head

Pre toto je detoxikácia v zime dôležitá

Detoxikácia v zime? Existujú účinné riešenia
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Detoxikácia

Detoxikácia v zime  môže tiež v značnej miere prispieť k navráteniu zdravia, prípadne k jeho zachovaniu. Spoznajte výhody zimnej detoxikácie a aj to, ako je možné vykonať ju čo najúčinnejšie.

Odborníci väčšinou tvrdia, že ročne aspoň dvakrát, podľa možnosti na jar a na jeseň, je detoxikácia bezpodmienečne odporúčaná. Na jar detoxikačná kúra posilní prirodzené detoxikačné procesy organizmu a slúži na ostránenie počas zimných mesiacov nahromadených škodlivých látok, kým jesennými detoxikačnými programami môžeme svoj organizmus pripraviť na väčšiu záťaž, ktorá pride príchodom zimy. Keď jesennú detoxikáciu nestihneme, ale z nejakého dôvodu cítime, že v našom tele je veľmi vela toxických látok, smelo si môžeme urobiť aj detoxikáciu v zime.

Ťažké jedlá, ťažká detoxikácia

Detoxikácia v zime sa môže zdať byť na prvé počutie ťažkou úlohou, nakoľko zima je z tohto hľadiska špeciálnym obdobím: náš organizmus potrebuje na zdolávanie zimy viac kalórií, navyše v tomto období máme k dispozícii menej čerstvého ovocia a zeleniny ako v ostatnom období roka, preto je omnoho ťažšie zdravo sa stravovať.

Platí to aj vtedy, keď už vieme kúpiť čokoľvek a kdekoľvek, avšak nezabudnime na to, že rastliny pestované v skleníkoch, alebo dovezené spoza oceánu – často oberané ešte nezrelé – majú omnoho nižší obsah vitamínov, minerálnych látok a živín.

Ťažké, mastné jedlá, výdatné sviatočné chody však veľmi zaťažia tráviaci systém, prispejú k narušeniu rovnováhy črevnej flóry , čím oslabia imunitný systém. Preto sa odporúča detoxikácia v zime, ktorá môže pri zachovaní nášho zdravia zohrať významnú úlohu, jej pomocou môžeme predísť vzniku nielen tráviacich problémov, ale aj sezónnych ochorení. 

Ako ju začať?

Počas zimnej detoxikačnej kúry klaďme veľký dôraz na raňajky, lebo toto jedlo nás zasýti tou energiou, ktorú počas dňa potrebujeme.

Jedným zo základov zimnej detoxikačnej kúry je, aby sme na raňajky konzumovali nízkotučné mliečne výrobky, ktorých obsah probiotík pomáha zachovať rovnováhu črevnej flóry, ktorá zase pomáha zachovať zdravie imunitného systému. Do svojho jedálneho lístka zaraďme aspoň každý druhý deň menšiu porciu ovsenej kaše, ktorá nám dodá energiu, zlepšuje acido – bázickú rovnováhu organizmu a detoxikuje pečeň.

O tom už ani nehovoriac, že ovos je skutočnou superpotravinou, jeho vlákniny podporujú správne peristaltické pohyby čriev, čím podporujú vylúčenie toxických látok. Vďaka jeho účinkom sa vyprázdňovanie stane pravidelným a ľahkým, zníži sa riziko vzniku zlatej žily a natruhnutia konečníka. Môžeme ho ochutiť trochou medu, ktorý okrem toho, že urobí naše raňajky chutnejšími, obohatí naše jedlo o vzácne minerálne soli, upokojí náš organizmu, ktorý je kvôli zime vystavený väčšiemu stresu.

Detoxikačné nápoje

Ani detoxikácia v zime nemôže byť bez príjmu správneho množstva tekutín. Okrem čistej vody pime šťavnaté ovocie červenej farby a citrusové plody, ktoré vo veľkej miere obsahujú vitamín C s antioxidačným účinkom. Podľa jedného kórejského výskumu citrónová  detoxikačná kúra zníži množstvo telesného tuku a inzulínovú rezistenciu.

Ktorú zeleninu si vyberme?

Zelenina je skutočnou hviezdou zimnej detoxikačnej kúry, pretože v zimnom období je dostuné veľké množstvo rastlín so zelenými listami. Je pravda, že ich chuť nie je „najlepšia”, ale horkastá chuť je spôsobená práve enzýmami, ktoré čistia pečeň. Detoxikácia v zime môže byť obzvlášť úspešná pomocou  čakanky, kapustovej zeleniny – hlavne kapusty obyčajnej. Kyslá kapusta je skutočnou multivitamínovou bombou a výborným probiotikom. 

Toto jedzme na obed

Oplatí sa konzumovať rôzne druhy tekvíc, ktoré obsahujú mnoho životne dôležitých vitamínov a minerálnych látok, sú tiež bohaté na rastlinnú, ľahko stráviteľnú vlákninu. Malé tajomstvo: tekvica na pečenie je nielen najlepším nástrojom zimnej detoxikačnej kúry, ale vďaka obsahu vitamin B osvieži a rozžiari aj našu pleť!

Dobrou voľbou je aj zeler, kel , pór, ktoré tiež silno podporujú detoxikáciu. Povarme ich s trochou zemiakov, s cesnakom, celé polejme jogurtom alebo kefírom. Budeme si môcť byť istí, že detoxikácia bude ešte úspešnejšia!

Ešte lepší výsledok doplnkami stravy

Konzumácia detoxikačného ovocia, zeleniny a obilnín posilní prirodzené detoxikačné procesy. To však spravidla trvá dlhšie, navyše sa mnohí z nás len ťažko spriatelia s týmito potravinami. Preto je dobré spoľahnúť sa na kvalitné doplnky stravy, ktoré v koncentrovanej forme obsahujú účinné látky potrené k detoxikácii a ich použitie je rýchle a jednoduché,  a tiež nemusíme počítať so žiadnymi vedľajšími účinkami.

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539293/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu