head

Zníženie hladiny cholesterolu: olejnaté semienka pomáhajú

Olejnaté semená pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Superpotraviny

Vysoká hladina cholesterolu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, následkom ktorých dochádza k zúženiu žíl, poklesu stien tepien, resp. k vytvoreniu trombózy. Našťastie existuje aj „dobrý“ cholesterol, ktorý je schopný zvrátiť chorobné procesy a steny ciev očistí od nánosov spôsobujúcich zúženie žíl. V tomto pomáhajú mnohé olejnaté semená, ktoré sú schopné znížiť cholesterol. 

Prečo je dôležité zníženie hladiny cholesterolu? 

Často možno počuť, aké nebezpečné je, keď sa v našom organizme nahromadí LDL (málo hustý) cholesterol, ktorý je nazývaný aj „zlým“. Vysoká hladina cholesterolu znižuje rýchlosť prúdenia krvi, krvné tuky sa ukladajú na steny ciev, a časom sa tam vytvárajú mäkké plaky, znižujúce objem ciev. Proces tým však nekončí, zničením tukových buniek nastáva aj zápalový proces, a začína sa ukladanie vápnika.  Následkom tohoto javu vzniká tvrdý plak, spôsobujúci nepružnosť cievy a kôrnatenie ciev.  Keďže sa znižuje priemer ciev, krv sa dostáva k rôznym tkanivám omnoho pomalšie, a to aj k životne dôležitým orgánom, ktoré sa časom môžu poškodiť. Môže sa stať, že jednotlivé kúsky plakov sa uvoľnia zo steny cievy a upchajú ju.  Ba čo viac, vplyvom vysokej hladiny cholesterolu sa na plaky nanosia aj krvné doštičky, resp. červené krvinky. Výsledkom je zastavenie krvného toku a zrážanie krvi. Vzniká trombóza.  Zníženie hladiny cholesterolu je preto mimoriadne dôležité.

Kompenzácia „dobrým“ cholesterolom

HDL - „dobrý“ cholesterol je schopný zvrátiť tieto chorobné procesy a uvoľniť plaky uložené na stenách ciev. Tieto sa dostanú do krvného obehu a pomocou pečene sa potom z organizmu vylúčia. Najlepšie je, keď sa vyhýbame, alebo konzumujeme iba zriedka a v malom množstve potraviny obsahujúce LDL -cholesterol: maslo, smotanu, tučné mlieko, cukrovinky s nasýtenými tukmi  a transtukovým obsahom, mäso a mäsové výrobky, zrelé syry a vajíčko.  Hladinu cholesterolu vynikajúco znižuje rastlinná vláknina, ktorá viaže značnú časť cholesterolu, ktoré sa dostáva do čreva, čím mu zabraňujú vstrebať sa a dostať sa do krvi. Ich ďalšou výhodou je, že prispievajú k odstráneniu toxických látok, k očiste čreva, ako aj k zachovaniu zdravia črevnej flóry.

Jedzme olejnaté semienka

Znižovať hladinu cholesterolu dokážu aj potraviny obsahujúce „dobrý“ cholesterol a omega-3 mastné kyseliny, medzi nimi aj olejnaté semienka. Olejnaté semienka regulujú hladinu cholesterolu: znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zvyšujú množstvo „dobrého“ HDL cholesterolu.  Svojej ostatne spomenutej vlastnosti vďačia tomu, že sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Tieto ich účinné látky prispievajú k zachovaniu pružnosti a sile ciev, konzumáciou olejnatých semien možno s väčšou šancou predchádzať mozgovej porážke, srdcovému infarktu a kôrnateniu žíl.

Ktoré olejnaté semená sú najvýznamnejšie?

Semienko chia obsahuje vysoké množstvo sacharidov, bielkovín, vlákniny, je navyše jedným z najbohatších zdrojov mastných kyselín omega-3 z radov superpotravín: nachádza sa v ňom viac týchto mastných kyselín, ako v ľanovom semienku alebo v rybách. Vďaka svojej gelovitej konzistencii pripravené s rastlinným mliekom a prichutené, ho možno konzumovať aj ako puding, a možno ho pridať aj do rannej ovsenej kaše a sladkostí. 

Pri pravidelnej konzumácii konopného semena sa s väčšou pravdepodobnosťou vyhneme srdcovo-cievnym ochoreniam. Za túto svoju vlastnosť vďačí konopné semeno svojím vlákninám, ktoré znižujú hladinu krvného cholesterolu, ako aj obsahu esenciálnych mastných kyselín. Mastné kyseliny omega-3 znižujú vysoký krvný tlak, a zrieďovaním krvi zabraňujú vzniku krvných zrazenín. 

Pistácia disponuje výdatným výskytom antioxidačného luteínu, mastných kyselín omega-3 a omega-6 ako aj vitamínu E. Luteín zabraňuje ukladaniu cholesterolu v tepnách, a tak zastáva dôležitú úlohu v prevencii vysokého krvného tlaku a iných obehových problémoch.

Draslík v ľanovom semienku a mastné kyseliny omega-3 znižujú vysoký krvný tlak, triglyceridy a hladinu LDL-cholesterolu, a tým aj riziko srdcovo-cievnych ochorení, kôrnatenia žíl, srdcového infarktu. Pomáhajú aj pri prevencii výskytu rakoviny hrubého čreva.

Arašidy sú bohaté na rastlinnú vlákninu, minerálne látky a vitamíny, ich nenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu LDL-cholesterolu.

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

SuperDetox

SuperDetox

Rovnako ako prášok z jačmennej trávy, aj prášok z pšeničnej trávy má výnimočne alkalizujúce a detoxikačné účinky, čistí krv a hrubé črevo od toxínov, spevňuje pokožku a ošetruje vlasy.


Green Symbol

Green Symbol

Produkt je prírodný a plnohodnotnotný doplnok bez prídavku umelých prísad. Vďaka jeho zloženiu dokáže organizmus vzácne živiny plne využiť. Denné užívanie naplní organizmus energiou a životnou silou, a zároveň poskytuje príjemnú duševnú a telesnú pohodu.


Chia – šalvia španielska

Chia – šalvia španielska

V chia semienkach sú vo veľkých množstvách obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina kávová, bezvlákninové sacharidy, antioxidačné zložky(fenoly) a vláknina. Okrem toho obsahujú vápnik a omega-6 mastné kyseliny, ich veľkou prednosťou je, že sú bezlepkové.