head

Semienko chia: Superpotravina skrášľujúca pokožku

Semienko chia skrášľuje pokožku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Semienko chia je jednou z najlepších superpotravín, ale účinné je nielen zvnútra. Možno ho použiť ako pleťovú masku, môžeme ho pridať k domácky pripraveným mydlám. Olej zo semienka chia hydratuje a napína pokožku. Semienko chia sa teší stále väčšej obľube v radoch fanúšikov zdravej výživy, ale začínajú ho spoznávať aj tí, ktorí si želajú schudnúť. Obsahuje výdatné množstvo vlákniny, preto dáva pocit  sýtosti, uľahčuje trávenie a disponuje účinkom na čistenie čreva.  Odstraňuje zápchu, čím znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Toto semienko, podobné makovému, nás zbaví usadených odpadových látok nachádzajúcich sa v črevnom trakte.  Už tým prispieva k zachovaniu krásy, ku ktorému prispieva aj to, ak semienko chia využijeme na ošetrenie pokožky.

Hodnotné zloženie

Semienko chia je mimoriadne bohaté na antioxidačné zložky a mastné kyseliny omega-3. Pomocou svojích antioxidantov zabraňuje starnutiu, a vďaka obsahu zinku efektívne pomáha aj aknóznej a zapálenej koži, sťahuje rozšírené póry.  Vitamín E nachádzajúci sa v semienku chia napomáha liečeniu rán a spružňuje pokožku. Svoje priaznivé účinky vie semienko chia najefektívnejšie prejaviť prostredníctvom z neho vyrobeného oleja, ktorý upokojuje suchú, podráždenú, citlivú pokožku, náchylnú na začervenanie, vyhladí menšie vrásky, resp. zabraňuje vzniku nových. Zo semienka chia možno vyrobiť aj pleťovú masku a peeling.

Ako si ošetriť pleť semienkom chia?

Pleťová maska zo semienka chia sa dá veľmi jednoducho pripraviť. Do šálky vychladnutého zeleného čaju, resp. do akéhokoľvek rastlinného mlieka dáme dve polievkové lyžičky chia semienok, počkajme, kým do seba semiačka nasajú vlhkosť, a nanášame na očistenú pokožku tváre, na krk, na ruky, prípadne na oblasť dekoltu. Po 15-20 minútach opláchneme vlažnou vodou.  Peeling na pokožku si môžeme pripraviť aj namiešaním mletých semienok chia do nejakého hodnotného rastlínného oleja, či už ľanového, sezamového, konopného, resp. oleja z jadierok hrozna. Zo semienok chia sa pripravujú aj prírodné mydlá, presnejšie sa primiešavajú k základným surovinám na výrobu mydla. Peelingové a protizápalové účinky sa tak prejavia už počas kúpania.  (Keď máme dobre osvedčený recept na výrobu domáceho mydla, počas prípravy doň môžeme pridať trochu semienok chia, respektíve trochu oleja lisovaného z týchto semienok.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu