head

Zvýšená činnosť štítnej žľazy | Príčiny a liečba

Snáď najviditeľnejším, i keď oneskoreným príznakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy je vydutá spodná časť krku následkom zväčšenia štítnej žľazy, čiže struma.
Snáď najviditeľnejším, i keď oneskoreným príznakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy je vydutá spodná časť krku následkom zväčšenia štítnej žľazy, čiže struma.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) je v podstate bežné ochorenie, ktoré sa dotýka hlavne žien, jej riziko vo veľkej miere zvyšuje fajčenie a stres. Toto ochorenie zostáva dlho nepozorovateľné, preto je dôležité aby poznali jej príznaky, pretože čím skôr začneme s liečbou, o to úspešnejšia bude.

Prečo sa dá zvýšená činnosť štítnej žľazy rozpoznať ťažko v počiatočnom štádiu? Je to preto, lebo prvé príznaky ochorenia nie sú jednoznačné, pretože hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú činnosť mnohých orgánov v tele, urýchľujú metabolizmus, takže pokiaľ sa tento zmení, prejavia sa rôzne ťažkosti a zmeny v celom tele. Tieto príznaky sa ale môžu prejaviť aj z iných dôvodov a môžu poukazovať aj na iné ochorenia. Hoci je toto ochorenie časté u žien vo veku 20 - 40 rokov, v skutočnosti nezávisí ani od veku, ani od pohlavia, prepuknúť môže u kohokoľvek.

Rizikové faktory

Skôr, ako sa začneme zaoberať dôvodmi, ktoré vyvolávajú ochorenie, je potrebné si ujasniť tie okolnosti, ochorenia, poruchy funkcií, ktoré zvyšujú riziko vzniku ochorenia. Spomedzi nich je najdôležitejší faktor dedičnosti, stres a fajčenie. Rovnako je vykazateľná súvislosť medzi zvýšenou aktivitou TSH hormónu, presnejšie vplyvom toho objavených antiteliesok, a zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. Problémy môže spôsobovať veľké množstvo jódu (jodidovaná soľ, potraviny, výživové doplnky obsahujúce jód). Dobrou správou je, že pokiaľ na pozadí ochorenia figurujú toto, ochorenie je len prechodné. Diéta pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy, ktorá sa zakladá na vynechaní jódu, problém vyrieši.

Pozorovaním sa zistilo, že ochorenie sa častejšie prejavuje v období puberty, po pôrode a v období menopauzy. Neodporúča sa nechať bez povšimnutia ani psychické dôvody, medzi ktoré patrí smútok, resp. akékoľvek negatívne stresové obdobie trvajúce dlhší čas. Riziko zvyšuje zvýšená konzumácia sladkostí (v prvom rade biely cukor), obzvlášť vtedy, pokiaľ sa tak deje v zimnom období.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy: príčiny a dôsledky

Následkom zvýšenej činnosti štítnej žľazy narastá spotreba kyslíka, preto telo produkuje viac tepla.

Vplyvom zvýšenej činnosti štítnej žľazy vzrastie spotreba kyslíka, preto telo produkuje viac tepla. Zvýšená telesná teplota - nie horúčka - je prvým príznakom ochorenia, a je sprevádzané silným potením. V niektorých prípadoch sa môže pripisovať aj nadváhe: v takomto prípade zvýšenou produkciou hormónu štítna žľaza urýchli metabolizmus, aby sa telo oslobodilo od zbytočných kilogramov. Pokiaľ sa tento stav stane neovládateľným, vytvára sa chronické chudnutie a stavy nedostatku.

V každom prípade berme do úvahy zvýšenú činnosť štítnej žľazy, pokiaľ sa náhla strata hmotnosti prejavuje i napriek zvýšenej chuti do jedla.

Ďalším vážnym problémom môže byť to, že vplyvom zvýšenej spotreby kyslíka sa cievy rozšíria, následkom čoho sa zvýši krvný tlak. Následkom toho môžeme pociťovať zvýšené búšenie srdca, pocit dušnosti, ktoré v zriedkavých prípadoch môže vyústiť do záchvatu paniky. Pacienti trpiaci kardio-vaskulárnymi ochoreniami, resp. ochorením ciev,  môže toto rapídne zhoršovať zdravotný stav.

Pokiaľ zvýšená činnosť štítnej žľazy pretrváva dlhšiu dobu, výrazne zaťažuje srdce, často sa dá spozorovať atrofia ľavej srdcovej komory. Ďalším príznakom je triaška končatín, oslabenie svalstva, zvýšená únava, prípadne poruchy spánku. Zvýšená činnosť štítnej žľazy ovplyvňuje aj funkciu nervovej sústavy, môže sa prejaviť bezdôvodná nervozita, zmena nálad, ktorá časom prejde do apatie, depresie, alebo naopak, do silnej, neovládateľnej podráždenosti.

Nepriamym príznakom je nepravidelná menštruácia, pokles libida, a pomalé hojenie opuchov a krvných podliatín.

Vonkajšie príznaky

Snáď najzrejmejším, avšak neskorším znakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy je viditeľné zväčšenie štítnej žľazy, vznik strumy, ako ak vypuklé oči. Ďalším vonkajším príznakom sú lámavé vlasy, stenčenie vlasov, a postupné vyrovnávanie kučeravých vlasov.

Graves-Basedowa choroba

V prípadoch, ktoré boli doteraz spomenuté, je za zvýšenú činnosť zodpovedná len jedna časť štítnej žľazy. Môže sa však stať aj to, že nesprávne funguje celý orgán, a tento stav sa nazýva Grave-Basedowa choroba, čo je autoimúnne ochorenie a spája sa s nadmernou konzumáciou jódu. Typické pre toto ochorenie sú vypuklé oči, zrýchlený tlkot srdca a struma.

Prírodná liečba zvýšenej činnosti štítnej žľazy

Jednoduchým životným štýlom a zmenou stravovacích návykov sa dá liečiť mnoho ochorení. Takto je to aj v prípade zvýšenej činnosti štítnej žľazy, ktorej príznaky je možné zmierniť konzumáciou istých potravín, resp. ich vynechaním. V podstate za krátky čas je takto možné zmierniť príznaky, ba čo viac, môže nastať stav bez akýchkoľvek príznakov.

Pokiaľ nás trápi zvýšená činnosť štítnej žľazy, strava je veľmi dôležitá. Výborným základom tejto stavy sú riasy - napr. chlorella, kokosový olej, strukoviny, kukurica a pistácie. Vysoký obsah selénu v týchto potravinách prispieva k upraveniu správnej činnosti štítnej žľazy.

Nakoľko zvýšenú činnosť štítnej žľazy často sprevádza zápal, pime čo najviac čajov a odvarov s protizápalovým účinkom. Výborne sa môže osvedčiť, pokiaľ si pravidelne doprajeme niekoľko dúškov vývaru z rozmarínu, bazalky, oregána, alebo zmesi týchto korenín.

Dobrým riešením môže byť citrónový balzam a vývar zo zázvoru, ktoré znižujú aktivitu TSH, avšak zázvor je možné konzumovať aj surový, podobne ako ostatné liečivé bylinky.

Pomôcť nám môže aj medovka lekárska, resp. esenciálny olej z nej, ktorý môžeme aplikovať pri masáži, alebo inhalácii. Výborne ukľudňuje a prispieva aj ku kľudnému spánku.

Zvýšme príjem vitamínov A-,C-,D- a B, ako aj vápnika, zinku, a horčíka. Vo veľkom množstve ich obsahuje zelenolistá zelenina.

Čo sa týka zmeny životného štýlu, oplatí sa vyhýbať slneniu, alkoholu, fajčeniu, pravidelný pohyb však môže značne zlepšiť náš stav. Čo je obzvlášť dôležité, vyhýbajme sa stresovým situáciám. Pokiaľ sa podarí dodržať aspoň to posledné, už sa podarilo urobiť veľa v záujme zmiernenia príznakov zvýšenej činnosti štítnej žľazy.

 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9153.php?sr
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu