Keď máme dostatočnú výdrž, pomocou jogy je možné dosiahnuť obnovu tela a duše, navyše má aj preventívny účinok. Budeme mať lepšiu náladu, budeme sa cítiť sviežejší, zmiernia sa poruchy spánku, zlepší sa nám pamäť, a aj pokožka bude sviežejšia. Vylúčením nahromadených usadenín môžeme stratiť aj zo svojich nadbytočných kilogramov, budeme sa môcť pýšiť plochým bruchom , a okrem iného sa opäť zmestíme aj do svojich starších šiat.

 

Jednoduchý cvik:

Tento detoxikačný cvik jogy môže zvýšiť účinok očisty pri pôste alebo ľahkej strave, a tiež ako doplnok iných detoxikačných metód. Začneme vzpriameným stojom, potom sa rovným chrbtom mierne nahneme dopredu, kým si nevieme oprieť narovnané ruky o kolená. V tejto polohe najprv pomaly, bez námahy vydýchneme a na koniec mierne stiahneme brucho. Po chvíli brucho uvoľníme a pomaly sa nadýchneme. Medzi výdychom a nádychom si brucho znova stiahneme, potom uvoľníme. Opakujme trikrát.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu