head

Rakovina pankreasu – Aké môžu byť jej príčiny?

Rakovina pankreasu: čo ju spôsobuje a aké sú jej  príznaky?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zdravý životný štýl

Chorobné nechutenstvo, náhla a nadmerná strata hmotnosti, celková slabosť a únava, neustále nadúvanie - sú varovné signály, v pozadí ktorých sa môže ukrývať zákerné ochorenie rakoviny pankreasu.  Keďže ochorenie ma rýchly priebeh a môže sa objaviť aj u tých pacientov, ktorý dbajú o svoj zdravý životný štýl, v prípade týchto a podobných príznakov je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Rakovina pankreasu (pancreas carcinoma) je zákerné a mimoriadne agresívne ochorenie, na jeho skríning neexistuje žiadna vhodná metóda, príznaky sa objavujú predovšetkým v už pokročilom štádiu, preto je na jeho vyliečenie veľmi malá šanca. Situáciu zhoršuje, že jeho symptómy nie sú špecifické, preto je ich ľahké zameniť aj s inými ochoreniami tráviacich ťažkostí  alebo žltačky spôsobenej hepatitídou.

Rakovina pankreasu - koho najviac ohrozuje?

Podobne ako v prípade syndrómu dráždivého čreva a Crohnovej choroby, medicína v súčasnosti nepozná presnú odpoveď, čo spôsobuje rakovinu pankreasu, je však isté, že k výraznému zvýšeniu možnosti jeho vzniku vedie nesprávny životný štýl. K faktorom zvyšujúcim pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia patrí najmä fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a kávy, strava s vysokým obsahom tukov a cholesterolu, cukrovka a obezita.  ( Podľa  skúseností sa ukazuje, že u posledných dvoch prípadoch sa rakovina pankreasu objavuje častejšie.) Bolo preukázané, že čím je bližší príbuzenský vzťah s človekom, ktorý trpí alebo trpel rakovinou pankreasu, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa v rodine choroba  vyskytne. Rizikovú skupinu predstavuje vek nad 50 rokov.  Ohrozené môžu byť aj osoby, ktoré žijú celkovo zdravým životným štýlom, pretože v pozadí tohto ochorenia sa môže ukrývať vplyv dedičnosti, cukrovka a takisto aj pribúdajúci vek.  

Aké sú možnosti liečby?

Miera úmrtnosti tohto ochorenia je mimoriadne vysoká, pohybuje sa okolo 90%. Je možné ju vyliečiť len vtedy, keď sa objaví v počiatočnom štádiu, i keď operácia sa vykonáva u niektorých pacientov aj v prípade, keď nie je nádej na vyliečenie. V takýchto prípadoch sa lekári pokúšajú zmierniť  bolesť pacienta, napr. aj  odstránením prekážky upchatia žlčovodu. Tak ako pri iných typoch nádorov, sa forma liečebnej terapie stanoví na základe rozsahu a umiestnenia karcinómu, ako aj prítomnosti metastáz. Pri liečení rakoviny pankreasu hrá kľúčovú úlohu chirurgický zákrok. V pokročilom štádiu sa pri aplikácii samotnej chemoterapie využíva liečba ožarovaním samostatne, alebo v kombinácii s podávaním liekov.

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu