head

Veľká januárová detoxikácia | Nový rok, nový začiatok

Celková obnova nastane len vtedy, pokiaľ odstránime a vyčistíme z organizmu odpadové a toxické látky, nahromadené v predchádzajúcom roku
Celková obnova nastane len vtedy, pokiaľ odstránime a vyčistíme z organizmu odpadové a toxické látky, nahromadené v predchádzajúcom roku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Posilnite svoj imunitný systém, prekonajte únavu a buďte pánom nad tráviacimi problémami! Aj v tomto vám môže pomôcť detoxikácia vykonaná v januári.

Právom sa môžeme spytovať, prečo nepostačí len zmena životného štýlu, denný pohyb a správne stravovanie, a z akého dôvodu potrebuje náš organizmus “veľké upratovanie”? Samozrejme, aj zmena životného štýlu je mimoriadne dôležitá, avšak toxické látky a škodlivé usadeniny iba pomocou nej nie je možné odstrániť, alebo len veľmi pomaly. Dôkladnou detoxikáciou však môžeme urobiť veľa pre to, aby sme v Novom roku boli zdravší a vyrovnaní.

Nezabudnime však nato, že celková obnova nastane len vtedy, pokiaľ odstránime a vyčistíme z organizmu odpadové a toxické látky, nahromadené v predchádzajúcom roku, alebo za posledne roky.
Možno ste si už všimli, že veľké upratovanie a vyhadzovanie zbytočností prináša istú úľavu a po preorganizovaní zapratanej skrine, alebo po dôkladnom po upratovaní si doslova vydýchneme. Rovnako to pociťuje aj naše telo, keď sa oslobodí od toxických látok. Ukážeme vám, na čo je potrebné dohliadať, pokiaľ sme sa rozhodli, že je detoxikácia organizmu nutná!

Detoxikácia organizmu - prejavy jej nutnosti

Pokiaľ sme počas sviatkov neodolali mastným a ťažkým jedlám, sladkým zákuskom a sýteným osviežujúcim nápojom, potom sa do príchodu januára náš organizmus a črevný systém značne preťažil.

Potrebu detoxikácie môže náš organizmus signalizovať aj príznakmi, ako napríklad nadúvanie, hnačka , zápchou, tráviace poruchy a vyrážky. Na potrebu detoxikácie môže upozorniť aj to, pokiaľ sme navonok bez príčiny často chorí, pozorujeme príznaky zápalu na sebe, alebo trpíme hubovými infekciami. Toxické látky, ktoré sa nahromadili v tele, negatívne ovplyvňujú činnosť imunitného systému, pretože ovplyvňujú negatívne imunobunky, nachádzajúce sa v hrubom čreve.
Detoxikácia môže prospievať aj v prípade, pokiaľ sme nespozorovali problémy: po absolvovaní detoxikačnej kúry sa budeme cítiť akoby ľahší a energickejší, navyše sa môže značne zlepšovať aj vzhľad našej pleti, čo znamená, že za detoxikáciu sa nám odvďačí aj naša pokožka.

Domáca detoxikácia

Dnes už máme k dispozícii mnoho detoxikačných kúr, ako napríklad účinný, ale značne zaťažujúci tekutinový pôst, alebo zeleninové a ovocné diéty bohaté na vlákniny. I napriek tomu, že všetky tieto sú schopné odstrániť toxické látky z tela, väčšina detoxikačných kúr, zakladajúcich sa na stravovaní vyvinie svoje účinky až po dlhšej dobe.

Nakoľko ovocie a zelenina je dnes už dostupná v širokom výbere, konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny, alebo z nich lisovaných štiav, ďalej klíčkov, pšeničnej trávy, príjem vláknin ako aj liečivých čajov počas detoxikácie je možné poriešiť aj v januári. Denne vypime minimálne 2,5-3 litre vody! Do vody môžeme pridať aj zázvor a citrón: získame tak nielen vynikajúci, osviežujúci nápoj bohatý na vitamíny, ale aj výborný nápoj na detoxikáciu a posilnenie imunity.

 

 

Počas detoxikácie sa snažme vyhýbať konzumácii mäsa, a obmedzme aj konzumáciu mliečnych výrobkov, do raňajšej kávy si pridajme radšej prírodné rastlinné mlieko.
Pokiaľ sa nedokážeme zriecť mäsa úplne, vyberme si radšej chudé kuracie a morčacie mäso, jedzme ryby, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, pri dochucovaní jedál si dajme pozor na to, aby sme nepoužívali vopred pripravené koreninové zmesi, ktoré sú plné soli, ale radšej čerstvé bylinky, resp. ich prírodnú sušenú verziu!

Tekutinový pôst

Mimoriadne účinnou formou domácej detoxikácie je päťdňový tekutinový pôst. Hoci si vyžaduje vážne rozhodovanie a výdrž, snaha sa oplatí, pretože správne vykonaný tekutinový pôst nás osvieži telesne aj duševne, napomáha úbytku hmotnosti, vplyvom jej účinku môže váha ukazovať o niekoľko kilogramov menej. Avšak skôr, než sa do neho pustíme, oplatí sa prečítať si skúsenosti druhých v súvislosti s tekutinovým pôstom.

Mimoriadne účinnou formou domácej detoxikácie je päťdňový tekutinový pôst

Základným pravidlom je prijímať výlučne tekutiny, to znamená 3-4 litre lisovanej, resp. minerálnou vodou zmiešanej zeleninovej, alebo ovocnej šťavy. Vyslovene vhodná je šťava z pšeničnej trávy, šťava z mrkvy, cvikly, resp. šťava z kapusty, ďalej miešané šťavy: mrkva s pomarančom, cvikla s jablkom, zelerová šťava s jablkom a citrónom. Okrem toho pime liečivé čaje, s obzvlášť detoxikačným účinkom, ako napríklad ibiš lekársky, krušina jelšová a lopúch.

Detoxikácia citrónom

Pokles hmotnosti, prílev energie, pocit šťastia - to všetko iba za desať dní - tak znie heslo klasickej citrónovej kúry, a skutočne sa nejedná iba o sľub. Z limonády, ochutenej trochou cayenského korenia a javorového sirupu, je potrebné vypiť denne minimálne 1.8 litra, čo znamená šesť porcií. Večer čaj s laxatívnym účinkom, kým ráno figuruje v recepte slaná voda. K nej potrebujeme na jeden liter vody 2 čajové lyžičky morskej soli bez jódu. Toto množstvo už môže naštartovať stratu hmotnosti a dvojnásobok uvedeného množstva sa odporúča v tom prípade, pokiaľ chceme zároveň aj detoxikovať. Po ukončení diéty sa ku konzumácii tuhej stravy vracajme postupne, najlepšie je začať surovou zeleninou a ovocím.

Najúčinnejšia detoxikácia

Okrem zmeny stravovacích návykov sa oplatí siahnuť aj po výživových doplnkoch. Takto vieme uskutočniť jednotlivé fázy detoxikácie šetrne, ale predsa účinne. Počas domácej detoxikácie sa väčšinou nezaoberáme doplnením životne dôležitých látok, avšak kvalitné výživové doplnky vyriešia aj o tento problém.

Vyberme si produkty na detoxikáciu - detoxikačný program s obsahom výlučne prírodných zložiek, ktorý sa postará o všetko: od očisty hrubého čreva, detoxikácie pečene, odstránenia parazitov až po obnovenie črevnej flóry. Prečítajme si tiež úradne overené referencie užívateľov detoxikačného programu, uvedené na jednotlivých stránkach, skôr, než sa rozhodneme pre ktorýkoľvek program

Zdroje:
https://www.detoxikacia-organizmu.com/ 
https://www.supergreens.sk/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu