head

Vyrážky v okolí úst|Čo môžeme proti nim urobiť?

Vyrážky v okolí úst sú zväčša príznakmi periorálnej dermatitídy.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Vyrážky v okolí úst sa objavujú najmä u mladých žien a žien v strednom veku, a zbaviť sa ich je veľmi ťažké. Vo väčšine prípadov ide o periorálnu dermatitídu a úspešnosť jej liečby závisí od poznania vzniku jej príčiny.

V prípade, že sa vyrážky v okolí ústhoja ťažko, alebosa nehoja vôbec, prípadne ak sa často opakujú, pravdepodobne máme do činenia s periorálnoudermatitídou. Je veľmi dôležité, aby sme si túto chorobu neplietli s vyrážkami, ktoré sú spôsobené zápalom tukových žliaz, pretože jej liečba si vyžaduje úplne odlišné postupy. Choroba sa najčastejšie objavuje u žien vo veku 15-50 rokov, ale môže sa vyskytnúť aj u mužov a detí.  

Sprievodné príznaky vyrážok v okolí úst v prípade periorálnej dermatitídy:

 • Pálivý pocit v oblasti okolia úst
 • Hnisanie
 • Začervenaná pokožka
 • Olupujúca sa pokožka
 • Príznaky sa môžu v období menštruácie zosilniť

Vyrážky sa spravidla objavujú na okrajoch pier, medzi hornou perou a nosom, alebo medzi dolnou perou a bradou, zriedkavo sa môžu objaviť okolo očí, na nose, alebo na čele.

Čo je ich príčinou?

Nateraz ani lekárska veda nemá jasno v tom, čo spôsobuje vznik vyrážok v okolí úst. Skúsenosti potvrdzujú, že riziko ich vzniku môže podporovať používaniezubných pást s obsahom fluoridu, krémov s obsahom kortikosteroidov(napr. kortizón), krémov na tvár, make-upu a iných kozmetických prípravkov, ale aj užívanie antikoncepcie, preto sa snažme vysledovať, používanie ktorých prípravkov zhoršuje náš stav.Príznaky sa môžu zhoršiťaj vplyvom slnečných lúčov a tepla. V mnohých prípadoch sa počet vyrážok v okolí úst zvýši vplyvom užívania antibiotík, ale na vine môže byť aj intolerancia na niektoré potraviny – najčastejšie paradajky a mliečne výrobky, aleboaj tráviace ťažkosti. Zistilo sa, že aj nesprávne množstvo žalúdočnej kyseliny môže súvisieť s výskytom vyrážok v okolí úst. Vhodné je aj hľadanie skrytých zápalových ložísk v tele.

Ako ich ošetrovať? 

Skôr, ako sa začneme venovať liečbe vyrážok v okolí úst, vyhľadajme dermatológa, ktorý môže po stanovení presnej diagnózy nasadiť najvhodnejšiu liečbu.

 • Na postihnutých miestach prestaňme používať kozmetické prípravky s obsahom chemikálií a krémy na báze kortizónu. Namiesto nich používajme prírodné prípravky bez vône.
 • Nepožívajme zubné pasty a ústne vody, ktoré obsahujú fluorid.
 • Prípravky s obsahom steroidov používajme na liečbu vyrážok v okolí úst iba príležitostne a iba na krátku dobu. Pokožka si ľahko navykne na účinnú látku týchto prípravkov  a krémy s obsahom steroidov môžu po čase stav pleti ešte zhoršiť.
 • Vo vážnych prípadoch môže byť potrebná aj perorálna antibiotická liečba. 
 • Vyhýbajme sa konzumácii alkoholu, silných korenín a kofeínu.
 • Je vhodné nechať si dať vyšetriť aj intoleranciu na potraviny.
 • Urobme si dôkladnú očistu čriev  a detoxikačnú kúru. Vďaka nim v značnej miere napravíme svoje trávenie, môžeme sa zbaviť toxických látok, ktoré spôsobujú vznik kožných problémov, ale môžeme si navrátiť aj rovnováhu črevnej flóry, ktorá posilňuje náš imunitný systém.
 • Užívajme probiotiká, ktoré prispievajú k správnemu tráveniu a navráteniu zdravia črevnej flóry a tiež potraviny, ktoré obsahujú antioxidanty.
 • Pravidelne si vyrážky pretierajme odvarom s protizápalovými účinkami. Vhodné sú odvary z harmančeka a nechtíka.

Nech sa rozhodneme pre akúkoľvek metódu liečby, pripravme sa na to, že liečba vyrážok v okolí úst nie je okamžitá, preto buďme trpezliví a vytrvalí.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu