head

Levanduľový esenciálny olej | Na aké ochorenia ho môžeme použiť?

Levanduľový esenciálny olej | Na aké ochorenia ho môžeme použiť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Voňavé esenciálne oleje majú zväčša aj liečivé účinky, čo je v prípade levanduľového esenciálneho oleja platné viacnásobne. Môžeme ho použiť na veľa nepríjemných zdravotných ťažkostí, na liečbu ochorení, ale aj na zmiernenie ich príznakov. Patrí sem napríklad bolesť hlavy a niektoré kožné ochorenia, ale levanduľovým esenciálnym olejom môžeme upokojiť aj svoje napäté nervy.  

Mnohí ju požívajú proti moliam, avšak levanduľa, prípadne olej lisovaný z jeho kvetov, sú od tohto omnoho cennejšie: majú  mnoho liečivých účinkov, ktoré môžeme využiť aj v každodennom živote.

Chráni našu pleť

Levanduľový esenciálny olej je jeden z najúčinnejších prírodných liekov na pokožku. Za túto vlastnosť vďačí gáfru, limonénu, linalolu, tiež flavovnoidom, ktoré majú antioxidačný účinok. Ak máme vyrážky , alebo ekzém, prípadne nás trápi psoriáza, na levanduľu, ktorá má dezinfekčné, protizápalové a upokojujúce účinky, sa môžeme vždy spoľahnúť. Dokonca môže pomôcť aj v prípade, že nás trápi uštipnutie komárom, popŕhlenie žihľavou, alebo nás spálilo slnko, ale dokáže urýchliť aj hojenie menších rán. Jeho ďalšou prednosťou je, že čistí póry, čím podporuje detoxikáciu pleti a jej odmastenie a dodá jej hebkosť. A to ešte stále nie je všetko: vmasírujme ho do pokožky hlavy a naše vlasy budú krajšie, hustejšie, zníži sa tvorba mazu, dokonca odpudzuje aj vši.

Upokojuje nervy

Levanduľový esenciálny olej môže byť účinný aj proti nervozite, v stresujúcom období, môžeme si ním upokojiť svoje rozbúrené nervy. Nakoľko uvoľňuje napätie, môžeme ho úspešne používať proti bolesti hlavy spôsobenej nervozitou a migréne. Na tento účel je najlepšie, ak použijeme levanduľový esenciálny ojel na naparovanie.

Naparovanie levanduľou

Dezinfekčné a antibakteriálne účinky liečivej rastliny, a tiež jej schopnosť tíšiť bolesť, môžeme využiť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Pri naparovaní pridajme do vody levanduľový esenciálny olej a už za krátky čas budeme môcť cítiť jeho požehnané účinky: zmierni sa bolesť hrdla a hlavy, stlmí sa kašeľ, uvoľnia sa hlieny, spriechodní sa nosová dutina, zmiernia sa zápaly.

Reumatické bolesti

Máte natiahnutý sval? Trápia Vás reumatické bolesti? Ošetrujte postihnuté miesta levanduľovým esenciálnym olejom a Vaše príznaky sa už čoskoro zmiernia.

Zničí aj kvasinky

Levanduľový esenciálny olej má aj fungicídne účinky: dokáže zabojovať proti hube Candida albicans. Výskumníkom z Portugalska sa podarilo dokázať , že môže byť účinný aj proti plesniam na pokožke, vlasoch, nechtoch, proti  rôznym druhom Candidy, aj proti najčastejšej plesni medzi prstami nôh (tinea pedis).

Zdroje:

http://www.universityworldnews.com/article.php?story=20110312090456376

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15778570

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu