head

Sezamový olej: účinná ochrana našej pokožky

Sezamový olej pôsobí príaznivo na pokožku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Sezamový olej je účinný nielen zvnútra, výborne ochraňuje a ošetruje pokožku. Napadlo by Vás, že nás chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi, má dezinfikačné účinky, a spomaľuje starnutie tkaniva pokožky?
Sezam (Sesamus indicum) pochádzajúci z Indie, používali aj v staroveku, veľkej obľúbenosti sa tešil medzi Grékmi, Rimanmi aj Egypťanmi.  Znamená to, že už pred vyše tisícami rokov zistili jeho priaznivé účinky na zdravie, preto bol s obľubou používaný nielen na konzumáciu, ale aj na liečebné účely.

Zdravie v oleji

Človek vtedajšej doby zrejme nevedel, že sezamový olej je bohatý na výskyt antioxidantov, bielkovín, esenciálnych kyselín omega-3 a omega-6, vitamíny A-, E-, B1, B2 a B3, ako aj na vápnik, horčík, fosfor a železo, on si iba všimol, že mu zdravotne prospieva. Jeho antibakteriálne, antivírusové a dezinfikačné účinky sa prejavia aj pri vnútornom užívaní, vďaka ktorému sa zmiernia bolesti žalúdka vyvolané tráviacimi ťažkosťami. Pozitívne výsledky dosiahneme aj pri jeho užívaní v prípade zápalu.  Keďže je sezamový olej výdatným zdrojom vápnika, prispieva k zdraviu kostí, a znižuje riziko osteoporózy súvisiacej s menopauzou.

Nielen zvnútra, aj zvonka pomáha

Sezamový olej prejavuje svoje dezinfekčné, antibakteriálne, antivírusové a antimykotícké účinky aj natieraný na pokožku, úspešne lieči ekzém, psoriázu a iné kožné choroby, ako napríklad zápal korienkov ochlpenia, múčnicu a vyrážky. Sezamový olej sa vstrebáva pomerne ľahko a do hĺbky, takže nám môže byť na pomoci aj pri liečbe suchej pokožky. V neposlednom rade zmäkčuje, zjemňuje a skrášľuje hornú vrstvu epidermy, a pritom vyživuje aj hlbšie vrstvy pokožky. Používame ho aj na prevenciu proti suchej pokožke, oplatí sa pridať z neho pár kvapiek do kúpeľa.

Chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi

Vzhľadom na výdatné množstvo obsahu vitamínu E (ktorý viaže voľné radikály, poškodzujúce aj pokožku), ako antioxidant zabraňuje tvorbe zápalov, a poskytuje ochranu pred škodlivými UV-lúčmi slnka!   Sezamol, nachádzajúci sa v sezamovom oleji, ktorý je dobrý aj na vysoký krvný tlak, prispieva k udržiavaniu sviežosti pokožky, možno ho dobre využiť aj proti vráskam. Ako čistič pleti pomáha pri odstraňovaní jedovatých látok z pokožky, odstraňuje časť týchto látok, regeneruje pokožku a stimuluje krvný obeh, preto sa oplatí ho začleniť do dennej starostlivosti o pokožku.

Zdroj:

http://www.goodhealthacademy.com/health-benefits/sesame-oil-for-skin/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu