head

Akupunktúra môže pomôcť pri cukrovke

Akupunktúra pomáha pri zmiernení príznakov cukrovky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Štúdie preukázali, že akupunktúra môže pomôcť zmierniť príznaky cukrovky, dokonca môže byť v niektorých prípadoch účinnejšia, ako niektoré lieky na cukrovku.


Akupunktúra je 2500 ročná, staroveká čínska liečebná metóda, pri ktorej sa takmer bezbolestne počas liečby, robí stimulácia vpichovaním tenkých ihiel do akupunktúrnych bodov tela. V posledných rokoch sa aj v západnom svete čoraz častejšie vyhľadáva akupunktúra, ako doplnková liečba cukrovky.

Cukrovka a akupunktúra

Podľa výpočtov, ktoré boli robené nadáciou Diabetes Research Institute, sa cukrovka dotýka 380 miliónov ľudí, a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa môže toto číslo do roku 2030 zdvojnásobiť. Dobrou správou ale je, že na liečbu príznakov cukrovky môže byť účinná akupunktúra.
V Číne sa robili akupunktúrne experimenty na potkanoch, počas ktorých pozorovali,  že v organizmoch zvierat sa už po 3 týždňoch znížila hladina glukózy, pričom sa hladina inzulínu zvýšila. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Acupuncture in Medicine môže elektroakupunktúra s nízkou intenzitou a nízkou frekvenciou pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu a zvýšiť citlivosť na inzulín, stimulácia nervov zápästia a členku je účinná pri prevencii diabetického zápalu periférneho nervu.

Môže byť kombinovaná aj s inými spôsobmi liečenia
Elektroakupunktúra môže byť aplikovaná sama o sebe, alebo v kombinácii s inou liečbou, vrátane alternatívnych terapií, ako napríklad liečivé rastliny. Elektroakupunktúra – kde medzi ihlami dávajú aj elektrické impulzy – môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi, herbal akupunktúra zase – do akupresúrnych bodov sa dávajú výťažky z liečivých rastlín – môže poskytnúť liečbu pre pacientov trpiacich cukrovkou 2. typu. Okrem procedúr je veľmi dôležitá aj správna a kontrolovaná strava, uvážená konzumácia vhodných náhrad cukru a pohyb.

Samozrejme, vo všetkých prípadoch, skôr, ako sa rozhodnete pre akúkoľvek formu akupresúrnej liečby, vždy konzultujte so svojim lekárom a vyžiadajte si jeho názor!

 

Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319618.php

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu