head

Mlieko na opaľovanie: otázky a odpovede

Ako si vyberať mlieko na opaľovanie?
Ako si vyberať mlieko na opaľovanie?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Máte v tom jasno, čo znamená číslo ochranného faktora? Aké množstvo mlieka na opaľovanie použiť a kedy? Vedeli ste, že niektoré druhy mlieka na opaľovanie sa prispôsobili k typu slnenia sa, veď iné produkty sa vyvinuli pre slnečný kúpeľ pri jazere, iné pre dovolenku v tropických oblastiach a iné na ochranu počas lyžovania? Je vôbec mlieko na opaľovanie potrebné?

Chráni pred rakovinou kože?

Starostlivo a pravidelne používané mlieko na opaľovanie výrazne znižuje riziko vzniku melanómu, ale na pláži, v blízkosti vody, piesku, ale aj betónu buďme opatrní, pretože sa nám na týchto miestach dostáva zvýšenej dávky škodlivých účinkov slnečných lúčov.

Chráni pred vráskami?

Riziko spálenia pokožky síce mlieka na opaľovanie znižujú, ale ochrániť epidermu pred vznikom vrások, a predčasným pred predčasným starnutím sú schopné iba mlieka na opaľovanie s ochranným faktorom vyšším ako 15, resp. tie, ktoré sú schopné poskytnúť ochranu proti UVA a UVB lúčom.

Je potrebné mlieko na opaľovanie aj v tieni a keď je zamračené?

Ani oblaky, ani tieň neposkytujú ochranu pred škodlivými lúčmi, značná časť z nich sa dostane dokonca aj cez hmlu.

Je ochranný faktor dôležitý?

Ochranný faktor označený na mlieku na opaľovanie -  SPF (Sun Protector Factor) - sa vzťahuje na ochranu proti UV-B žiareniu, poukazuje na to, ako dlho môžeme byť na slnku, ak používame tento prostriedok. V lete si na opaľovanie vyberme mlieko s ochranným faktorom 30, takto sme chránení pred 97% škodlivých UV-B lúčov.

Aké množstvo je potrebné použiť?

Vo všeobecnosti sa považuje za optimálne množstvo 1 polievková lyžička na jednotlivé časti tela, ale nešetrime prípravkom ani vtedy, pokiaľ sme sa rozhodli za cenovo drahší variant. Natierajme sa 15 minút pred opaľovaním!

Aká je doba použiteľnosti?

Podľa medzinárodných predpisov je mlieko na opaľovanie použiteľné po dobu 3 rokov od dátumu výroby, avšak oplatí sa skontrolovať dátum spotreby na obale. Pokiaľ sa však zmenila vôňa, farba, alebo konzistencia prípravku, bez rozmýšľania ho vyhoďme.

Dohliadajme na to, aby sme si telo počas pobytu na slnku natierali približne každé 2-3 hodiny! Podľa možnosti si zvoľme vodeodolné prípravky, pretože tie, ktoré nie sú vodeodolné,  môže z pokožky zmyť hoci aj pot, potom môže ľahko dôjsť k spáleniu sa slnkom. Dnes už máme k dispozícii prípravky vyvinuté vyslovene len na tvár, veď najcitlivejšie zóny tváre - oblasť okolo očí a úst - si vyžadujú ojedinelú starostlivosť.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu