head

Liečba IBS probiotikami l Pomôže IBS diéta?

Príjmom probiotických baktérií sa môže zlepšiť stav pacientov s IBS
Príjmom probiotických baktérií sa môže zlepšiť stav pacientov s IBS
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Syndróm dráždivého čreva - IBS

Liečba IBS  pomocou medikamentov nie je možná, avšak probiotické baktérie dokážu príznaky výrazne zmierniť.

Niekoľko výskumov potvrdzuje, že u pacientov produkujúcich IBS príznaky (syndrómom dráždivého čreva) dochádza k negatívnej zmene zloženia črevnej flóry a črevná flóra bezprostredne ovplyvňuje aj činnosť niektorých orgánov.

Pokiaľ počet probiotických črevných baktérií klesne, dochádza k zmenám v procesoch mozgu, tým aj v správaní, ktoré sa vymyká z normálu. Tie výskumy, ktoré objavili súvislosť medzi zložením črevnej flóry a vznikom ochorenia, môžu byť významným míľnikom, pretože takto sa liečba IBS stáva dosiahnuteľnou.

Narušená črevná flóra môže spôsobiť IBS

Stav črevnej flóry má vplyv nielen na trávenie, ale aj na duševné zdravie, a jej poškodenie vedie k vzniku mnohých ochorení. Črevná flóra hrá významnú úlohu pri regulácii trávenia a efektívnej činnosti imunitného systému, avšak narušenie jej rovnováhy môže viesť k takým mentálnym ochoreniam, ako napríklad depresia, obsesie, stavy úzkosti a záchvaty paniky.
Pokiaľ pomer probiotických baktérií žijúcich v hrubom čreve klesne, ohlásia sa tráviace ťažkosti. Zhorší sa účinnosť vstrebávania, sliznica čriev bude narušená a pohyb čriev - peristaltika, dôležitá z hľadiska vzniku IBS, sa stáva abnormálnou. Niekoľko výskumov potvrdzuje, že u pacientov trpiacich syndrómom IBS dochádza k negatívnej zmene zloženia črevnej flóry a v ich organizme je prítomných oveľa menej prospešných, probiotických baktérií.

Ako pomáhajú probiotiká?  

Úpravou pomeru bakteriálnych kmeňov, tvoriacich črevnú flóru, možno účinne liečiť toto ochorenie, ktorého sprievodnými príznakmi sú nadúvanie a kŕče, alebo bolesti v oblasti brucha, či žalúdka. Dôvodom týchto príznakov je, že pokiaľ počet probiotických baktérií prítomných a usadených v hrubom čreve klesne, objavia sa poruchy trávenia. Zhoršuje sa účinnosť vstrebávania, poškodí sa sliznica čriev, vznikajú problémy s vyprázdňovaním a pohyb čriev - peristaltika, dôležitá z hľadiska vzniku IBS, sa stáva abnormálnou.
Prijímaním probiotických baktérií sa zlepšuje metabolizmus, upraví sa pohyb čriev, a regeneruje sa sliznica čriev. Obnovenie črevnej flóry má priaznivý vplyv na trávenie, okrem toho pomáha aj pri správnom vstrebávaní živín, minerálnych látok, ako napríklad horčíka a železa.
Zlepšeniu stavu pomáhajú aj lieky proti IBS, ale syndróm dráždivého čreva prírodná liečba môže len zlepšiť, hoci aj užívaním liečivých čajov. Snažme sa preto radšej o riešenia pomocou prírodných metód.

Príznaky Syndrómu dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva (IBS) prináša niekoľko príznakov, ktoré veľmi sťažujú život, takže psychicky vyčerpá človeka, ktorý týmito črevnými problémami trpí. Často je ochorenie sprevádzané silnými bolesťami a liečba je niekedy zložitá.

Terminológia “dráždivý” naznačuje, že na pozadí príznakov sú zmenené a abnormálne funkcie črevného systému, čo vedie k žalúdočným ťažkostiam, objaví sa pocit brušnej nepohody, ktorá je sprevádzaná nadúvaním a kŕčmi. Okrem toho sa môže vyskytnúť bolesť žalúdka, alebo brucha, niekedy veľmi silná.

 

V prípade IBS sa črevá stanú citlivými, konzistencia a frekvencia stolice sa zmení a pacientov s touto chorobou trápi často celé dni hnačka, alebo zápcha. Medzi príznaky IBS môžeme zaradiť črevné a žalúdočné kŕče, nevoľnosť, a tiež aj to, že na povrchu stolice sa objavuje sliznatý povlak. Pokiaľ tieto príznaky zanedbáme, môžu sa zhoršiť. Stolica sa stáva krvavou, kŕče budú na každodennom poriadku, môže sa objaviť aj zápal tráviaceho traktu. Chronická, alebo akútna bolesť v oblasti podbruška môže byť tiež sprievodným znakom ochorenia.

Ako možno liečiť IBS okrem liečby probiotikami?

Pre zmiernenie symptómov syndrómu dráždivého čreva môže zohrávať dôležitú úlohu, pokiaľ sa budeme vyhýbať stresovým situáciám, alebo ich budeme vedieť ovládať, je dôležité správne a pravidelné stravovanie, vyhýbanie sa káve zvyšujúcej pohyb čriev, vylúčenie alkoholu a mastných jedál. Je mimoriadne dôležité obnoviť črevnú flóru, v čom pomáhajú pre- a probiotiká. Zlepšujú účinnosť trávenia, pomáhajú udržiavať zdravie tráviaceho systému a fungovanie imunitného systému, pretože v prípade ich nedostatočného fungovania sa organizmus stáva bezbranným voči škodlivým látkam.

Zavádzajúce príznaky

Prítomnosť rôznych parazitov a ich vajíčok môže v mnohých prípadoch spôsobiť príznaky podobné IBS, takže vyšetrenie stolice,ktorým sa môže toto podozrenie vylúčiť,  je nevyhnutné. Rovnako potrebné môže byť aj vyšetrenie na potravinovú alergiu, pretože niektoré potravinové intolerancie a alergie môžu byť podobné IBS. Endoskopické vyšetrenie sa oplatí vykonať aj v prípade takých mladých ľudí, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina hrubého čreva, toto ochorenie totiž niektorými príznakmi pripomína IBS.

IBS diéta, liečba IBS domácimi metódami

IBS diéta je samozrejmým spôsobom domácej liečby.
Jej základom je to, aby sme sa vyhýbali jedlám a nápojom, ktorých konzumácia nám spôsobuje problémy.
Je dôležité, aby sme sa najprv sledovali. Zaveďme si výživový denník, denník o našej strave, takto vieme jednoduchšie sledovať, ktoré potraviny vyvolávajú príznaky typické pre IBS.
Obzvlášť dohliadajme na jedlá s obsahom gluténu,
laktózy a ovocného cukru, pretože u mnohých pacientov s IBS práve tieto vyvolávajú príznaky, vyhýbajme sa alkoholu, kofeínu a sýteným nápojom, káve a čiernemu čaju.

Zaveďme si výživový denník

Počas IBS diéty sa vyhýbajme cibuľovinám, sturkovinám, kapustovinám a vo všeobecnosti krížokvetej zelenine. Zelenina a ovocie, celozrnné obiloviny, bohaté na vlákniny podporujú činnosť čriev, viažu vodu, na druhej strane však spôsobujú nadúvanie.

Ešte jedna dôležitá vec: V prípade histamínovej intolerancie sa pokúsme obmedziť konzumáciu príliš sladkého ovocia, ako napr. figy, marhule, rovnako sa vyhýbajme aj sušenému ovociu.
I napriek tomu, že konzumácia sezonálneho ovocia a zeleniny je vyslovene doporučovaná, počas IBS diéty ich konzumujme radšej blanšírované, alebo prevarené.
Namiesto mäsa konzumujme ryby, najlepšie pripravené na pare. Zo stravy vynechajme tiež mastné jedlá,
tuky, alebo jedlá pripravené na masti, ako aj polotovary a hotové jedlá bohaté na prídavné látky. IBS diéta nepreferuje ani konzumáciu orechovín, čerstvých húb a citrusového ovocia.

Čo jesť pri IBS?

Konzumujme menšie porcie jedla denne 5-krát. Je mimoriadne dôležité, aby sme jedlá počas IBS diéty pripravili a konzumovali správnym spôsobom: vyhýbajme sa príliš chladeným, alebo naopak príliš horúcim jedlám, doprajme si na samotné jedenie dostatok času. A nezabudnime každé jedno sústo dôkladne prežuť.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu