head

Zápal šľachového puzdra - sprievodca informáciami o ochorení. Čo treba o ňom vedieť?

Najdôležitejším príznakom zápalu šľachového puzdra je bolesť, ktorá sa prejaví pri pohybe, alebo tlaku.
Najdôležitejším príznakom zápalu šľachového puzdra je bolesť, ktorá sa prejaví pri pohybe, alebo tlaku.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Zápal šľachového puzdra - tenosynovitída - sa môže vytvoriť na ktorejkoľvek končatine, väčšinou ho spôsobuje dlhotrvajúca fyzická námaha. Pri pohybe, alebo tlaku, ho sprevádza silná bolesť, a pokiaľ táto pretrváva niekoľko dní, v každom prípade vyhľadajme lekára. Dôležitou súčasťou liečby je oddych, fixácia, avšak pre odstránenie príznakov je dôležité odstrániť samotnú príčinu.

Zápal šľachového puzdra - tenosynovitída - vzniká najčastejšie v prstoch, zápästí, predlaktí, nohe, v oblasti lakťa, pliec, či chodidiel. “Ponuka” je naozaj široká, pretože v ľudskom tele sa nachádza približne 300 šľachových puzdier.

Prečo vzniká zápal šľachového puzdra?

Väčšinou ho spôsobuje mikrostres, čo znamená systematicky opakujúce sa pohyby každý deň. Tieto pohyby postupom času preťažia šľachové puzdro, zmení sa štruktúra tkaniva, čo má za následok akútny, alebo chronický zápal. Môže sa stať, že zápal šľachového puzdra - tenosynovitídu - vyvolá degeneratívna zmena tkanív vplyvom veku, alebo náhly pohyb, či natrhnutie šľachy.

Pokiaľ šľachové puzdro zaťažujeme nad rámec jeho fyziologických schopností, svalové vlákna sa poškodia vo väčšej, či menšej miere. Tieto poranenia je organizmus schopný “opraviť”, pokiaľ je však imunitný systém oslabený, alebo je proste vonkajší tlak príliš veľký, nové svalové vlákna budú menej odolné a pružné.

Zdravé šľachové puzdro len zriedka reaguje na prudké, náhle zaťaženie natrhnutým svalom, či odlúpením chrupavky. Presne opačne sa chová zapálené šľachové ložisko, ktoré je v takomto prípade nepružné, priam tuhé.

Toto sú najdôležitejšie rizikové faktory

Preťaženie: v tomto prípade je spektrum naozaj široké, jeho úmernosť závisí od toho, ktorej časti tela sa týka. V prípade prstov znamená zvýšené riziko časté, resp. dlhotrvajúce písanie (napr. študijné poznámky), alebo písanie sms správ, používanie mobilov , typických pre modernú dobu. Vplyvom prehnaného trénongu môžu byť dotknuté v podstate všetky končatiny.  

Zápal šľachového puzdra môže vyvolať aj každodenný, systematický, pravidelne opakujúci sa pohyb.

Oblečenie a obuv: Na prvé počutie to znie možno divne, ale napríklad nevhodne zvolená obuv, príliš tesné oblečenie môžu rovnako prispieť ku vzniku zápalu šľachového puzdra. V takomto prípade je vyvolávajúcim dôvodom zlý krvný obeh, následkom čoho dochádza k nedostatočnému prekysličeniu šliach a šľachového puzdra.

Nesprávny pohyb: dlhý beh, prechádzky po veľmi tvrdom, kamenistom, alebo príliš mäkkom povrchu (napr. piesok) môžu preťažiť puzdro šliach v lýtku a v prstoch na nohách. Možno si myslíme, že fyzická aktivita prospieva nášmu organizmu, avšak nesprávne zvolený pohyb môže poškodiť naše svalstvo, šľachové puzdrá.

Nedostatočné zahrievanie - rozcvičenie: mnohí sa domnievajú, že sú vo vynikajúcej forme, preto nie je potrebné pred športovým výkonom tzv. zahrievanie - rozcvičenie. Pritom to tak nie je, bez náležitého rozcvičenia sa riziko vzniku zápalu šľachového puzdra značne zvyšuje.

Nesprávne držanie tela: toto sa týky hlavne tých, ktorí vykonávajú sedavé zamestnanie, v takýchto prípadoch môže vzniknúť zápal šľachového puzdra najčastejšie v oblasti pliec.

Menopauza: Následkom hormonálnych zmien dochádza k stenčovaniu ciev, bunky sú nedostatočne okysličené, preto sa môže stať, že šľachové puzdrá prechádzajú degeneratívnymi zmenami. Tieto zmeny môžu zas zvyšovať riziko vzniku zápalu šľachového puzdra.

Nadváha: pri zápale šľachového puzdra existuje málo lepších indikátorov, ako je nadváha, pretože už samotná nadváha predstavuje veľkú záťaž na šľachové puzdrá.

Riziko vzniku zápalu šľachového puzdra zvyšuje aj ochorenie Lupus (vlčia choroba) a aplikácia injekcií na báze kortikoidných steroidov. Ochorenie sa tiež môže spájať s vysokou hladinou LDL (zlého) cholesterolu, nedostatočnou činnosťou obličiek, artritídou a zníženou funkciou štítnej žľazy. Nie je vylúčená ani genetická predispozícia.    

Typické príznaky

Najdôležitejším príznakom zápalu šľachového puzdra je bolesť, ktorá sa prejaví pri pohybe, alebo tlaku. Toto dopĺňa aj tzv. praskanie - pukanie pri pohybe, ako aj tuhnutie, opuch a začervenanie pokožky v postihnutej oblasti.

Odporúčaná liečba

Pokiaľ bolesť po niekoľkých dňoch nepoľaví, v každom prípade vyhľadajme lekára. Existujú medikamentózna liečba, ktoré je vhodné doplniť fixovaním zapálenej oblasti. Avšak toto všetko poskytuje iba dočasnú úľavu, pokiaľ neodstránime vyvolávajúcu príčinu.

Veľmi veľa môže pomôcť posilnenie - tzv. tunning - imunitného systému, pretože takto je možné urýchliť liečbu zápalov. Pomoc v tom môžu poskytnúť potraviny a výživové doplnky s vysokým obsahom chlorofylu, tieto totiž zvyšujú prekysličenie buniek, udržujú mladosť vláknin tvoriach šľachové puzdro.

Konzumujme čo najviac trávy zo zeleného jačmeňa a riasu chlorella. Tieto nám môžu pomôcť aj vtedy, pokiaľ zápal šľachového puzdra spôsobuje nadváha, pretože tieto potraviny sú bohaté aj na vlákniny, takže podporujú trávenie, prispievajú k detoxikácii a k normalizácii vyprázdňovania. Toto všetko zas podporuje chudnutie - zníženie nadváhy.  

Ešte viac prírodných riešení

Okrem konzumácie zvýšeného množstva vláknin a chlorofylu existujú aj iné riešenia, pomocou ktorých je možné predchádzať, resp. liečiť zápal šľachového puzdra - samozrejme dodržaním príkazov lekára.

Konzumujme čo najviac potravín bohatých na omega 3 mastné kyseliny. Výbornou voľbou sardinky, haringy, tuniaky, alebo sardely. Kto neobľubuje mäso, môže si zvoliť aj ľanový olej, sóju, kiwi, alebo hroznové jadierka.

Dohliadajme aj na príjem antioxidantov, obzvlášť vitamínov A-,C- a E. Tieto nájdeme v zelenolistej zelenine, v červenom a oranžovom ovocí (citrusy, marhule, paprika, rajčiny, žltý melón, mrkva, tekvica na pečenie, lesné plody, acerola, šípky, kapusta, petržlen, sezamové semienka a kukuričné klíčky).

Nedopustime, aby sa organizmu minuli zásoby selénu a zinku, k tomu postačí, pokiaľ do každodenného jedálníčka zaradíme mlieko, mliečne výrobky, pečeň, červené mäso, mušle ( čierne mušle, mušle z čeľade Veneridae, ustrice).

Zvýšme príjem vlákniny, pretože okrem už vymenovaných vlastností, ako sú detoxikácia a účinky podporujúce trávenie, prebiotické vlákniny napravujú aj rovnováhu črevnej flóry, priamo ovplyvňujúcej činnosť imunitného systému. Toto je dôležité aj z toho dôvodu, že antibiotiká, ktoré predpísal lekár na liečbu zápalu, poškodzujú krehkú rovnováhu črevnej flóry.

Znížme konzumáciu uhľohydrátov, naopak zvýšme príjem antioxidačných flavonoidov a tanínov. Nájdeme ich v citrusových plodoch, cibuľovinách, čerešniach, v hrozne, lesných plodoch, v kaku, káve a v granátovom jablku.

 

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/tenosynovitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1291062/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu