head

Čaj na očistu čreva – Základ nášho zdravia

Čaj na očistu čreva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Očista čriev

Najjednoduchšia forma ako udržať telo zvnútra čisté je pitie čaju na očistu čreva. Pomôže zbaviť sa v hrubom čreve nahromadených toxických látok a usadených nánosov, čím sa zlepší aj náš celkový stav. Pozbierali sme pre Vás najlepšie čaje na očistu čreva a aj to, aký majú na náš organizmus vplyv.

V skutočnosti neexistuje presný dátum na to, kedy nadíde čas, aby sme začali piť čaj na očistu čreva vo forme kúry. Mali by sme však myslieť na fakt, že škodlivé látky sa do nášho organizmu dostávajú pravidelne, aj nechtiac. Stačí si spomenúť na prídavné látky, mastné, ťažko stráviteľné/ťažko vyprázdniteľné jedlá. Preto ročne minimálne dvakrát nezaškodí urobiť si očistu nejakou prirodzenou a šetrnou metódou aj vtedy, ak fyzicky ešte necítime škodlivé účinky toxínov.

Čaj na očistu čreva: kedy nastal jeho čas?

Nezávisle od kúry dvakrát ročne, aj náš zdravotný stav môže indikovať potrebu konzumácie čaju na očistu čreva počas dvoch – troch týždňov.

Náš organizmus pravidelne naznačuje, ak niečo nie je v poriadku, a my sme tieto varovné signály povinní brať vážne. Nakoľko účinnosť nášho imunitného systému úzko súvisí so zdravím črevnej flóry, prvé príznaky sprostredkúva tráviaci systém. Keď nezačneme včas konať, naša prirodzená obranyschopnosť sa značne zníži. Nesprávne fungujúci imunitný systém nás urobí náchylnými na sezónne ochorenia, na rôzne alergie, a to je len vrchol ľadovca. Nie je vylúčený vznik autoimúnnych, alebo degeneratívnych ochorení, rôznych nedostatkových stavov – ktoré sú spôsobené nedostatočnou látkovou výmenou –, alebo aj vznik zhubných nádorov. Keď sa pravidelne cítime byť unavení, skleslí, bez sily, často nás trápia črevné kŕče, nadúvanie, chronická hnačka, alebo zápcha, naša pleť a vlasy sú bez lesku, nechty sa lámu, máme problémy so spánkom, nadišiel čas na aplikovanie kúry čajom na očistu čreva!

Ktorý si vybrať?

Existuje mnoho čajov na očistu čreva, nezabúdajme však, že samé o sebe nie sú schopné zázrakov. Ak si dáme veľkú porciu zabíjačkových špecialít, vypitím jednej šálky liečivého čaju naše problémy nezmiznú. Dôležitá je vyvážená strava. Pitie čaju na očistu čreva môžeme stupňovať hlavne zvýšením príjmu vlákniny, na čo je najlepšie zaradenie čerstvého, surového ovocia a zeleniny do každodenného jedálneho lístka. Dôležitý je aj pravidelný pohyb, ale pomôcť nám môže aj joga, alebo meditácia. Pozrime sa teraz, ktoré suroviny sú najlepším základom na čaj na očistu čreva.

Kamilky: väčšinou sú známe svojim upokojujúcim účinkom, avšak kamilky patria medzi najúčinnejšie na očistu čreva. Výborne riedia stolicu, prispejú k pravidelnému a dôkladnému vyprázdňovaniu, a vďaka upokojujúcemu účinku miernia zápal sliznice čriev. Odvar z kvetov kamiliek – aj pri vonkajšom použití –, prispieva k hojeniu rán, a sú tiež jedným z najlepších prírodných liekov na spanie. Zmierňujú príznaky stresu a nervozity, ktoré v prvom rade poškodzujú náš tráviaci systém. Popíjajme ho ráno a/alebo večer pred spením, podľa možnosti neochutený.

Žihľava: jedna z najstaršie používaných rastlín v ľudovom liečiteľstve. Posilňuje imunitný systém, je bohatá na vitamíny A, C a K, kremík, fosfor, vápnik, horčík, mangán a draslík. Má výborný laxatívny a močopudný účinok, čistí obličky, zbaví nás obličkových kameňov, posilňuje pečeň. Tieto vlastnosti ju vyzdvihujú do významnej pozície, pretože nezastáva iba úlohu čaju na očistu čreva, ale detoxikuje aj takmer všetky vylučovacie orgány, čím urýchľuje prirodzené čistiace procesy.

Slez: podobne ako kamilky, aj slez reguluje činnosť čriev, účinne, ale šetrne dezinfikuje, preto si z neho môžeme pokojne, bez dráždenia, uvariť čaj na očistu čreva aj v prípade črevných problémov (napr. IBS).

Artičoky: dnes ich už nájdeme takmer všade, avšak väčšina ľudí ich tvrdé listy a drevitú stonku vyhadzuje. Tieto však môžu byť po nakrájaní a usušení na slnku účinným základom na čaj na očistu čreva. Neodstráni iba v črevných záhyboch zaseknuté usadeniny, ale odstráni aj nepríjemné nadúvanie, kŕče spôsobné vetrami, v dôsledku zlého trávenia. Okrem toho, vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu, odvar z artičok doplní chýbajúce minerálne látky a vitamíny.

Rasca a fenikel: ak z dôvodu nahromadených usadenín a toxínov trpíme nadmernou tvorbou plynov, čo spôsobuje nadúvanie, kŕče v spodnej časti brucha, nutkanie na odgrgnutie a na vetry, odvar z týchto dvoch príbuzných rastlín nás ľahko a rýchlo zbaví nepríjemných príznakov.

Púpava: jedna z najrozšírenejších burín, stretneme sa s ňou takmer všade, od jari až do jesene. Jej koreň a listy sú bohaté na horké látky, ktoré zosilňujú činnosť pečene, stimulujú činnosť obličiek a prispievajú k prirodzenej očiste čreva. Je bohatá na vitamíny, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné, minerálne látky a antioxidanty. Z púpavy môžeme uvariť výborný čaj na očistu čreva, ktorý navyše zvyšuje vylúčenie usadených tukov, čím nám môže byť účinným pomocníkom aj počas diéty, chudnutia.

Rešetliak: jeho kôra účinne stimuluje peristaltické pohyby čriev, čím prispieva k dôkladnému odstráneniu stolice a toxických látok, reguluje pravidelnosť vyprázdňovania. Nakoľko ide o veľmi šetrné laxatívum, tento čaj na očistu čreva je možné piť takmer neobmedzene.

Čaj na očistu čreva: ktorý je najlepší?

Na túto otázku, samozrejme, neexistuje jednoznačná odpoveď, lebo každý organizmus je iný, zloženie našej črevnej flóry a mikroorganizmov žijúcich v črevách je jedinečné. Najlepšie je, ak budeme odvary obmieňať, prípadne ich kombinovať. Ešte jednoduchším a účinnejším riešením môže byť, ak sa rozhodneme pre hotové čajové zmesi na očistu čreva - z kontrolovaných zdrojov. Vyberme si taký produkt, o ktorom si môžeme prečítať aj overené zákaznícke recenzie.

 

Zdroje:

https://www.colonhealthmagazine.com/colon-cleanse/colon-cleanse-side-effects-what-to-expect-during-cleansing.html

https://www.livestrong.com/article/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu