head

Resveratrol: Má prospešné fyziologické účinky a priaznivo pôsobí aj proti starnutiu

Nakoľko je resveratrol výnimočne účinným antioxidantom, je schopný neutralizovať škodlivé voľné radikály v organizme
Nakoľko je resveratrol výnimočne účinným antioxidantom, je schopný neutralizovať škodlivé voľné radikály v organizme
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Nie je vôbec náhoda, že zástancovia červeného vína, resp.francúzi trpia kardio - vaskulárnymi ochoreniami oveľa menej, než je všeobecný priemer. Resveratrol, s účinkom na ochranu srdca, sa totiž vo veľkej miere nachádza v šupke a jadierkach bobúľ červeného hrozna.

K dostatočnému množstvu tejto rastlinnej zlúčeniny - resveratrolu sa však nedostaneme len konzumáciou vína, nadôvažok nadmierna konzumácia alkoholu môže mať za následok mnoho vážnych ochorení. Nie je tak však v prípade hroznových jadierok, z ktorých už aj malé množstvo postačí k tomu, aby sa do organizmu dostal resveratrol.

Príjem resveratrolu si môžeme zabezpečiť aj konzumáciou červeného vína

Účinky resveratrolu

Podľa štúdií, skúmajúcich zdravie chrániace vlastnosti resveratrolu, ide o rastlinnú zlúčeninu, ktorá sa v hojnom množstve nachádza v šupke hroznových bobúľ, a ktorá má významné antioxidačné vlastnosti. Vďaka tomu potraviny s obsahom resveratrolu dokážu pomáhať pri mnohých ochoreniach, ako napríklad rakovina, pri liečbe rôznych zápalov a v ich prevencii.

Nakoľko je resveratrol výnimočne účinným antioxidantom, je schopný neutralizovať škodlivé voľné radikály v organizme. Keďže ide o význačný antioxidant, vo veľkej miere môže znížiť výskyt nádorov, degeneratívnych zmien, zápalov.

Ako sme už spomínali, resveratrol môže znamenať dôležitú podporu pre náš organizmus vďaka jeho mimoriadnym účinkom na ochranu srdca, aj v prípade kardiovaskulárnych ochorení.

Veľké množstvo resveratrolu obsahuje šupka a jadierka bobúľ červeného hrozna

Resveratrol zabraňuje rastu melanómu, a spomaľuje starnutie. Základom mechanizmu pôsobenia resveratrolu je, že zabraňuje príjmu glukózy u rakovinových buniek, tieto sa tak nedostanú k dostatočnej výžive a to spôsobuje ich odumieranie. Kvôli tejto svojej vlastnosti je resveratrol nesmierne efektívny pri prevencii rakoviny hrubého čreva, rakoviny pľúc, respektíve aj v spomalení procesu starnutia.

Táto chemikália vplýva priaznivo na črevnú flóru, pretože napomáha rozmnožovaniu niekoľkých probiotických baktérií. Všetky tieto informácie boli zverejnené vo výskume uverejnenom na stránke Journal of the American Society for Microbiology mBio

Je účinný pri prevencii rakoviny hrubého čreva a pľúc, ako aj v spomalení procesu stranutia

Aké má resveratrol účinky na pokožku?

Resveratrol ošetruje a chráni pokožku aj zvnútra, napína ju, zohráva významnú úlohu aj pri urýchľovaní hojenia rán a prispieva aj k prevencii zubného kazu.

Väčšina klinických výskumov resveratrolu bolo zameraných na rakovinu, neurologické odchýlky, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, nadváhu a na nealkoholické tukové ochorenie pečene (NAFLD). I napriek tomu, že mnoho in vitro a in vivo vyšetrení potvrdilo, že resveratrol môže byť sľubným terapeutickým prípravkom, musia to potvrdiť ďalšie klinické výskumy, dočítame sa na stránke PubMed.

Hrozno je osožnejšie, než by ste si mysleli

 

Už aj v Homérovom epose Ilias a Odysea sa môžeme stretnúť s hroznom, obsahujúcim resveratrol, ktoré sprevádza dejiny takmer každého európskeho národa. Pozrime sa na to, prečo je hrozno také populárne!

Už jeho samotná sladká chuť by mohla stačiť k popularite hrozna, avšak aj pre svoje účinky na ľudský organizmus obsadila dôstojné miesto v rebríčku zdravého jesenného ovocia.

Liečivé účinky hrozna

Hrozno vynikajúco upravuje trávenie, preto môže byť účinným a prírodným riešením v prípade zápchy, ale aj na podporu metabolizmu. Hrozno je výborným detoxikantom, pomáha odstrániť usadené toxické látky a môže výborne poslúžiť pri liečbe hemoroidov.

Toto chutné ovocie má výborné protizápalové účinky, preto má dobrý vplyv aj na rôzne zápaly, ochorenia spôsobené prekyslením organizmu, či na zápaly kĺbov.

Hrozno čistí krv, posilňuje steny ciev, priaznivo vplýva na kŕčové žily, pomáha v predchádzaní zúženia ciev. Je dobré vedieť, že konzumácia hrozna zlepšuje aj krvný obraz.

Hrozno, ktoré má vysoké nutričné hodnoty, obsahuje vzácny hroznový cukor, ktorý náš organizmus dokáže priamo zúžitkovať. Hrozno je bohaté na selén, draslík, antioxidanty. Pokiaľ ho budeme konzumovať v podobe kúry, oslabený organizmus sa bude môcť skôr zregenerovať, ale priaznivo vplýva aj na rôzne príznaky alergie.

Hrozno je jedným z najchutnejších a najúčinnejších druhov ovocia s alkalizujúcim účinkom. Pomáha napraviť acido–bázickú rovnováhu, podporuje prirodzené alkalizujúce procesy organizmu, preto je jeho konzumácia v období alkalizujúcej kúry vyslovene odporúčaná.

Konzumácia oleja z hroznových jadierok, ktorý sa vyrába z výťažku z jadierok, prispieva k ochrane nervového systému a mozgu. Z tohto dôvodu sa jeho konzumácia počas neprimerane stresujúceho obdobia vyslovene odporúča. Okrem toho olej z hroznových jadierok je známou surovinou aj v kozmetickom priemysle pre jeho schopnosť chrániť a regenerovať pokožku.

Pozor, od hrozna je možné priberať!

Hrozno má vysoký obsah cukru. 100 gramov hrozna obsahuje len 18 gramov hroznového cukru, takže hrozí priberanie z ovocia.

 

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5630227/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu