head

Cesnak: každý jeden strúčik je liekom

Cesnak vynikajúco posilňuje imunitu
Cesnak vynikajúco posilňuje imunitu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Mnohí majú obavy z cesnaku kvôli jeho silnej vôni, pritom je už oddávna obľúbeným „zázrakom“ ľudového liečiteľstva. Je účinný proti tráviacim ťažkostiam a zápalom, je účinný pri detoxikácii, pomáha zbaviť sa črevných parazitov, ale hodí sa aj pri rôznych infekciách a na posilnenie imunity.

Už v staroveku si vážili cesnak ako liek, v Egypte sa používal na zlepšenie fyzickej zdatnosti, Gréci ho používali na zlepšenie výkonu, v Číne a v Indii sa za pomoci cesnaku chceli zbaviť tráviacich porúch. Dávno je známy jeho antiparazitárny účinok. V Európe bol používaný v prvom rade na dezinfekciu, ako aj na infekcie, zápaly a proti kŕčom z plynatosti.

Účinky cesnaku

Aké má cesnak účinky? Cesnak je vynikajúcim posilňovačom imunity, ako aj antioxidantom, jeho pomocou možno predísť, alebo liečiť zápaly, zhubné nádory - predovšetkým rakovinu hrubého čreva, pľúc, prostaty, pankreasu, ako aj rakovinu žalúdka, ďalej z infekčných ochorení (vírusové, hubové, bakteriálne), medzi nimi aj prechladnutie a chrípku. Čistí obličky a krv, podporuje účinnosť prirodzených detoxikačných procesov organizmu.

Cesnak nám môže pomôcť aj v prípade nádchy

Nakoľko neutralizuje voľné radikály, účinky cesnaku na pleť sú vynikajúce, pretože zabraňuje tým predčasnému starnutiu pokožky, rovnako aj vzniku srdcovo - cievnych ochorení. Liečivé, pre srdce priaznivé vlastnosti cesnaku len znásobuje skutočnosť, že zrieďuje krv, a znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím klesá riziko zúženia ciev a vysokého krvného tlaku.

Pokiaľ pociťujeme nervozitu, bolí nás hlava, strúčik cesnaku môže byť liekom na naše problémy. Nakoľko zlepšuje krvný obeh, možno ho úspešne využiť aj proti stareckej demencii. Vyslovene sa odporúča užívať cesnak pacientom s cukrovkou - diabetikom, pretože nastavuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť na inzulín.

Farmaceutický priemysel využíva účinné látky cesnaku vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam, resp. pre schopnosť riediť krv.

Málokto vie, že cesnak je aj afrodiziakum. Upravuje krvný obeh, hlavne množstvo krvi v oblasti podbruška, čím napomáha erekcii.

V rámci jedného anglického výskumu podávali 147 dobrovoľníkom v období od novembra do februára, počas dvanástich týždňov, náhodne denne jednu kapsulu výživového doplnku s cesnakom, obsahujúceho alicín, resp. placebo. Skupina dobrovoľníkov, ktorí užívali výňatok z cesnaku, trpelo ochoreniami typu nádcha, prechladnutie v omnoho menšom pomere, resp. sa rýchlejšie vyliečili, ako tá skupina, ktorá užívala placebo, dočítame sa v nejednom článku na túto tému.

V minulosti sa tradovalo, že pokiaľ si pod vankúš položíme niekoľko strúčikov cesnaku, alebo ním potrieme okraj postele, ľahšie sa ponoríme do ríše snov, spánok bude uvoľnený a prebudenie svieže, pretože silná vôňa cesnaku odoženie zlých duchov. Avšak na jeho konzumáciu pred spaním by sme mali kvôli jeho priamym účinkom radšej zabudnúť. Zaujíma Vás táto téma? Kliknite sem!

Účinnky cesnaku na pokožku

Dezinfekčné a antimikrobiálne pôsobenie cesnaku môžeme využiť aj na pokožku: strúčik rozrezaný na polovicu,  priložením na postihnuté miesto, pomáha proti vyrážkam, herpesu, alebo ekzému. V prípade hubového ochorenia nôh, alebo bradavíc na chodidle, pomáha potieranie miesta vylisovanou šťavou z cesnaku. Zmierňuje nepríjemné pocity pri uštipnutí hmyzom, a predchádza infekciám.

V čom spočíva jeho tajomstvo?

Svojím priaznivým vlastnostiam vďačí cesnak predovšetkým obsahu alicínu, ktorý mu prepožičiava aj jeho charakteristickú chuť. Zaujímavé je, že alicín je výsledkom reakcie alliinu a enzýmu alinázy, ktorá nastáva vtedy, keď cesnak krájame, lisujeme, alebo inak fyzicky spracujeme. Majme na zreteli, že alináza sa pôsobením tepla ničí, preto sa množstvo alicínu počas varenia a pečenia značne zníži.

 

 

 

Cesnak vyvinie svoje účinky najlepšie v surovom stave. Dospelým sa doporučuje 2 - 3-krát denne 1 strúčik cesnaku, kým deťom 1 - 2-krát denne štvrtinka, alebo polovica strúčiku. Ten, kto neobľubuje cesnak, smelo ho môže zmiešať s medom a tak konzumovať.

Aké má cesnak nežiadúce účinky?

Pokiaľ ste nútení užívať lieky na riedenie krvi, v tom prípade neužívajte cesnakové kapsule s obsahom cesnakového oleja, ako výživový doplnok, presnejšie, bez konzultácie s lekárom na ne zabudnite! Pokiaľ máte citlivý žalúdok, môžu sa objaviť črevné problémy, alebo pálenie záhy. Proti cesnaku použime petržlenovú vňať, škoricu a klinčeky, prípadne prežúvajme niekoľko kávových zrniek.

 

Zdroje:
https://primar.sme.sk/c/8277182/zazvor-cesnak-a-med-preco-patria-do-domacej-lekarnicky.html
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1546081/Cesnak-pred-spankom--Uzitocny-pomocnik-alebo-zradca

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu