head

Liečba vyrážok: škodlivé mýty a účinné praktiky

Liečba vyrážok | Fakty a mýty
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Je zubná pasta naozaj dobrá proti vyrážkam? A rozdrvený Aspirín skutočne pomáha odstrániť „krikľavé“ červené škvrny? Domáce praktiky proti vyrážkam môžu niekedy uškodiť omnoho viac, ako by ste si to mysleli! Ak máte vyrážky, toto nikdy nerobte!

Vyrážky môžu byť spôsobené stresujúcim životným štýlom, nahromadenými toxickými látkami v dôsledku nevhodnej životosprávy, nesprávnou starostlivosťou o pleť, ale môžu byť aj následkom znečisteného ovzdušia a znakom nejakej choroby. Zdravou životosprávou, detoxikáciou, očistnou kúrou  môžete stav svojej pleti značne zlepšiť, avšak nasledovných rád by ste sa mali držať ešte pred tým, ako sa vrhnete do veľkého boja proti vyrážkam!

Zmrazujte!

Na vyrážky si dajte ľadový obklad! Do čistej bavlnenej látky zabaľte ľad a dajte na vyrážky – môžete tak urobiť aj denne viackrát. Treba si dať pozor iba na to, aby ľad nebol na vyrážkach viac ako 1 minútu, lebo môže spôsobiť podráždenie.

Nevytláčajte!

Keď je stred vyrážky biely a cítite potrebu zbaviť sa jej, čiže vyrážku vytlačiť, buďte silní a odolajte pokušeniu! Akokoľvek veľmi Vás to láka, odolajte, lebo keď budete vyrážku stláčať, predĺžite tým dobu hojenia a zvýšie riziko infekcie, čo znamená, že vyrážka môže byť ešte väčšia a škaredšia.

Používajte krémy so sírou!

Vyberte si taký krém, ktorý obsahuje síru, pretože síra môže prispieť k urýchleniu procesu liečby. Zázraky a okamžitý výsledok nečakajte, ale ak budete krém používať vytrvalo, Vaša pleť bude čistejšia a krajšia. Pozor: ak je Vaša pleť citlivá a vyrážky nie sú len občasnými návštevníkmi, ale dlhodobými partnermi, potom vyhľadajte lekára - dermatológa, lebo síra sama o sebe nie je na vyrážky riešením.

Zabudnite na zubnú pastu!

Zubnú pastu ponechajte na starostlivosť o zuby a nepoužívajte ju na ošetrovanie vyrážok! Je možné, že v niektorých prípadoch vysušujúci účinok zubnej pasty pomôže, ale celkovo môže pre Vašu pleť znamenať viac rizika, ako by ste si to mohli myslieť. Nie je jedno, aké zložky zubná pasta obsahuje, napríklad tie, ktoré obsahujú bieliace zložky, môžu vyvolať alergické reakcie.

Detoxikujte

V závislosti od toho, čo Vám spôsobuje vznik vyrážok, ku krajšej pleti Vám môže dopomôcť aj detoxikácia. Ak ste v poslednej dobe nedávali pozor na to čo jete, jedli ste všetko bez preberania a nevyhýbali ste sa ani rýchlemu občerstveniu, potom je dosť pravdepodobné, že kvôli nahromadeným toxickým látkam nie je Vaša pleť bezchybná. Detoxikačná kúra môže situáciu veľmi zlepšiť, je výborným riešením proti vyrážkam, navyše sa za starostlivosť poďakuje aj Vaše trávenie a imunitný systém.

Zabudnite aj na Aspirín!

Nenaleťte takému zoznamu domácich praktík, v ktorých figuruje aj pasta z Aspirínu! Aspirín obsahuje kyselinu salicilovú, ktorá je síce na vyrážky účinná, ale iba v špeciálnych prípravkoch pre starostlivosť o pleť. V ostatných prípadoch môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Vyrážky si natierajte čajovníkovým olejom!

Čajovníkový esenciálny olej je známy svojim dezinfekčným a antibakteriálnym účinkom, preto Vám môže pomôcť aj v boji proti vyrážkam. Vždy ho na natieranie používajte riedený, ale najprv ho vyskúšajte na malej ploche, aby ste sa uistili, že na olej nie ste precitlivený.

Používajte zelený korektor!

Ak máte pozvanie na dôležitú spoločenskú udalosť, alebo len jednoducho nechcete, aby mal svet o Vašich vyrážkach vedomosť, používajte korektor zelenej farby s antibakteriálnym účinkom! Zelená farba pomáha prekryť červenú farbu zapálenej vyrážky a zároveň sa vďaka nemu nebudete musieť obávať ani infekcie.


Zdroje: http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-cover-ups

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu