head

Jedovaté látky v lakoch na nechty – Vyvarujme sa im!

Jedovaté látky v lakoch na nechty – Vyvarujme sa im!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Pre každého znamenajú pekné nechty niečo iné, sú mnohí, ktorí si robia nie len manikúru alebo pedikúru, ale používajú aj lak na nechty. Máme pre Vás zlú správu: nerobíte dobre, laky totiž obsahujú aj nebezpečné jedovaté látky.

Na prvé počutie sa to môže zdať neuveriteľné, predsa je to pravda: jedovaté látky môžu byť aj v lakoch na nechty. Najnebezpečnejšími sú dibutylftalát, formaldehyd a toluén-zlúčeniny. V odlakovačoch často používaný formaldehyd môže spôsobovať pri vdýchnutí podráždenie dýchacích ciest, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, v prípade pokusných zvierat diagnostikovali nádory dýchacích ciest. Nebezpečnými látkami môžu byť aj toulén-zlúčeniny, ktorých výpary môžu zapríčiniť závraty, poruchy nervového systému, poruchy činnosti pečene a obličiek a pri styku s pokožkou môžu spôsobiť podráždenie. Dibutylftalát môže poškodiť obličky a pečeň, narušiť rovnováhu hormónov v tele, dráždiť pokožku, medzi jeho škodlivými účinkami treba spomenúť aj kašeľ a závraty.

A to ešte nie je všetko

Okrem hore spomínaných toxických látkach obsahujú laky na nechty a odlakovače aj iné jedovaté látky: takým je dobre známy acetón, ako aj butylacetát, izopropylalkohol alebo syntetické farby.

Kľúčom je etiketa

Ak aj napriek tomuto všetkému sa rozhodnete pre lakovanie si nechtov, pokúsme sa obmedziť množstvo jedovatých látok. Preštudujme si zloženie produktu, vyhnime sa aspoň najdôležitejším jedom v lakoch  a nezabudnime na pravidelnú detoxikáciu

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu