head

Detoxikácia: vyskúšajte lopúch!

Lopúch je dobrý na detoxikáciu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Keď sa hovorí o detoxikácii, existuje veľa metód, za pomoci ktorých možno jednoducho vykonať dlhšiu alebo kratšiu detoxikačnú kúru. Na pomoc si môžeme zavolať aj liečivé rastliny. Vyskúšajme napríklad lopúch väčší.

Prečo práve lopúch?

Čerstvé výhonky, koreň a stonku lopúcha väčšieho (Arctium lappa) používali v Ázii s veľkou obľubou, keďže vďaka svojím účinkom napomáha tráveniu, ochraňuje pokožku, a znižuje krvný tlak, resp. ho možno úspešne aplikovať aj na regeneráciu a udržanie rovnováhy črevnej flóry. Účinné látky lopúcha väčšieho podporujú funkcie žlčníka a pečene, preto ho možno vynikajúco použiť pri detoxikačných kúrach. Jeho detoxikačné vlastnosti posiľuje jeho potopudná a močopudná vlastnosť, ktorá stimuluje vylučovanie toxínov.

Je bohatý na inulín

Inulín, vláknina, nachádzajúca sa v koreňoch lopúcha, podporuje trávenie, urýchľuje prechod potravy cez črevnú sústavu,  čím sa zabraňuje nadúvaniu a zápche. Inulín navyše znižuje zápaly tráviaceho traktu, zmierňuje symptómy žalúdočného vredu, pôsobí proti kŕčom, zabraňuje rozmnožovaniu baktérií, spôsobujúcich hnačku, a je jedným z najdôležitejších prebiotík, teda potrava dobročinných črevných baktérií, čím prispieva k udržiavaniu rovnováhy črevnej flóry. Udržiavanie rovnováhy črevnej flóry je mimoriadne dôležité, veď jej fungovanie bezprostredne ovplyvňuje účinnosť imunitného systému, baktérie črevnej flóry spolupracujú na tvorbe mnohých vitamínov a iných látok, nepostrádateľných pre organizmus, podporujú trávenie a látkovú výmenu.

Takto z neho pripravíme čaj:

5 gramov sušených listov zalejeme 1 litrom vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať, potom precedíme a užívame.  2 polievkové lyžice sušeného drveného koreňa vložíme do pol litra vody, a necháme stáť celú noc.  Pred užívaním zohrejeme, a keď sa nám nepáči jeho charakteristická chuť, primiešame doň trochu medu.

Vedeli ste?

Odvar z rastliny možno aplikovať aj proti vypadávaniu vlasov, alebo ako obklad na mastnú, aknóznu pleť.  Olej extrahovaný z koreňov lopúcha sa užíva proti reumatickým bolestiam, ale pre jeho účinky proti starnutiu ho používajú aj do sérov  a pleťových krémov.

Zdroj:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-111-burdock.aspx?activeingredientid=111&activeingredientname=burdock

http://hu.winesino.com/alternative-medicine/herbs-alternative-medicine/1015145768.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu