head

Liečivé účinky tymianu | Na čo ho používame?

Tymian je korenina s liečivými účinkami. Zmierňuje bolesť hlavy a príznaky prechladnutia, skvelo dezinfikuje a detoxikuje. Na čo je ešte tymian dobrý?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Tymian je jednou z najobľúbenejších korenín, ktorá je už tisícky rokov používaná na dochucovanie jedál. Je však oveľa dôležitejšie, že tymian disponuje mnohými liečivými účinkami, môže byť účinným riešením na mnohé bežné, často sa objavujúce zdravotné ťažkosti.  

Tymian rastie takmer vo všetkých častiach Európy, ľudové liečiteľstvo využíva jeho čerstvé alebo sušené kvety a listy. Je bohatým zdrojom vlákniny, vo veľkom množstve obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, tryptofán, ktorý reguluje náladu, a tiež zinok, mangán a meď. Spomedzi vitamínov je tymian bohatý na vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6 a C, ale za väčšinu blahodarných účinkov môže vďačiť svojim špeciálnym esenciálnym olejom.

Na čo je dobrý tymian?

Pretože tymian disponuje mimoriadne silnými antibakteriálnymi účinkami, je dobre použiteľný pri liečení bakteriálnych infekcií. Zmierňuje príznaky prechladnutia a zápalov dýchacích ciest, prečistí nosovú dutinu, výborne podporuje vykašliavanie a rozpúšťa hlieny. Ak budete hrýzť tymianové listy, ustúpi aj pretrvávajúci kašeľ. Môže byť účinný aj proti kvasinkám, obzvlášť sa odporúča pri Candide albicans. Znižuje vysoký krvný tlak, pomáha pri odstránení chudokrvnosti, urýchľuje hojenie rán. Pretože tymian zmierňuje kŕče, môže sa úspešne aplikovať aj pri menštruačných bolestiach, črevných kŕčoch, tiež pri migréne a bolestiach hlavy. Vďaka obsahu tryptofánu jeho esenciálne oleje zlepšujú náladu, je výborným antidepresívom a pomáha prespať celú noc – k tomu postačí rozmrviť listy tymianu a takto uvoľnené esencie vdýchnuť.

Tymian pri vonkajšom použití

Pripravte si čaj z tymianu a odvar používajte na ošetrovanie zapálenej pokožky, vyrážok, a tiež pomáha pri liečbe menších odrenín a uštipnutí. V prípade mastných vlasov ho vmasírujte do vlasovej pokožky, pretože odvar z tymianu znižuje tvorbu mazu.

Môžeme ho použiť aj na detoxikáciu

Skvelo podporuje trávenie, očistí črevá a močové cesty, napraví chuť do jedla. Účinné zložky tymianu odstránia parazity a usadeniny z hrubého čreva, podporujú prirodzené detoxikačné procesy organizmu, navyše prispievajú aj k znižovaniu hmotnosti. Tymian okrem toho vďaka svojim  antioxidačným  flavonoidom účinne posilňuje imunitný systém, viaže voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, zápalov, ochorenia obehovej sústavy a vrások, môže prispieť k prevencii a liečbe rakoviny hrubého čreva.  

Zdroj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209812

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25379783

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8698668

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu