head

Cysta na vaječníku - Nezanedbajme ju a sledujme príznaky

Cysta na vaječníku sa vytvára vo väčšine prípadov u žien vo fertilnom - plodnom veku
Cysta na vaječníku sa vytvára vo väčšine prípadov u žien vo fertilnom - plodnom veku
Dr. Zoltán Hegedűs Dr. Zoltán Hegedűs
Pôrodník - gynekológ
Téma: Zdravie

Podľa štatistík sa cysta na vaječníku objaví u každej druhej ženy v priebehu jej života minimálne raz. Väčšinou nespôsobuje problémy, ale predsa sú prípady, kedy sa stáva nebezpečnou, v takomto prípade sa lekárskemu zásahu nemožno vyhnúť. Pozbierali sme to najdôležitejšie, čo treba vedieť o cyste na vaječníku, aby bolo jednoduchšie predchádzať väčším problémom.

Cysta na vaječníku sa najčastejšie podobá na vodnatý pľuzgier, čo v podstate ani nie je ochorenie, a jednoduchým gynekologickým vyšetrením je možné ju odhaliť. Ide o “sáčok” naplnený tekutinou, jeho rozmery sa pohybujú od niekoľkých milimetrov, až po niekoľko centimetrov, a nie je zriedkavá ani cysta na vaječníku s rozmermi ako jablko.
Stáva sa, že sa vytvorí iba jedna cysta na vaječníku, ale väčšinou sa objaví viac cýst. Ide vyslovene o častý stav, objavuje sa minimálne u polovice žien, avšak vo väčšine prípadov je neškodná a zmizne sama od seba bez toho, aby bol potrebný lekársky zásah.

Prečo sa vytvára cysta na vaječníku?

Vytvorenie cysty na vaječníku je možné spájať priamo so slizom, ktorý produkuje sliznica vaječníkov. Keď sa tvoria nové bunky, ktoré zaplavia povrch žľazy produkujúcej sliz, môžu tak uzavrieť priechod slizu. Následkom toho sa sliz zbiera pod tkanivom, resp. v tkanive a vytvára sa viditeľný opuch.

Koho sa to dotýka?

V podstate sa môže vytvoriť v ktoromkoľvek veku, avšak s väčšou pravdepodobnosťou sa vytvára u žien vo fertilnom - plodnom veku. V ich prípade je však zhubnosť nádoru zriedkavejšia, naproti tomu u žien, ktoré už prekonali menopauzu, takže sa zriedkavejšie stretávajú s cystou na vaječníku,je to naopak.

Cysta na vaječníku - aké druhy sú známe?

V základe poznáme dva druhy cýst na vaječníku, čo samo o sebe vysvetľuje aj pozadie tejto zmeny.

Funkcionálna cysta na vaječníku: je výsledkom fungovania vaječníku, je to ten druh, ktorý sa vlastne vo väčšine prípadov sám stratí, v horšom prípade je možné ju odstrániť pomocou liekov (užívanie antikoncepcie je vhodné ako liečba, ale aj ako prevencia), alebo prírodnými metódami. Vytvára sa vtedy, keď pri dozrievaní vajíčka nepraskne folikul, respe. sa uzavrie, z ktorého dôvodu sa vajíčko nedokáže dostať von z neho. Namiesto toho sa folikul naplní tekutinou, a vzniká cysta, ktorú možno nazvať aj cystou folikulu. Neprasknutý folikul sa spravidla pripisuje stresu.

Patologická (organická) cysta na vaječníku: nevytvára sa prirodzeným procesom, ale z dôvodu nejakého ochorenia, či zmeny (napr. endometrióza), avšak je dokázaná aj genetická predispozícia. Cystu, vzniknutú následkom endometriózy nazývame aj čokoládová cysta. Okrem toho existujú aj nádorové cysty, ktoré môžu byť zhubné aj benígne - nezhubné. Vzniká často po menopauze, nemusí byť bezpodmienečne zhubná, avšak riziko zhubnosti je omnoho vyššie. Vo väčšine prípadov je nutné operatívne odstránenie takejto cysty.

Príznaky cysty na vaječníku

Diagnostiku cysty na vaječníku sťažuje skutočnosť, že jej príznaky môžu poukazovať na iné zmeny, ochorenia, dysfunkcie. Takými sú napríklad endometrióza, nádor, zápal. Nakoľko tieto ťažkosti zakaždým poukazujú na nejaký zdravotný problém, vyšetrenie neodkladajme v žiadnom prípade. Pokiaľ vyvolávajúcou príčinou nie je cysta na vaječníku, aj tak je potrebné zistiť príčinu príznakov, ktoré sú nasledovné:

  • kŕče a bodavá bolesť v podbrušku,
  • nepravidelná menštruácia,
  • kusovitá menštruácia sprevádzaná svetlou krvou,
  • bolestivý sexuálny akt,
  • nadúvanie, stvrdnuté brucho,
  • častá nevoľnosť,
  • časté nutkanie na močenie,
  • problémy s vyprázdňovaním,
  • príznaky typické pre graviditu.

Nezabúdajme na to že cysty malých rozmerov sú často bez príznakov a zistiť ich prítomnosť je možné iba gynekologickým vyšetrením.

Kedy je operácia nutná?

Ako sme už spomenuli, cysta na vaječníku - obzvlášť u mladších žien - sa stratí sama, jednoducho sa vstrebe. To isté platí aj po pôrode, kedy sa už prítomné cysty s veľkou pravdepodobnosťou stratia. Pokiaľ však cysta narastie do veľkosti 4-5 centimetrov a viac, spôsobuje bolesť, alebo krváca, narušuje sexuálnu aktivitu, prípadne aj praskne, a operácia je nevyhnutná. Bez ohľadu na príznaky, patologickú cystu je zakaždým potrebné odstrániť. V takomto prípade sa laserovým skalpelom urobí malý rez na cyste a tekutina sa vyprázdni.

Rakovina a cysta na vaječníku

Nedá sa dostatočne prízvukovať, že cysta na vaječníku je v podstate benígna - nezhubná zmena. Avšak aj to je pravdou, že v prípade nádoru sa v mnohých prípadoch vedľa nádoru objaví aj cysta, alebo cysty. Možno povedať, že rakovina vaječníkov sa v mnohých prípadoch začala ako obyčajná cysta.

V tomto bode sa oplati spomenúť rakovinu vaječníkov, ktorej riziko značne zvyšuje prítomnosť HPV (Human papilomavírus). Tento vírus sa prenáša sexuálnou cestou, infekcii je možné predísť očkovaním v pubertálnom veku, ako aj používaním kondómov. Pokiaľ je vírus včas rozpoznaný, je šanca na ličbu, v opačnom prípade môže viesť k úmrtiu. Je vysoko agresívny, rýchlo vytvára metastázy a napáda okolité orgány. Jeho následkom často vzniká rakovina hrubého čreva a konečníka. Práve preto je veľmi dôležitý pravidelný skríning, gynekologické vyšetrenie a kontrola vzniknutých cýst, čo je možné obrazotvornými procesmi.

Ultrazvukové vyšetrenie dokáže cystu na vaječníku odhaliť

Dávajme si pozor na infekcie

V mnohých prípadoch sa objavuje aj infekcia vedľa cysty na vaječníku. Najčastejšie sa jedná o chlamýdie, syfilis a candidu. V každom prípade na ne myslime, pokiaľ bola cysta diagnostikovaná a pokračujme vo vyšetreniach teraz už smerom k možným infekciám.

Rady týkajúce sa stravovania

Nakoľko je vznik cysty na vaječníku možné dať do súvisu s poruchou zadržiavania vody, je dôležité, aby sme túto funkciu udržiavali v rovnováhe. Je to omnoho jednoduchšie, ako by sa na prvé počutie zdalo, dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad je možné dosiahnuť rýchly výsledok.
Kľúčom je zdravá výživa, ktorá nezahŕňa iba to, čo jesť, piť, ale aj zoznam zakázaných potravín. Medzi ne patrí kofeín, alkoholické nápoje, presolené jedlá, obzvlášť hotové jedlá a polotovary vo forme mäsových výrobkov, konzervy, pretože tieto viažu prijaté tekutiny.

Môžeme užívať prírodné diuretiká, ako napríklad zelený čaj, alebo paradajky. Pre oboje platí, že obsahujú veľké množstvo živín, vitamínov, minerálnych látok a antioxidanty.

 

 

Antioxidanty neutralizujú premnožené voľné radikály, čím znižujú riziko vzniku kardio - vaskulárnych ochorení, zápalov a nádorov.
Dobre môže poslúžiť aj
uhorka, ktorá síce obsahuje 90% vody, ale je vynikajúcim diuretikom, za čo vďačí obsahu síry a kremíka.
Netreba zúfať ani v tom prípade, pokiaľ spomenuté potraviny nepatria medzi naše obľúbené, alebo sú napríklad nedostupné. Kľudne to môžeme skúsiť aj s čerstvým hlávkovým šalátom,
mrkvou, alebo stonkovým zelerom, všetky majú rovnaký účinok.

Liečba cysty na vaječníku liečivými rastlinami

Hladinu vody pomôže nastaviť aj jeden pohár čaju zo žihľavových listov, alebo púpavy, na to však dohliadajme, aby sme vylučovanie vody neprehnali. Pokiaľ spozorujeme príznaky dehydratácie, klesne nám krvný tlak, pociťujeme svalové kŕče, kúru okamžite ukončime.
Proti bolesti a kŕčom spôsobenými cystou na vaječníku môže pomôcť zázvorový čaj. Je to silný antioxidant, navyše môže byť doplnkom aj liečby rakoviny vaječníkov. Toto dokázala štúdia Michiganskej univerzity, z ktorej vyplýva, že
konzumácia zázvorového čaju zabraňuje rastu rakovinových buniek.
Doporučuje sa použitie čerstvého
zázvoru, prevarme približne 5 centimetrový, ošúpaný a nakrájaný kus zázvoru v množstve vody asi dvoch hrnčekov, po dobu desiatich minút. Keď odvar vychladol, pridajme citrón, med a pime ho po drobných dúškoch.
Výborne zmierňuje zápal, kŕče a ukľudňuje aj čaj z
kamiliek. Najlepšie je, pokiaľ namočíme v pohári horúcej vody 3-4 polievkové lyžice kvetu z kamiliek s trochou mäty na päť minút. Nápoj konzumujme ešte teplý. Aj iné liečivé rastliny môžu zmierniť príznaky cysty na vaječníku, o tých sa môžeme dočítať na stránke healthline.com.

Šanca na vyliečenie

Už sme spomínali, že väčšina cýst na vaječníku sa stratí sama od seba. Pokiaľ sa tak nestane a liečba je potrebná, liečba funkcionálnych cýst je v podstate v každom prípade úspešná. Trochu iná je situácia, čo sa týka nádorových cýst, liečba rakovinových prípadov vo veľkom závisí od toho, kedy bola zmena spozorovaná.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2241638/
https://www.healthline.com/health/womens-health/ovarian-cyst-treatment-at-home
https://www.nhs.uk/conditions/ovarian-cyst/treatment/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu