head

Syndróm dráždivého čreva – Obnova črevnej flóry môže pomôcť

’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Syndróm dráždivého čreva - IBS

Syndróm dráždivého čreva (IBS) prináša niekoľko príznakov, ktoré veľmi sťažujú život, takže psychicky vyčerpá človeka, ktorý týmito črevnými problémami trpí.  Neexistuje žiadna liečba, existujú však spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života s IBS.

Syndróm dráždivého čreva je gastrointestinálny syndróm, ktorý občas spôsobuje značné bolesti. Terapia je zložitá, avšak je mimoriadne dôležité obnoviť črevnú flóru.

Neznesiteľné príznaky

Termín dráždivý naznačuje, že v pozadí príznakov sú zmenené a abnormálne funkcie črevného systému, čo vedie k žalúdočným ťažkostiam, objaví sa pocit brušnej nepohody, ktorá je sprevádzaná nadúvaním a kŕčmi. Okrem toho sa môže vyskytnúť bolesť žalúdka alebo brucha, niekedy veľmi silná. V prípade syndrómu dráždivého čreva sa črevá stanú citlivými, konzistencia a frekvencia stolice sa zmení a pacientov s touto chorobou trápi často celé dni hnačka alebo zápcha. Príznaky únavy a depresie nie sú spôsobené problémami s orgánmi a nemožno ich spájať so zápalom čriev alebo divertikulitídou. Syndróm dráždivého čreva je často spôsobený naším životným štýlom, nerovnomernou stravou bohatou na prídavné látky, rôznymi liekmi, najmä antibiotikami a následným poškodením črevnej flóry.

Ako sa dá liečiť?

Pre zmiernenie symptómov syndrómu dráždivého čreva môže zohrávať dôležitú úlohu, ak sa budeme vyhýbať stresovým situáciám alebo ich budeme vedieť ovládať, správne a pravidelné stravovanie, káva zvyšujúca pohyb čriev, vylúčenie alkoholu a tučných potravín. Je mimoriadne dôležité obnoviť črevnú flóru, v čom pomáhajú pre- a probiotiká. Zlepšujú tráviace účinky, pomáhajú udržiavať zdravie tráviaceho systému a fungovanie imunitného systému, pretože v prípade ich neprítomnosti sa organizmus stáva bezbranným voči škodlivým látkam. Modifikáciou pomeru bakteriálnych kmeňov, ktoré tvoria črevnú flóru, sa dá dobre liečiť syndróm dráždivého čreva. Obnova črevnej flóry je prospešná pre trávenie a tiež podporuje vstrebávanie živín a rôznych minerálnych látok, ako je horčík a železo.

Dobre vedieť

Prítomnosť rôznych parazitov a ich vajíčok môže v mnohých prípadoch spôsobiť príznaky podobné IBS, takže vyšetrenie stolice je nevyhnutné, čím sa môže toto podozrenie vylúčiť. Môže byť tiež potrebné aj vyšetrenie na potravinovú alergiu, pretože niektoré potravinové neznášanlivosti a alergie môžu byť podobné IBS. Endoskopické vyšetrenie sa oplatí vykonať aj v prípade takých mladých ľudí, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina hrubého čreva, čo niektorými príznakmi pripomína IBS.

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

Program Clean Inside očista čriev

Program Clean Inside očista čriev

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.


Antiparazitný doplnok výživy

Antiparazitný doplnok výživy

Parasic je protiparazitný doplnok výživy, ktorý pomáha odstrániť škodlivé črevné parazity a ich vajíčka z hrubého čreva a iných častí organizmu.


Detoxikačný bylinkový čaj

Detoxikačný bylinkový čaj

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.