head

Pásový opar, jeho liečba a prevencia - Spoľahnime sa na silu prírody

Pásový opar sa najčastejšie objavuje na hrudi, alebo na spodnej časti trupu.
Pásový opar sa najčastejšie objavuje na hrudi, alebo na spodnej časti trupu.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Najprv sa ohlási silná bolesť, po niekoľkých dňoch sa začnú vytvárať drobné červené pľuzgiere na opuchnutej pokožke, typické pre pásový opar. Pásový opar je viac, ako len bežné kožné ochorenie, na jej pozadí stojí oslabený imunitný systém, ktorý je potrebné rovnako ako príznaky oparu, liečiť. V tomto prípade nám môžu pomôcť prírodné riešenia.

Pásový opar (Herpes zoster) je zápalové, infekčné ochorenie pokožky, ktorý vyvoláva vírus Varicella zoster. Tento vírus je zodpovedný aj za ovčie kiahne, preto nie je náhodou, že pásový opar u detí je nepravdepodobný, no s veľkou pravdepodobnosťou sa vytvorí u tých, ktorí už prekonali ovčie kiahne. Jedným z typických príznakov je silná bolesť, ktorú spôsobuje vírus. Vírus totiž spôsobuje zápal a podráždenie nervových zakončení v pokožke. Zatiaľ, čo ovčie kiahne sa vo všeobecnosti zaraďujú medzi detské ochorenie, pásový opar je častý skôr u starších ľudí. Stáva sa tak preto, že pokiaľ v staršom veku zoslabne imunitný systém, pozostaky vírusu VZ po ovčích kiahňach sa môžu aktivovať.

Príznaky, typické znaky

Tak, ako u každého ochorenia, aj v prípade pásoveho oparu platí, že včasné rozpoznanie môže výrazne skrátiť čas liečby, urýchliť zotavenie. Nie je to však ani zďaleka jednoduché, pretože silná bolesť, ktorá predchádza vyrážkam - pľuzgierom, sa môže pripisovať aj iným ochoreniam. (Túto bolesť vo viacerých krajinách nazývajú aj satanovým ohňom) Prvým príznakom je boľavá, napnutá, horúca pokožka, pričom vonkajšie zmeny nevidno. Pokiaľ sa pásový opar objaví v oblasti hrudníka, ľahko sa môžu príznaky pripisovať srdcovému infarktu, naopak príznaky objavujúce sa v spodnej časti trupu sa môžu pripisovať zápalu slepého čreva. A to všetko preto, nakoľko vo väčšine prípadov sa v prvých 1 - 3 dňoch neobjaví na pokožke žiadna rana, zmena, či pľuzgier. V tomto období je možné, že človek pociťuje celkovú slabosť, únavu a trápia ho horúčky.

Niekoľko dní po prvej bolesti na pokožke spôsobuje pásový opar začervenanie pokožky, následne sa objavia drobné väčšie - menšie pľuzgiere, pripomínajúce popálenie žihľavou, ktoré obsahujú tekutinu.

Tento stav sa ďalej stupňuje, až dovtedy, kým tekutinu v pľuzgieroch nenahradí krv: po prasknutí pľuzgierov sa začínajú vytvárať chrasty, a pacient v tejto fáze - často trpiaci horúčkami - začína etapu zotavenia vtedy, keď sa chrasty už vysušujú, olupujú. Poškodené kožné tkanivo sa postupne regeneruje a všetky nepríjemné príznaky postupne ustupujú.

Dohliadajme na to, že akokoľvek je bolesť silná, pokožka svrbí, neškriabme sa v žiadnom prípade, neodlupujme si chrasty, pretože to spôsobuje jazvy na pokožke. Pásový opar sa najčastejšie vyskytuje na hrudnej časti, alebo na spodnej časti trupu, avšak bohužiaľ si nevyberá: môže sa stať, že sa objaví aj na končatinách, alebo na tvári, zakždým ale na jednej strane. Pásový opar v okolí očí je výnimočne nebezpečný, pretože môže spôsobiť slepotu.

Prečo sa objavuje?

Ako sme už spomínali, za výskyt pásového oparu je zodpovedný vírus Varicella zoster. Pokiaľ niekto - vo väčšine prípadov v detskom veku - prekonal ovčie kiahne, po prekonaní ochorenia vírus zotrváva v organizme človeka, prežíva v nervovom zhluku (ganglium) vedľa miechy, alebo pod lebkou v nervovom zhluku nazývanom Gasser.

Je dôležité poznamenať, že pásovým oparom môže trpieť nielen ten, kto už raz prekonal ovčie kiahne. Tento vírus je veľmi infekčný: pásový opar môže prepuknúť u kohokoľvek, nezávisle od veku, pohlavia, pokiaľ sa na tele chorého už objavili mokvajúce pľuzgiere. Nebezpečenstvo infikácie pominie až vtedy, pokiaľ sa na povrchu prasknutých pľuzgierov vytvorí suchá chrasta.

Zdravý imunitný systém je schopný zahubiť väčšiu časť vírusov a zvyšok udržiavať “na uzde”. Akonáhle je imunitný systém oslabený, vírus sa môže znova aktivovať.

Ako predchádzať výskytu pásového oparu?

V prvom rade si musíme na seba dávať pozor, pokiaľ prichádzame do styku s infikovaným pacientom, vyhýbajme sa kontaktu s pľuzgiermi, na druhej strane udržiavajme zdravie svojho imunitného systému.

Nakoľko účinnosť imunitného systému zapezpečuje črevná flóra, obsahujúca prospešné baktérie, je potrebné v prvom rade udržiavať rovnováhu črevnej flóry. V záujme toho konzumujme čo najviac potravín s obsahom probiotík (fermentované mliečne výrobky, kyslú kapustu, kvasené uhorky), a prebiotiká, ktoré slúžia ako živina pre prebiotické baktérie (rastlinné vlákniny).

Nezabúdajme ani na antioxidanty (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E-, A, rastlinné flavonoidy a karotén, zinok, atď.). Tieto účinne podporujú imunitný systém, okrem iného zabraňujú množeniu voľných radikálov, ktoré zvyšujú riziko zápalov. Stravujme sa zdravo, dohliadajme na to, aby sa organizmu dostalo primerané množstvo vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov. Zabezpečme si pravidelný pohyb, vyhýbajme sa stresovým situáciám, pretože aj týmto spôsobom vieme urobiť veľmi veľa pre zdravie imunitného systému.

Pásový opar - liečba

Liečba pásového oparu trvá v priemere dva týždne. I napriek tomu, že aj bez liečby po čase pominie, neoplatí sa ochorenie nechať bez liečby. Veľmi zriedka, ale môžu sa objaviť aj druhotné infekcie, resp. komplikácie, ktorým je možné vyhnúť sa správnou liečbou. V liečbe nám, okrem bežných klasických liekov, môžu pomôcť aj nasledovné prírodné metódy:

Ľubovníkový olej. Jednou z najdôležitejších vlastností tejto rastliny je, že pomáha prirodzenému vytvárani jaziev, prispieva k obnove pokožky. Nakoľko má vynikajúce protizápalové účinky, môže zabrániť rozšíreniu pásového oparu, a superinfekcii.

Medúnkový esenciálny olej. Zložky účinné proti vírusom obsahujú hlavne listy tejto rastliny. Má mierne ukľudňujúce účinky, preto zmierňuje pálivú, svrbiacu bolesť.

Čierne ríbezle. Výťažok z čiernych ríbezlí, zrejúcich v glyceríne, môžeme natrieť bezprostredne na postihnuté miesto. Účinne zmierňuje nepríjemné príznaky pásového oparu. Zjemňuje pokožku, pomáha rýchlej a zdravej regenerácii kožných vrstiev.

Môže pomôcť aj med.

Účinky medu proti pásovému oparu skúmali na univerzite v Colorade. Pri pokuse in-vitro úspešne aplikovali ďatelinový med a manuka med, ktoré majú antivírové vlastnosti, proti vírusu Varicella zoster, zodpovedného za pásový opar.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401066/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022741/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu