head

Ketogénna diéta: tuk spaľujúci tuky

Hoci ketogénna diéta si v poslednom období získava čoraz viac stúpencov medzi športovcami a tými, ktorí chcú schudnúť, pôvodne bola zostavená pre pacientov s epilepsiou
Hoci ketogénna diéta si v poslednom období získava čoraz viac stúpencov medzi športovcami a tými, ktorí chcú schudnúť, pôvodne bola zostavená pre pacientov s epilepsiou
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive

Google+
Téma: Dieta-Chudnutie

Veľa tuku a mäsa a minimálny príjem uhľohydrátov - toto je tajomstvo úspešného chudnutia, tvrdia fanúšikovia ketogénnej diéty, spomedzi ktorých mnohí dosiahli viditeľný úbytok na váhe. Avšak do akej miery je zdravý jedálny lístok ketogénnej diéty, nespôsobuje zápchu a zvýšenú hladinu cholesterolu? Pozrime sa na jej výhody a nevýhody.

Medzitým, čo neustále počúvame o tom, že konzumácia tukov a červeného mäsa nie je zdravá, ketogénna diéta stavia práve na nich. A to do takej miery, že 75 %  denného príjmu kalórií tvoria tuky, 20 % bielkoviny, a pričom je povolené prijímať iba 5 % uhľohydrátov. Vďaka značnej redukcii príjmu uhľohydrátov je naše telo nútené získavať energiu z tukov, nastáva tak ketóza, čo znamená, že náš organizmus začína odbúravať prebytočný telesný tuk.

Ketogénna diéta pôvodne nemala byť metódou chudnutia

Hoci ketogénna diéta si v poslednom období získava čoraz viac stúpencov medzi športovcami a tými, ktorí chcú schudnúť, pôvodne bola zostavená pre pacientov s epilepsiou, začiatkom 20 storočia, potom ako zistili, že v dôsledku redukcie príjmu uhľohydrátov vznikajúce ketónové telieska zabraňujú tvorbe kŕčov. Len omnoho neskôr sa stala populárnou metódou na chudnutie, využijúc to, že ketogénna diéta priam núti látkovú výmenu k tomu, aby na získavanie energie využívala tuky, čím sa urýchľuje spaľovanie tukov.

Tuky proti tukom?

Právom sa naskýta otázka, že ako je možné, že vysoký denný príjem tukov prečo neovplyvňuje chudnutie? Ketogénna diéta vedie k chudnutiu napriek relatívne vysokému príjmu kalórií, pretože pokiaľ organizmus nemá k dispozícii uhľohydráty, iba značné množstvo tuku, naučí sa používať ketóny pochádzajúce z odbúravania tukov ako zdroj energie.

Aby sme to zjednodušili: keď sa v našom tele nachádza značné množstvo ketónových teliesok, prvotným zdrojom energie nebudú uhľohydráty, ale práve tieto ketónové telieska, získané z potravy, respektíve z uloženého tuku. Tento stav, spôsobujúci značný pokles hladiny inzulínu, sa nazýva ketóza. Môže ho spôsobiť prísne dodržiavaný pôst, hladovka, resp. zníženie denného príjmu uhľohydrátov pod 30 gramov.

Čo môžeme jesť a čo nie?

Vzhľadom na to, že jedlá s vysokým obsahom tuku sa na zakázanej listine nenachádzajú, kľudne môžeme konzumovať maslo, plnotučnú smotanu kyslú a na šľahanie, syry, husaciu masť, hovädzie mäso, bravčové mäso, klobásu, slaninu, okrem toho aj vajíčka, a smelo si môžeme dopriať aj zdravé morské ryby, rastlinné oleje a semienka. Cukor a sladidlá nie sú povolené, a ani ovocie s vysokým obsahom cukru. Nemožno konzumovať pekárenské výrobky, vo všeobecnosti žiadne múčne jedlá, resp. žiadne potraviny a jedlá plné prídavných látok. Ketogénna diéta nezahŕňa v sebe ani ovocné šťavy, sýtené osviežujúce nápoje a ani alkohol. Najlepším spôsobom je prečítať si viac o tom, aké ponúka ketónová diéta recepty.

Ako pôsobí ketogénna diéta?

Výsledkom tejto metódy je rýchle chudnutie, ktoré vďaka prijatým bielkovinám nespôsobuje stratu svalovej hmoty.

Veľkou prednosťou ketogénnej diéty je, vplyvom nedostatku cukru “hladujú” rakovinové bunky, nedostanú sa k dostatočnej výžive, preto nie sú schopné ďalšieho rastu. Ďalšou prednosťou vynechania cukru je, že zmierňuje nadváhu, následkom toho aj riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení, vysokého krvného tlaku a cukrovky.

Redukcia príjmu uhľohydrátov spôsobuje zo začiatku podráždenosť, bolesti hlavy, únavu, resp. sa môže zvýšiť hladina cholesterolu, ako aj tuku v krvi.

Vzhľadom na to, že ketogénna diéta obsahuje málo vlákniny, môže spôsobiť zápchu, nadúvanie, a kvôli ketóze možno rátať s “acetónovým” dychom.

Nebezpečenstvá ketogénnej diéty

Ketóza stupňuje činnosť obličiek a diurézu, čiže vylučovanie ketónových teliesok a zvyšky dusíka. Pokiaľ tento stav pretrváva dlhšiu dobu, môže to viesť k dehydratácii a zníženej činnosti obličiek. V horšom prípade sa môže stať, že nahromadené ketónové telieska, nahromadené vo vylučovacích orgánoch, budú mať toxické účinky. Môže sa vytvoriť nízky krvný tlak, ako aj hypoglykemický stav.  

Náš článok je informačného charakteru a pred začatím s ketogénnou diétou si vyžiadajte názor lekára, alebo dietológa.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu