head

Spálenie sa slnkom: ako sa liečiť!

Spálenie sa slnkom môžeme liečiť podomácky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Mnohí by čokoľvek spravili, aby dosiahli vrúcne želaný opálený vzhľad pokožky, a to aj keď vedia, 
že UV lúče pleti škodia. Keď sme sa proti nim nedostatočne chránili, alebo sme si len pridlho užívali slnečné lúče, bolestivé následky slnenia nás neminú.  Aké domáce metódy sa oplatí vyskúšať, aby sme sa ich zbavili?

Aloe vera

Aloe vera, obsahujúce aminokyseliny a antioxidanty je jedna z najvšestrannejších liečivých rastlín, ktorá je špecialistom na zápaly a aj na spáleniny slnením.  Najlepšie je, keď použijeme čistú Aloe veru, jednoducho len rozkrojíme napoly jej listy a vydlabeme z nich gelovitú vnútornú šťavu, a natrieme na povrch pokožky spalenej  prehnaným slnením.  Aloe vera nielen tlmí bolesť a zápaly, ale aj lieči zápaly kože, zabraňuje tvorbe vrások, spomaľuje starnutie pokožky a zmierňuje následky bodnutia hmyzom.  Je vynikajúcim hydratantom, a vďaka svojmu obsahu minerálnych látok ošetruje pokožku, v neposlednom rade urýchľuje hojenie rán, preto je vhodný okrem liečenia následkov spálenia sa slnkom aj na liečbu menších rezných rán, alebo odrenín.

Uhorka

Pri liečbe spálenia sa slnkom je mimoriadne dôležité pokožku nielen chladiť, ale aj napomáhať jej regenerácii. Uhorka s výdatným obsahom minerálnych látok a vitamínov nám vie byť v tomto najviac nápomocná. Uhorku, predtým uchovávanú v chladničke umyjeme, rozrežeme na tenké plátky a prikladáme na postihnutú časť pokožky. Kremík, nachádzajúci sa v uhorke posilňuje nechty a vlasy a obsah síry podnecuje a urýchľuje rast vlasov. Keďže z 90 % pozostáva z vody, možno ju úspešne použiť aj pri detoxikačných kúrach.

Harmanček

Keď je spálenie sa slnkom mierne, môžeme vyskúšať chladivý kúpeľ: do vane s vodou pridáme 2 poháre vychladeného harmančekového čaju. Telo, prahnúce po tíšení pálenia namáčame 30 minút . Keď sa nám nežiada kúpeľ, namočíme do harmančekového čaju uterák a prikladáme si ním obklady na začervenané miesta. Táto liečivá rastlina upokojuje zapálenú pokožku, podporuje rýchle hojenie rán, ale omývanie harmančekom poskytuje dobré služby aj v prípade bodnutia hmyzom alebo pri plienkovom opare.  Odvar z tejto liečivej byliny môžeme užívať aj vnútorne, pomáha proti nadúvaniu a odstraňuje tráviace ťažkosti.

Rýchla pomoc z kuchyne

Smotana nielenže utišuje pálivý pocit po nadmernom slnení, ale pokožku aj hydratuje a zvláčňuje. Časť tela postihnutú spálením od slnka natrime nahrubo smotanou, a nechajme ju na nej, kým sa nezohreje. Potom ju opláchnime vlažnou vodou, alebo keď cítime potrebu, natrime ňou pleť ešte raz.

O kukuričnej múke veľa nepočuť, ako o prostriedku, ktorý zmierňuje príznaky spálenia sa slnkom. To však neznamená, že by nemala taký účinok: namiešame kašovitú masu zo studenej vody a kukuričnej múky a nanesieme na pokožku. Necháme pôsobiť, kým sa nezohreje a opláchneme studenou vodou.

Vnútorná ochrana pred spálením

Na to, aby sme našu pokožku vhodne  chránili pred UV lúčmi, musíme sa postarať o antioxidačné vitamíny A, C, E a B zvnútra. Uprednostňujme žlté a červené rastliny, alebo so zelenými listami, klíčky obilnín, bobuľové ovocie a rastlinné oleje. Keď sa chceme vyhnúť spáleniu sa od slnka, jedzme často marhule, broskyne, žltý melón, višne, čerešne, zo zeleniny mrkvu, paradajky, brokolicu, kel, špenát, petržlen a rozmarín. Ich konzumáciou urobíme najviac pre zachovanie zdravia a krásy našej pleti.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu