head

Levanduľový esenciálny olej | Na aké ochorenia ho môžeme použiť?

Mnohí ho používajú proti moliam, hoci levanduľový esenciálny olej má omnoho viac využítí
Mnohí ho používajú proti moliam, hoci levanduľový esenciálny olej má omnoho viac využítí
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Esenciálne oleje majú väčšinou aj liečivé účinky, čo je v prípade levanduľového esenciálneho oleja platné viacnásobne. Môžeme ho použiť na veľa nepríjemných zdravotných ťažkostí, na liečbu ochorení, ale aj na zmiernenie ich príznakov. Patrí sem napríklad bolesť hlavy a niektoré kožné ochorenia, ale levanduľa pomáha upokojiť aj svoje napäté nervy.  

Mnohí ho používajú proti moliam, hoci levanduľový esenciálny olej má omnoho viac využítí: disponuje mnohými liečivými účinkami, ktoré môžeme využiť aj v každodennom živote.

Liečivé účinky levandule

Levanduľový esenciálny olej je jeden z najúčinnejších prírodných liekov na pokožku. Za túto vlastnosť vďačí gáfru, limonénu, linaloolu, tiež flavonoidom, ktoré majú antioxidačný účinok. Pokiaľ máme vyrážky, alebo ekzém, prípadne nás trápi psoriáza, na levanduľu, ktorá má dezinfekčné, protizápalové a upokojujúce účinky, sa môžeme vždy spoľahnúť. Dokonca môže pomôcť aj v prípade, že nás trápi uštipnutie komárom, popŕhlenie žihľavou, alebo nás spálilo slnko, ale dokáže urýchliť aj hojenie menších rán. Jeho ďalšou prednosťou je, že čistí póry, čím podporuje detoxikáciu pleti a jej odmastenie a dodá jej hebkosť. A to ešte nie je všetko: vmasírujme ho do pokožky hlavy a naše vlasy budú krajšie, hustejšie, zníži sa tvorba mazu, dokonca odpudzuje aj vši.

 

 

V 17. storočí, počas morovej epidémie v Londýne si obyvatelia uväzovali na zápästie kytičku levanduľových kvetov, aby sa ochránili pred smrtiacou epidémiou, avšak levanduli sa pripisuje mnoho ďalších vlastností.

Levanduľový esenciálny olej môže byť účinný aj proti nervozite, v stresujúcom období, môžeme si ním upokojiť svoje rozbúrené nervy. Nakoľko uvoľňuje napätie, môžeme ho úspešne používať proti bolesti hlavy spôsobenej nervozitou a proti migréne. Pre tento účel je najlepšie, pokiaľ použijeme levanduľový esenciálny olej do odpačovača.

Naparovanie - inhalovanie levanduľou

Dezinfekčné, analgetické a antibakteriálne účinky tejto liečivej rastliny môžeme využiť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Pri naparovaní pridajme do vody levanduľový esenciálny olej a už za krátky čas budeme môcť cítiť jeho požehnané účinky: zmierni sa bolesť hrdla a hlavy, stlmí sa kašeľ, uvoľnia sa hlieny, spriechodní sa nosová dutina, zmiernia sa zápaly.

Reumatické bolesti

Máte natiahnutý sval? Trápia vás reumatické bolesti? Ošetrujte postihnuté miesta levanduľovým esenciálnym olejom a príznaky sa už čoskoro zmiernia.

Zahubí huby, kvasinky

Levanduľový esenciálny olej má aj fungicídne účinky: dokáže zabojovať proti hube Candida albicans. Vedcom z Portugalska sa podarilo dokázať, že olej môže byť účinný aj proti niektorým druhom kožnej plesni (pokožka, vlasy, nechty), proti  rôznym druhom Candidy, aj proti najčastejšej plesni medzi prstami nôh (tinea pedis).

Príprava levanduľového esenciálneho oleja podomácky

Príprava levanduľového oleja, často používaného pri aromaterapii, si nevyžaduje špeciálnu predprípravu a nevyžaduje ani veľa času.

Postup prípravy:
Dôkladne umyté kvety levandule vložme do sklenenej fľaše na zaváranie, následne zalejme takým množstvom kokosového, alebo olivového oleja, aby boli kvety úplne pokryté. Zmes necháme dozrievať na slnečnom mieste asi dva dni, a každých 12 hodín zmes pretrepeme. Následne si pripravme jednu čistú fľašu, ktorej otvor prekryjeme sterilnou gázou. Dozretý olej cez gázu scedíme do pripravenej fľaše, dohliadnime na to aby sme kvety dôkladne vytlačili. Zlisovaný olej prelejme do čistej fľaše z tmavého skla.

Pokiaľ hotový olej budeme skladovať na tmavom a chránenom mieste, vydrží aj 6 - 12 mesiacov.Levanduľou môžeme trochu poblázniť aj jedlá

Levanduľu je možné použiť aj pri príprave jedál, chuťoviek a dezertov, či zálievok. Existuje mnoho receptov z levandule, je len na nás či ich vyskúšame, alebo nie.
Vzhľadom na účinky tejto zázračnej rastliny je veľmi
obľúbená aj u záhradkárov a veľmi často ju nájdeme na terasách rodinných domov.

Zdroje:
http://www.universityworldnews.com/article.php?story=20110312090456376
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298
https://www.pluska.sk/izahradkar
http://mojalevandula.blogspot.com/2015/02/20-zaujimavych-faktov-o-levanduli.html
https://www.aroma-explorer.sk/pouzivate-levandulovy-olej-toto-ste-o-nom-rozhodne-mali-vediet/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Levandu%C4%BEa

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu