head

Esenciálne oleje proti úzkosti - poznáme ich až 18

Aromaterapia sa často používa na zmiernenie úzkosti a stresu
Aromaterapia sa často používa na zmiernenie úzkosti a stresu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Ste často podráždení a nervózni, a nie ste schopní sa uvoľniť? Našťastie existujú esenciálne oleje proti úzkosti v bohatom výbere.

Použitie esenciálnych olejov

Podstatou aromaterapie je vdychovanie esenciálnych olejov v záujme zlepšenia celkového pocitu. Podľa jednej teórie zlúčeniny v esenciálnych olejoch posielajú odkazy nervovému systému stimulovaním receptorov vôní. Domnievajú sa, že majú účinok na chemické a energetické systémy organizmu. Práve preto používajú často aromaterapiu na zmiernenie stresu a úzkosti.

Dohliadajte na to, aby ste používali výlučne také oleje terapeutickej kvality, ktoré neobsahujú syntetické zložky.

Esenciálne oleje je potrebné riediť nosnými olejmi (bázické oleje) ešte skôr, než sa dostanú do kontaktu s pokožkou, čo znižuje riziko podráždenia pokožky. V prípade dospelých je potrebné 15 kvapiek esenciálneho oleja zriediť 30 ml nosného oleja. U detí je pomer riedenia vyšší, 3-6 kvapiek esenciálneho oleja zriediť 30 ml nosného oleja. Obľúbeným nosným olejom je mandľový, kokosový a jojobový olej.

Esenciálne oleje je zakázané prehĺtať, i napriek tomu, že na internete možno nájsť takéto rady. Každý esenciálny olej je odlišný, môže byť aj jedovatý.

Čítajte ďalej a zistite viac o tom, ktorý esenciálny olej je najlepší proti úzkosti.

Valeriána lekárska

Valeriána sa používa od nepamäti. Obsahuje také zložky, ktoré podniecujú spánok, ukľudnia nervy. Má mierne ukľudňujúci účinok.

Použitie: do aromaterapeutického difuzéru pridajme niekoľko kvapiek oleja z valeriány a vdychujme. Valeriána môže vyvolať ospalosť.

Jatamansi (Nard pravý)

Jatamansi patrí do rovnakej čeľade, ako valeriána, ľudovo sa nazýva aj himalájska valeriána. V ajurvédskom liečiteľstve sa používa na ukľudnenie psychiky a vyvolanie spánku. Podľa výskumu, vykonaného v roku 2008 na myšiach, môže jatamansi zmierňovať depresiu, nakoľko zvyšuje v mozgu činnosť GABA hlavných inhibičných transmitterov, ak aj MAO receptorov, zohrávajúcich dôležitú úlohu v metabolizme adrenalínu.

Použitie: rozriedený jatamansi olej vmasírujte do pokožky v oblasti spánkov, alebo čela.

Levanduľa

Levanduľa je jeden z najobľúbenejších aromaterapeutických olejov

Levanduľa je jeden z najznámejších aromaterapeutických olejov. Podľa výskumu z roku 2012 aromaterapeutická aplikácia levandule ukľudňuje limbický systém, ktorý reguluje náladu.

Použitie: oddajte sa odpočinkovému levanduľovému kúpeľu, pridajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja do čajovej lyžičky nosného oleja, alebo kombinujte s neparfumovaným gélom na kúpanie. Zmes vlejte do vody na kúpeľ.

Jazmín

Jazmínový olej má nádhernú kvetinovú vôňu. Podľa jednej štúdie z roku 2013 môže vdychovanie jazmínového oleja vyvolať lepšiu náladu a romantické pocity. Na rozdiel od iných esenciálnych olejov, ktoré sa používajú proti úzkosti, jazmínový olej ukľudňuje nervový systém bez toho, aby spôsobil ospalosť.

Použitie: Vdychujte jazmínový olej priamo z fľašky, alebo nechajte, aby jeho vôňa zaplnila priestory izby pomocou difuzéra.

 

 

Bazalka posvätná (Tulsi)

V prípade bazalky posvätnej, iným menom tulsi, sa nejedná o bazalku, ktorú bežne používame v kuchyni, avšak pochádza z tej istej čeľade. Obsahuje eugenol, ktorý jej dodáva mátovú vôňu. Podľa výskumu z roku 2014 je bazalka posvätná adaptogénna liečivá rastlina, vynikajúco aplikovateľná v prípade liečby fyzického a duševného stresu.

Použitie: Eugenol, obsiahnutý v bazalke posvätnej je silne aromatický. Pridajme niekoľko kvapiej do aromaterapeutického difuzéru, počkajme, kým jeho vôňa zaplní priestory izby a zhlboka vdychujme.

Sladká bazalka

Esenciálny olej zo sladkej bazalky pochádza z tej istej liečivej rastliny, ktorá sa používa na prípravu omáčky marinara. Jej aromaterapeutické použitie pomáha ukľudniť nervy, zmierňuje stres.
Podľa výskumu z roku 2015 fenolové zlúčeniny oleja zo sladkej bazalky zmiernili úzkosť.

Použitie: Pridajme niekoľko kvapiek oleja zo sladkej bazalky do difuzéru, vdychujme ho cez inhalátor.

Bergamot

Bergamotový olej sa získava lisovaním šupiek citrónovníka bergamotového, má osviežujúcu citrusovú vôňu. Podľa štúdie z roku 2015, vykonaním pokusov tak na zvieratách, ako aj na ľuďoch sa dokázalo, že bergamot pomáha zmierniť úzkosť a pomáha zlepšiť náladu.

Použitie: Nakvapkajte niekoľko kvapiek bergamotového oleja na vreckovku, alebo na klbko vlny. 2 - 3-krát vdýchnite, aby úzkosť poľavila.

Bergamot aplikovaný priamo na pokožku môže vyvolať citlivosť na slnečné lúče!    

Ruža

Ružový esenciálny olej sa získava z lupienkov kvetín. Neskutočnou kvetinovou vôňou doslova oslní zmysly.
Podľa štúdie z roku 2014 pomocou ružového aromaterapeutického kúpeľa nôh je možné zmierniť úzkosť u gravidných žien.

Použitie: Namočte si nohy do vody, do ktorej ste pridali riedený ružový esenciálny olej. Ružový olej je možné pridať aj k obľúbenému neparfumovanému hydratačnému krému, alebo k bambuckému maslu, a tým si natierať pokožku.

Vetiver

Vetiver je menej známy, ako ostatné esenciálne oleje, avšak rovnako účinný. Olej z vetiveru pochádza z trávnatého vetiveru z Indie. Má sladkú, zemitú vôňu a používa sa ako afrodiziakum.
Podľa jedného výskumu z roku 2015, vykonanom na potkanoch, schopnosť vetiveru zmierniť úzkosť možno prirovnať k tabletkám s obsahom diazepamu (sedatívum).

Použitie: Oddajte sa relaxačnej masáži riedeným olejom z vetiveru, alebo ho pridajte do difuzéru.

Ylang-ylang

Pre vyvolanie pocitu relaxu sa používa ylang-ylang kvetinovej vône. Podľa štúdie z roku 2006, vdýchnutím zmesi ylang-ylang, levandule a bergamotu sa znížila hladina stresu a úzkosti, ako aj krvný tlak, frekvencie srdca a hladina sérového kortizónu.

Použitie:  Riedený ylang-ylang sa nanáša na pokožku, alebo sa pridáva do difuzéru.

Kadidlovník

Kadidlový olej sa pripravuje zo živice Boswellia Serrata (kadidlovník indický), má sladkastú vôňu, pripomínajúcu pižmo. Používa sa na zmiernenie úzkosti. Podľa štúdie z roku 2008 aromaterapeutická masáž ruky, ktorá používa zmes kadidlovníka, levandule a bergamotu, zmiernila úzkosť, depresiu a bolesti u pacientov s rakovinou v pokročilom štádiu.

Použitie: Vmasírujte riedený olej do pokožky na rukách, alebo nohách, alebo ho pridajte do difuzéru.

Kamilky

Kamilka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami

Kamilky sú všeobecne známe pre svoje ukľudňujúce a uvoľňujúce vlastnosti a omamnú vôňu. V súvislosti s kamilkovým esenciálnym olejom, jeho účinkami proti úzkosti nie je veľa výskumov, avšak bolo vykázané, že kamilkový olej môže byť účinný v prípade slabých, alebo miernych záchvatov úzkosti.

Použitie: Vmasírujte zriedený kamilkový olej do pokožky, alebo ho pridajte do difuzéru.

Šalvia muškátová

Šalvia muškátová sa líši od bežnej šalvie, používanej v kuchyni. Má drevitú vôňu liečivej rastliny. Okrem upokojujúcim vlastnostiam sa používa aj ako afrodiziakum.
Podľa systematického výskumu z roku 2015 môže šalvia muškátová zmierniť napätie a
pomáhať pri regulácii hladiny kortizónu (hormónu stresu) u žien. Vysoká hladina kortizónu môže zvyšovať riziko vzniku úzkosti a depresie.

Použitie: Pri pocite úzkosti vdychujte olej zo šalvie muškátovej priamo, alebo ho vmasírujte do pokožky v zriedenom stave.

Pačuli

Pačuli sa v ajurvédskom liečiteľstve používa na zmiernenie úzkosti, stresu a depresie. Často sa kombinuje s inými esenciálnymi olejmi, ako napríklad levanduľa. Domnievajú sa, že navodzuje kľud a odpočinok, hoci väčšina dôkazov nie je celkom hodnoverná.

Použitie: na zmiernenie úzkosti, vdychujte olej z pačuli bezprostredne, pridajte ho do teplého kúpeľa, alebo do izbového difuzéru.

Geránium (Pakost)

Olej sa získava z celej rastliny pomocou destilácie vodnou parou. Podľa výskumu z roku 2015, vykonanom na ženáchz, vdychovanie gerániového oleja účinne zmiernilo pocit úzkosti v období predpôrodných bolestí, a môže pomáhať aj pri znižovaní diastolického tlaku.

Použitie: Pridajte niekoľko kvapiek gerániového oleja na klbko vlny a podržte ho pod nosom.

Medovka

Medovká má výrazne čerstvú vôňu. V aromaterapii sa používa pre upokojujúci a regeneračný účinok. Väčšina úspešných príkladov v spojitosti s vdychovaním medovky v prípade úzkosti však má charakter anekdoty. Podľa štúdie z roku 2011 môže užívanie kapsúl s medovkou zmierniť ľahké, alebo mierne záchvaty úzkosti. Aj toto môže pomáhať pri spánku.

Použitie: Medovkový esenciálny olej pridajme do difuzéru, alebo vdychujme bezprostredne.

Majoránka

Majoránka zmierňuje nervozitu a aj úzkosť, popri tom je účinná na bolesti hlavy, ktoré sú jedným z najčastejších príznakov úzkosti. K dispozícii je iba málo vedeckých dôkazov v súvislosti s pozitívnymi účinkami majoránky proti úzkosti, v ľudovom liečiteľstve sa však používa už od nepamäti.

Použitie: Esenciálny olej zrieďme nosným olejom a vmasírujme ho do spánkovej oblasti čela, alebo si dajme niekoľko kvapiek z neho na zápästie. Môžeme ho pridať aj do izbového difuzéru.

Fenikel

Fenikel vynikajúco zabraňuje pocitom úzkosti

Najčastejšie je známy ako korenina na varenie. Vôňa feniklu slúži na liečbu mnohých vedľajších príznakov v spojitosti z úzkosťou, ako napríklad tráviace ťažkosti.
Podľa štúdie z roku 2017 sú výživové doplnky s feniklom schopné pomáhať v prípade vedľajších účinkov menopauzy, ako napríklad úzkosť, problémy so
spánkom a depresia. Nie je jasné, či má vdychovanie feniklu naozaj také účinky, ale nemôže byť na škodu, pokiaľ to vyskúšame.

Použitie: Pridajme niekoľko kvapiek feniklového oleja do teplého kúpeľa, aby nám pomohol uvoľniť telo aj dušu.

Pokyny pred použitím

Nakoľko môžu esenciálne oleje spôsobiť alergické reakcie, je dôležité pred použitím vykonať tzv. kožný tesz na prípadnú alergiu.

Dajte niekoľko kvapiek zriedeného esenciálneho oleja na zápästie, alebo na lakeť a oblasť previažte obväzom. Miesta, kde bol esenciálny olej nakvapkaný na pokožku skontrolujte po 24 hodinách. Pokiaľ spozorujete začervenanie pokožky, vyrážky, alebo svrbenie, olej nie je bezpečný pre použitie priamo na pokožku.

Esenciálne oleje nie sú bezpečné pre každého. V prípade gravidity, kojenia, alebo iných zdravotných problémov konzultujte ich použitie s ošetrujúcim lekárom.

Nezabúdajte: Nie každý esenciálny olej je rovnaký, preto sa doporučuje zadovážiť si ich z overeného zdroja.

I napriek tomu, že výskumy dokázali účinnosť aromaterapie v prípade zmiernenia úzkosti, táto nenahradzuje liečbu predpísanú lekárom. Pokiaľ máte stresový deň na pracovisku, alebo vás trápi nervozita pred dôležitým stretnutím, aromaterapia je to, čo potrebujete.
V prípade chronickej úzkosti, ktorá vám bráni vykonávať každodenné povinnosti, sa obráťte na lekára, alebo odborníka v oblasti mentálnej hygieny.

 

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/anxiety/essential-oils-for-anxiety#takeaway

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu