head

Rakovina pľúc: Môžu ju spôsobiť výživové doplnky s vitamínom B

Rakovina pľúc: Môže byť vyvolaná vitamínmi B
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zaujímavosti

Keď hovoríme o výživových doplnkoch, každého napadnú samé pozitíva, ale podľa novej štúdie existujú aj také, ktorých dlhodobé užívanie môže byť škodlivé  až do takej miery, že zvyšujú riziko vzniku rakoviny pľúc.
Užijeme denne 1-2 tabletky a hneď sa môžeme rozlúčiť so zábudlivosťou, únavou a podráždenosťou, navyše schudneme a sme fit, a budeme dlhšie žiť, sľubujú nám reklamy a my sme náchylní veriť, že doplnky výživy nám vyriešia všetky problémy. V skutočnosti nám však môžu spôsobiť oveľa väčšie problémy, akoby sme si to mysleli, presnejšie, mnohých ani nenapadne, že ich užívaním si škodia.  Jedna, teraz uverejnená štúdia napríklad upozorňuje na to, že dlhodobé užívanie doplnkov výživy obsahujúcich vitamíny B6 a B12 výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc. 

Keď je ho priveľa, škodí

V 30. a 40. rokoch 20. Storočia sa vkladali veľké nádeje do výživových doplnkov, ktoré sľubovali, že ich užívaním sa ochránime pred rôznymi stavmi z nedostatku živín, z chorôb pochádzajúcich z nich a vyhneme sa lekárovi. Dnes už existujú výživové doplnky novej generácie, na ktorých užívanie nás navádzajú také celebrity ako Gwyneth Paltrow, a sme ochotní veriť sile  veľa sľubujúcich farebných tabletiek.  Žiaľ v týchto produktoch sa môže nachádzať viacnásobok doporučenej dennej dávky daného vitamínu, o tom ani nehovoriac, že ide o syntetickú formu. Podľa doporučení Mayo Clinic je bezpečná denná dávka vitamínu B6 1,3 miligramov pre vekovú skupinu 19-50 ročných, pri prekročení tejto dávky hrozí porucha srdcového rytmu, znížený tonus svalov a zhoršenie astmatických príznakov. Vysoké dávky vitamínu B6 môžu spôsobiť aj pokles krvného tlaku a môže nastať vzájomné prepojenie medzi liekmi proti depresii a Alzheimerovej chorobe.

Nepredchádzajú chorobám

Výskumníci už desiatky rokov skúmajú súvislosti medzi výživovými doplnkami a chorobami, presnejšie to, aké preventívne účinky má užívanie výživových doplnkov. Podľa čerstvo publikovanej štúdie však je pravý opak pravdou.  Dva americké inštitúty na výskum rakoviny a epidemiológovia National Taiwan University zistili, že dlhodobé užívanie výživových doplnkov s veľkými dávkami vitamínov B6 a B12 , ktoré údajne dodajú energiu, je v súvislosti s rizikom vzniku rakoviny pľúc u mužov, pravidelných fajčiarov.  Tieto výskumy trvali 10 rokov a skúmali 77 tisíc mužov vo veku 50-75 rokov. 

Radšej zdravá výživa

Nájdu sa takí, ktorí výsledky štúdií ohľadne rakoviny pľúc spochybňujú, hovoriac, že všetci skúmaní adepti boli pravidelní fajčiari a navyše starší ľudia. Nakoľko však išlo o výskum dlhodobého charakteru so zapojením mnohých ľudí, treba brať jeho výsledky vážne.  Odborníci odporúčajú namiesto užívania potravinových doplnkov vsadiť radšej na  to, aby sme potrebné živiny prijali vhodným jedálničkom, a vynikajúcim zdrojom vitamínu B12 je riasa chlorella

Zdroj:

http://www.businessinsider.com/vitamins-supplements-disease-cancer-2017-8?utm_source=feedly&utm_medium=referral

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu