head

Tekutý pôst: nejde o hladovanie

Tekutý pôst nie je o hladovaní!
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia doma

Pokiaľ chceme vykonať jednoduchú domácu detoxikačnú kúru, oplatí sa rozhodnúť pre niekoľkodňový tekutý pôst. Na rozdiel od mylného názoru nemusíme žiť po celý čas len na liečivých čajoch a vode, ale na zeleninových a ovocných šťavách, ktoré sú bohaté na vlákninu a doplnia nášmu organizmu zásoby vitamínov.
Je pravda, že počas tekutého pôstu nemôžeme prijímať  tuhé jedlo, ale telo za ten čas živiť môžeme.  Vykonanie kúry si vyžaduje trochu sebadisciplíny, ale naše úsilie stojí za to.

Ako vieme, že prišiel čas na tekutý pôst?

Vykonanie tekutého pôstu sa odporúča vtedy, keď bez žiadneho viditeľného dôvodu sme zrazu často chorí, na jazyku máme hustý biely povlak, máme rôzne zápalové príznaky, vrátane zápalu kĺbov, zhorší sa nám stav pleti, prípadne sme postihnutí infekciou Candidy, alebo trpíme zápchou či hnačkou. Toxické látky, uložené v našom organizme totiž negatívne ovplyvňujú aj našu imunitnú sústavu, pretože vplývajú na imunobunky v našom hrubom čreve, dokonca majú vplyv aj na  stav črevnej flóry, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje optimálne fungovanie imunity. Na dôležitosť tekutého pôstu upozorňujú aj rôzne stavy nedostatku, kedy odpadové látky uviaznuté v črevách zabraňujú vhodnému vstrebávaniu  živín a naše telo sa tak nedostane k dôležitým vitamínom a minerálnym látkam. Vykonať tekutý pôst je zmysluplné aj v prípade nadváhy, ale mám priaznivý vplyv aj na depresiu a poruchy pozornosti.

Ako začať tekutý pôst?

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že v záujme našich cieľov nemožno podvádzať, robiť nejaké ústupky, pretože tým riskujeme úspech tekutého pôstu.  Nepreháňajme a nepokúšajme sa o taký pôst, kedy budeme prijímať iba výlučne vodu.  Tekutý pôst bez patričného odhodlania nepôjde, preto, keď sme sa raz rozhodli, nech nás neznechutí, ak by sme na tretí deň mali pocit, že sme uviazli na mŕtvom bode, pretože sa cezeň dostaneme.  Pozrime sa na konkrétne čísla! Tekutý pôst v domácich podmienkach má trvať maximálne 5-7 dní, dlhšia kúra je odporúčaná iba pod lekárskym dozorom. 
Základným pravidlom je prijímať výlučne tekutiny, to znamená 3-4 litre lisovanej, resp. minerálnou vodou miešanej zeleninovej, alebo ovocnej šťavy.  Vyslovene vhodná je šťava z pšeničnej trávy, mrkvová šťava, cviklová, resp. kapustná, ďalej miešané šťavy: mrkva s pomarančom, cvikla s jablkom alebo višňou, zelerová šťava s jablkom a citrónom, v lete je vyslovene chutná šťava z vodového melónu miešaná s uhorkovou. Navyše vyskúšajme aj nápoj Aloe vera, užívajme liečivé čaje, obzvlášť detoxikujúce, ako je napríklad ibiš lekársky, krušina jelšová a lopúch. Inulín, vláknina, nachádzajúca sa v koreňoch lopúcha, podporuje trávenie, urýchľuje prechod potravy cez črevnú sústavu,  čím sa zabraňuje nadúvaniu a zápche. V prípade silných bolestí hlavy a závratoch si dajme za malú lyžičku medu a pomaly cmúľajme.

Aké výsledky možno očakávať?

Pokiaľ sme boli dosť vytrvalí, pomocou tekutého pôstu dosiahneme fyzicko-psychickú obnovu, okrem toho má aj účinky pri predchádzaní chorobám. Budeme mať lepšiu náladu, cítiť sa čertsvejší, plní energie, zmiernia sa poruchy spánku, zlepší pamäť, miznú vyrážky, zápaly kože, tvár bude vitálnejšia, posilnia sa nechty a vlasy.  Vylúčením odpadových látok navyše stratíme aj niečo z nadbytočných kilogramov, budeme mať plochšie brucho, a v neposlednom rade sa znovu zmestíme do predošlého oblečenia.

Ako ukončiť tekutý pôst?

Od šiesteho dňa môžeme jesť už aj ovocie v tuhom stave, jogurty, nízkotučné syry a mliečne výrobky, potom nasleduje zelenina. Ôsmy deň môžeme bez obmedzení prijímať zdravé jedlá, ale vyhýbajme sa vopred baleným jedlám, plným prídavných látok a polotovarom.

Môže tekutý pôst prospieť každému?

Odpoveď je jednoznačné nie! Gravidné ženy, dojčiace matky, deti, ľudia trpiaci na žalúdočné a nádorové ochorenia, ako ani diabetici nemôžu vykonávať tekutý pôst, ani tí, ktorí sa práve zotavujú po nejakej chorobe a neodporúča sa ani v období po operáciách.
 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu